SÜLEYMAN SOYLU ‘SİLAH YOK’ DEMİŞTİ… ‘SİLAHI ÇEKTİM, MERMİYİ NAMLUYA VERDİM’ (VİDEO)

Estimated read time 10 min read

Share this content:

KORUMA İTİRAF ETTİ!

CHP Adana Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım hakkındaki iddianame hazırlandı.

Yüreğir Kaymakamı Ozan Bingöl’ün mağdur ve koruması B. Y.’nin müşteki sıfatıyla yer aldığı iddianamede Yıldırım’a “görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret” suçlaması yöneltilirken, Yıldırım’ın yanındaki 4 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

İddianamede koruma B. Y. kaymakamı korumak için silahını çektiğini, mermiyi namluya verdiğini, kimseye doğrultmadığını söyledi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Adana Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım ve olaya karışan 4 kişi hakkındaki iddianamesini hazırladı.

Yüreğir Kaymakamı Ozan Bingöl’ün mağdur ve koruması B. Y.’nin müşteki sıfatıyla yer aldığı iddianamede Yıldırım’a “görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret” suçlaması yöneltilirken, 4 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. İddianade Yıldırım için haraketten 1 yıl, kamu görevlisine görevini yaptırmama iddiasıyla da 4 yıla kadar hapis cezası istendi. 

14 Mayıs günü gerçekleşen olaya ilişkin iddianamede ifadesi yer alan koruma B. Y. , kaymakamı korumak için silahını çektiğini, mermiyi namluya verdiğini söyleyerek, namluyu kimseye doğrultmadığını ve yere doğru tuttuğunu ileri sürdü.

Olaya ilişkin görüntüler de incelendi. 1 numaralı görüntüde Eren Yıldırım ile kaymakam koruması B. Y. Arasında itiş- kakış yaşandığı ve silah doldur boşalt sesinin duyulduğu aktarıldı.

Toplanan delilleri inceleyen iddianame savcısı, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kaymakam koruması kalabalık oluşmaması yönünde uyarıda bulunmuş, ilçe kaymakamına gerçekleşebilecek olan saldırıyı engellemek için uyarılarına devam ettirmiş ancak uzaklaşmayan grupta bulunan şüpheli Eren tarafından göğüs kısmından sert bir şekilde vurulması sonucu kesin adli raporundan da anlaşılacağı üzere basit tıbbı müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralanmıştır. Yaralanma niteliği gereği görevi yaptırmamak için direnme suçunun cebir unsuru olarak sayılmıştır. “

“Eren Yıldırım, kaymakam ve korumasının bulunduğu yöne doğru ‘Teröristsin, FETÖ’cüsün’ şeklinde ifadeler kullanmıştır. Kullandığı ifadeler kişilerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte bulunmuştur.”

GÖREVİ YAPTIRMAMAYA DİRENME SUÇUNUN CEZASI NEDİR?

Görevi yaptırmamaya direnme suçu Türk Ceza Kanunu’nun 265’inci maddesinde düzenleniyor. Maddede suçu işleyen kişiler hakkında şu cezalar isteniyor:

“Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun yargı görevi yapan kişilere karşı işlenmesi halinde, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Suçun, kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte biri oranında artırılır. Suçun, silahla ya da var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu suçun işlenmesi sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.”

HAKARET SUÇUNUN CEZASI NEDİR?

Hakaret suçu ise Kanunun 125’inci maddesinde düzenleniyor ve kamu görevlilerine hakaret suçu için şu ceza isteniyor: “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı, Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı, Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle, İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır. Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır. Ancak, bu durumda zincirleme suça ilişkin madde hükümleri uygulanır.

ERDOĞAN PKK BENZETMESİ YAPMIŞ, SOYLU “SİLAH YOK” DEMİŞTİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “PKK” benzetmesi yapmasının ardından tutuklanan Yıldırım ailesininin karıştığı olayla ilgili görüntüler yayınlanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir silah hadisesi filan yok. Böyle bir görüntü de böyle bir durum da yok. O esnada kaymakama yönelik bir hal söz konusu olunca koruma polisi orada müdahale ediyor. Sonra orada darbediliyor zaten” demişti.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI! ”SEN HALKA SİLAH MI ÇEKİYORSUN?” (VİDEO)

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE OTURMUŞTU, GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanmasıyla sonuçlanan olayın görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Yıldırım’ın annesi “Sen halka silah mı çekiyorsun?” diye bağırıyor.

SEN HALKA SİLAH MI ÇEKİYORSUN?’

Erdoğan’ın “PKK” benzetmesi sonrasında tutuklanan CHP Adana Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın ve ailesinin Yüreğir Kaymakamlığı VEFA Sosyal Destek Grubu ekipleriyle yaşadığı tartışmanın görüntüsü ortaya çıktı.

Cep telefonuyla çekilen görüntülerde Yüreğir Kaymakamının korumasıyla aile tartışıyor. Tartışma sırasında silah çekme ve mermiyi namluya sesi duyuluyor. Duruma tepki gösteren Yıldırım’ın annesi “Sen halka silah mı çekiyorsun” diye bağırıyor.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Yüreğir gençlik kolları başkanımıza, annesine, babasına ve küçük kardeşine yapılan haksızlık bir darbe sürecinde yaşananları hatırlatıyor. Açıkçası baskıncıların, otoriterlerin haksız olanların haklı çıkma çabası…”

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

BU YAPILAN DARBE SÜRECİNDE YAŞANALARI HATIRLATIYOR’

Adana’da Yüreğir CHP Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım, Vefa Sosyal Destek Grubu’nun çalışmasını engellemeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmış, itiraz üzerine de tutuklanmıştı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na genç Eren’i sordum. Bu ülkenin çocuklarının memleketten başka bir şey ilgilenemediğini hepimiz biliyorduk.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

”Yaşananları bir akıl tutulması olarak değerlendiriyorum ve bugün Adana’ya Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı Başkanlığında bir heyet göndereceğiz..

 Evet, zor bir süreçten geçiyoruz…

Sürecin zorluğu Covid 19 değil… Bunu sağlık çalışanlarımızın insanüstü gayretleriyle başarılı bir şekilde aşacağımıza inanıyorum.

İki sorunumuz var…

İlki Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu kararlarına siyaset kurumunun bazen uymaması…

Gerekçe ise ekonomi…

Bu çok acı bir şey… Oysa insan yaşamı her şeyin üstünde…

Bir vatandaşımızın ölmesi bile dert edinilmeli…

İkinci sorunumuz ise sürecin acımasız bir şekilde siyasallaştırılması…

Belediyelerimizin engellenmesi…

Oysa akılcı bir devlet yönetiminde, merkezi yönetimle, yerel yönetimlerin işbirliğinin ayrı bir sinerji doğuracağını biliyoruz.

Bu yapılmadı… Yapılabilirdi…

Bizim belediyelerimiz valilerin ya da kaymakamların talep ettikleri tüm eleman ve araçları sağladılar…

Yani engel olmayı bırakın tam aksine her desteği verdiler…

Adana’da valilerin ve kaymakamların istedikleri eleman ve araç desteği verildi.

Dün Parti sözcümüz (Faik Öztrak) attığı tweet’te verilen destek rakamlarını açıkladı…

Ama bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyayız.

Yüreğir gençlik kolları başkanımıza, annesine, babasına ve küçük kardeşine yapılan haksızlık bir darbe sürecinde yaşananları hatırlatıyor.

Açıkçası baskıncıların, otoriterlerin haksız olanların haklı çıkma çabası…

Dün Parti sözcümüz bu konuda açıklamalar yaptı…

Ama korku dağlara egemen… Medya Erdoğan eleştirisi var diye görmezden geldi…

Başımız belaya girmesin diye…

Bunu da anlayışla karşılar hale geldik…

Bugün Adana’ya Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı Başkanlığında bir heyet gönderiyoruz.

Şunu başta Erdoğan kimse unutmasın…

Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz…

Korkuya teslim olmayız…

Belediye Başkanlarımızın bu millete verilmiş sözleri var…

Kendi beldelerinde “hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek”

Her engeli aşacak ve halkla kucaklaşacaklar…

Umutsuzluğu değil umudu büyütecekler…

Tehditler bize vız gelir tırıs gider…

Bu güzel ülkeye demokrasi ya gelecek ya gelecek…

Önceliğimiz ve çabamız bu…”

NE OLMUŞTU

14 Mayıs Perşembe günü Yıldırım, annesi, babası ve kardeşi ile iftar sonrası yürüyüş yaparken Yüreğir Kaymakamlığı önünden geçtiği esnada, kaymakamlık önünde sivil şahısların bir kamyondan patates, soğan indirerek Yüreğir Belediyesinin zabıta ve park bahçeler araçlarına yüklediğini görmesi üzerine; nedenini anlamak için yaklaşarak şahıslara “Kolay gelsin. Hayırdır nereye dağıtıyorsunuz” diye sorduğunu belirtti.

Çıkan tartışma üzerine silahını çekerek CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım ile ailesine doğrultan kişinin ise Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün koruması olduğu iddia edildi. Olay sırasında Eren Yıldırım polis çağırdı. Ancak, olay yerinde olmayan Kaymakam’ın şikayetçi olması üzerine Eren Yıldırım ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alındı.

İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen Yıldırım’ın annesi, babası ve kardeşi serbest bırakıldı. Görevli memura mukavemet ve hakaret suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan Eren Yıldırım ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

YAKALAMA KARARI

Ancak AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in konuya ilişkin açıklama yapmasının ardından savcılık tutuksuz yargılanma kararına itiraz etti ve yakalama kararı çıkarıldı. Bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, olayla ilgili “Van’da PKK, Adana’da CHP. Saldırı şekli farklı olsa da zihniyetleri aynı” açıklaması geldi.

Yakalama kararı üzerine teslim olan Yıldırım, mahkeme kararıyla tutuklandı.

İLGİLİ HABER

Odatv – Makbule Cengiz

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.