GENEL

”AVRUPA KONSEYİ’NDEN ÇIKARILABİLİRİZ”

”BU NASIL BİR ADALET ANLAYIŞIDIR?”

İZZETTİN DOĞAN HÜKÜMETİ UYARDI…

AVF ve CEM Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, hükümete eleştirilerle birlikte uyarılarda bulundu…

Prof. Dr. İzzettin Doğan:

”1 Haziran’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne sunulması beklenen Türkiye raporuyla ilgili olarak hükümete eleştirilerim ve uyarılarım var..

Erdoğan kendi hükümeti döneminde AİHM’de Alevilerle ilgili alınan kararları 10 yıldır ısrarla uygulamıyor..

Türkiye’de demokrasinin işlevsellik kazanarak güçlenmesi için  Erdoğan’ın Alevilerle ilgili düzenlemeler konusunda açıkça tavır koyması zorunlu..

1 Haziran’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne sunulacak raporla Türkiye’nin kaderi çizilecek.”

RAPORDA YER VERİLECEK KONULAR

Prof. Dr. İzzettin Doğan:

”3-5 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen 1362 nolu oturumda Türkiye’nin Aleviler konusunda AİHM kararlarını hayata geçirmediği tespit edilerek Bakanlar Komitesi’ne bir dizi öneriler hazırlandı..

1 Haziran’da sunulacak raporda şu noktalara yer verilecek:

1-     Devletin inanç gruplarının özerk varoluş haklarına karşı tarafsız ve ayrımcılık yapmadan davranmadığı vurgulandı.

2-     Yetkililerden, Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı’nın elektrik ve aydınlatma gibi giderlerin bedellerinden muaf tutulup tutulmadığı hakkında bilgi verilmesi istenmiş ve ayrıca geride kalan davalar ile ilgili tedbirler ve uygulamaların genel kurallar ile bağlantısı olması gerektiğine dikkat çekilmişti.

3-     AİHM tarafından tanımlanan Alevi toplumunun devletin inançlara sağladığı mali desteklerden tümüyle hariç tutulması halinin çözümü için yeterli yaklaşım olmadığını tespit etmiştir.

4-     Ebeveyn ve çocukların dini ve vicdani kanaatlerini açıklamaya zorlamanın onlar üzerinde ağır bir yük oluşturacağını ve bunu engelleyecek bir muafiyet usulünün olmadığı gerekçesiyle Hasan ve Eylem Zengin ve Mansur Yalçın ve diğerleri davaları için standart izleme prosedüründen nitelikli izleme prosedürüne geçilmesi önerilecektir.

5-     Bu kararla işaret edilen sorunlara ulusal düzeyde çözüm bulmak amacıyla düzenlenmiş olan Alevi Çalıştayları ve çalışma gruplarının kavrayıcı niteliklerine ve çalışmaların olumlu yanlarına değinilmiş, 2010 tarihli sonuç raporunda üzerinde fikir birliğine varılmış konularda yapılacak yasal ve idari düzenlemeleri  net bir biçimde gösteren ve kesin bir takvime bağlayan bir etraflı yol haritasının, bu kararların alındığı tarihten bugüne kadar geçen zaman da göz önüne alınarak Bakanlar Komitesi’ne 1 Haziran’da sunulmasın karar verilmiştir.

TÜRK HALKI BİLMELİ’

Prof. Dr. İzzettin Doğan:

”Türkiye’nin 1 Haziran itibariyle Avrupa Konseyi nezdinde karşı karşıya kalacağı durumu Türk halkının bilmesi gerek..

Uzun yıllar içerisinde Alevilerin inanç grubu olarak ayrımcılığa uğramasının Türkiye’ye maliyetleri ağır olacak..

Medya kuruluşları da, Türkiye’nin gerçek sorunlarına değinmiyor. Yüzde 95 oranında iktidarın emrine girmiş olan medyanın da sorunların çözülmeyişinde ve büyümesinde payı var..

Diyanet’e Sünni inancın icrası için milyarlarca TL ödenek ayrılırken, Aleviler ve diğer inanç grupları hiçbir şekilde dikkate alınmıyor..

‘Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?’..

Eğer Türkiye AİHM ve Avrupa Konseyi kararlarını uygulamayacak ise, bunu da Erdoğan’ın açıklaması gerekiyor..

Böylesi bir durum, çeşitli AB politikacılarının da söylediği gibi, Türkiye’nin Avrupa Parlamentosu ve AB’den kopmasına yol açacağı uyarısında bulunuyorum.”

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: