BİLİM & TEKNOLOJİ

UZAYLILAR İÇİN EN UYGUN GALAKSİLER HANGİLERİ?

KOPERNİK PRENSİBİ…

ABD’Lİ ASTROFİZİKÇİ TARTIŞMAYA YENİ BİR SOLUK GETİRDİ

Astrofizikçiye göre Samanyolu gibi sarmal galaksilerin yaşam barındırma olasılığı daha yüksek

Arkansas Üniversitesi’nden bir astrofizikçinin yakın tarihli bir makalesinde hangi galaksilerin yaşam barındırma olasılığının daha fazla olduğu ortaya kondu.

Makaleye göre, dev eliptik galaksilerin gelişkin medeniyetlere ev sahipliği yapması, daha önce düşünüldüğünün aksine, olası değil.

1 Mayıs’ta Kraliyet Astronomi Derneği Aylık Bildirileri dergisinde yayımlanan makale, dev eliptik galaksilerin gelişmiş medeniyetlerin bulunduğu gezegenleri barındırma ihtimalinin Samanyolu gibi sarmal disk galaksilerinden 10 bin kat fazla olduğunu söyleyen 2015 tarihli araştırmayla çelişiyor.

2015 tarihli çalışmanın yazarları; bu teoriyi dev eliptik gökadaların daha fazla yıldız barındırması ve daha az süpernova oranları görülmesine dayandırıyordu.

Matematik Bilimleri Departmanı’nda astrofizik profesörü Daniel Whitmire:

”Ancak 2015 tarihli çalışma, Kopernik prensibi olarak bilinen istatistiksel kuralla çelişiyor..

2015 tarihli çalışmanın prensiple ilgili ciddi bir sorunu vardı..

Başka bir deyişle neden kendimizi büyük bir büyük bir eliptik galakside bulmadık? Bana göre bu bir isyan bayrağı. Kendinizi aykırı ve atipik bir konumda görürseniz, bu sıradanlık ilkesi için bir problem demek.”

KOPERNİK PRENSİBİ

Sıradanlık ilkesi olarak da bilinen Kopernik prensibi, Dünya’nın evren içinde ayrıcalıklı veya özel bir fiziksel konumda bulunmadığını savunuyor.

Prensibe göre Dünya ve onun yerleşik medeniyeti, başka medeniyetlere sahip gezegenler açısından atipik değil, tipik bir konumda. Bu, sarmal galaksinin konumunun da tipik olması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak 2015 tarihli makale, yaşanabilir gezegenlerin çoğunun bizimkine benzer sarmal galaksilerde değil, büyük, küresel şekle sahip eliptik galaksilerde yer alacağını söylüyor.

Öte yandan Phys.org’un aktardığına göre Whitmire makalesinde büyük eliptik gökadaların yaşamın beşiği olmaması için bir neden önerdi:

Bu galaksiler çok fazla radyasyonun olduğu erken bir aşamadan geçti. Bu aşama, galaksideki gezegenleri tamamen tahrip edecek ve daha sonra yıldız oluşum oranını, dolayısıyla gezegenlerin de oluşum oranını, sıfıra indirecek bir süreç. Yani bu süreçte yeni yıldızlar oluşmaz ve tüm eski yıldızlar radyasyonla sterilize edilir.

Whitmire’a göre zeki yaşama ev sahipliği yapan yaşanabilir gezegenlerin büyük eliptik galaksilerde bulunmasının muhtemel olmaması, Samanyolu gibi galaksilerin, sıradanlık prensibine uygun olarak, bu medeniyetlerin bulunabileceği birincil alanlar olduğunu gösteriyor.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, Phys.og

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: