BİLİM & TEKNOLOJİ

SPACEX’İN BAŞARIYLA FIRLATTIĞI CREW DRAGON KAPSÜLÜ, ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NA BAĞLANDI..(VİDEO)

ELON MUSK MARS’A GİDİŞ – GELİŞ FİYATINI AÇIKLADI: …

SpaceX’in dün akşam saat 22.22’de Falcon 9 roketi ile birlikte uzaya fırlattığı NASA’nın Crew Dragon uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanıyor… 

Kapsül Uluslararası Uzay İstasyonu’na kilitlenecek ve burada iki astronot tarafından test edilecek.

Doug Hurley ve Bob Behnken isimli iki astronotu taşıyan Crew Dragon kapsülünün, 19 saatlik uzun yolculuğun ardından bugün Türkiye saati ile 17.30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanması planlanıyor.

Bir özel şirket tarafından uzaya gönderilen ilk insanlı uzay aracı olan Crew Dragon, canlı yayında bu işlemi gerçekleştiriyor.

SpaceX roketi fırlatıldı..

Ertelenen uzay yolculuğu başladı…SpaceX roketi fırlatıldı..

ABD’li girişimci Elon Musk‘ın 2002 yılında kurduğu SpaceX, ABD topraklarından uzaya ilk insanlı uçuş denemesini yapmak için geri sayıma başladı. İki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak “Crew Dragon” isimli uzay mekiği, bugün Türkiye saati ile 22.22‘de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden roketle fırlatılacak.

Eğer fırlatma işlemi başarılı olursa SpaceX, insanlı bir uzay mekiğini ABD’den yörüngeye gönderen ilk ticari firma olacak. Böylelikle NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiş dönüş uçuşlarında Rusya’ya bağımlılığından kurtulması bekleniyor.

NASA ve Musk tarafından cumartesi sabahı yapılan açıklamada, hava durumunun belirsizliğini korumasına rağmen planlanan saatteki kalkışa yönelik hazırlıkların durdurulmayacağı belirtildi.

NASA Direktörü Jim Bridenstine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün için kalkışa hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı ancak kalkışın kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilme riski olduğunu da sözlerine ekledi.

SpaceX roketinin ilk olarak 27 Mayıs Çarşamba günü fırlatılması planlanmıştı. Bununla birlikte çarşamba günü hava koşullarının kötüleşmesi üzerine roketin fırlatılışı kalkışa 16 dakika kala cumartesi gününe ertelenmişti.

SpaceX’in astronotlu uzay yolculuğu ertelendi!

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen fırlatmanın 30 Mayıs’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

Falcon 9 Crew Dragon

ABD’li girişimci Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu SpaceX’in astronotlu uzay yolculuğu ertelendi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen fırlatmanın 30 Mayıs’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD’li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken‘i Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacaktı.

Florida’dan Falcon 9 roketiyle fırlatılacak Crew Dragon kapsülünün yolculuğunun başarıya ulaşmasının, uzay yolculuklarının ticarileşmesi açısından da dönüm noktası olması bekleniyor.

Bugün TSİ 23.30’da yapılacağı açıklanan fırlatma işlemi olumsuz hava koşulları nedeniyle en erken 30 Mayıs’ta olacak şekilde ertelendi.

Astronotsuz fırlatma başarılı olmuştu

Uzay yolculuklarını ticarileştirmeyi teşvik etmek isteyen NASA, uzay kapsülü yapımı için SpaceX’e 3,1 milyar dolar, Boeing’e 4,5 milyar dolar vermişti. Boeing’in CST-100 Starliner kapsülünü 2021’e kadar fırlatması beklenmiyor.

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü astronotsuz olarak geçen yıl başarıyla uzay istasyonuna fırlatmıştı.

2018 yılında Mars’ın yörüngesine Tesla marka otomobili göndermeye çalışan Musk bu deneyinde başarısız olmuş, roket motoru gereğinden fazla ateşlendiği için araç Mars’ı ıskalamıştı.

ELON MUSK MARS’A İNSAN TAŞIYACAK YENİ UZAY ARACI STARSHİP’İ TANITTI

Mars’a, Ay’a veya Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir noktaya insan ve yük taşıyabilen araç,

Starship misyonunu yerine getirdikten sonra Dünya’ya geri dönüp dikey iniş yapabilecek şekilde tasarlandı.

SpaceX’in Teksas’daki tesislerinde Starship’in tanıtımınıyapan Musk, uzay aracının bir iki ay içerisinde ilk misyonu için fırlatılacağını duyurdu.

Aracın ilk uçuşunda dünyaya dönmeden önce yaklaşık 20 kilometre yüksekliğe çıkması hedefleniyor.

Musk’a göre; Uzay araçlarının tek kullanımlık olmaktan çıkarılıp uzun ömürlü hale getirilmesinin uzay yolculuğunun sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz…

SpaceX’e ait ilk roketin yörüngeye ilk kez ulaşmasının 11’inci yıl dönümüne denk gelen tanıtımda, Starship ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

9 metre çapında ve 50 metre yüksekliğindeki uzay aracının yük kapasitesi ise 150 ton.

“BU HEVESİ NASA PROJELERİNDE DE GÖSTERMENİZİ BEKLERDİK”

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) sitem geldi!

NASA Başkanı Jim Bridenstine:

”SpaceX’in duyurusunu merakla bekliyorum. Aynı zamanda Commercial Crew projesi yıllardır geri kalmış durumda. NASA, Amerikan halkının vergilerine yapılan yatırımlar için de aynı derecede hevesli olmanızı bekliyor.”

NELER OLDU…

SpaceX 500 milyon dolarlık uydu taşıyan Falcon 9 roketini uzaya gönderdi

ABD’li uzay teknolojileri firması SpaceX, askeri amaçlı GPS III (Küresel Konumlama Sistemi) uydusu taşıyan Falcon 9 roketini başarılı birşekilde uzaya gönderdi.

Falcon 9 Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı.

Space X’in ulusal güvenlik sanayii alanında uzaya fırlattığı ilkroketi Falcon 9 Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı.

Roketin taşıdığı yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki uydusistemi ABD merkezli küresel havacılık ve savunma şirketi Lockheed Martin tarafından üretildi.

Falcon 9 projesinin askeri havacılık uzay teknolojileri sektöründe uzun geçmişi olmayan Space X için önemli birbaşarı kabul ediliyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın sahibi Amerikalı Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu Space X, uzun birsüredir, Lockheed Martin ve Boeing hakimiyetindeki sektörde yer almakiçin uğraş veriyordu.

Space X, 2014 yılında haksız rekabet yüzünden mağdur edildiği gerekçesiyle ABD Hava Kuvvetleri’ne dava açmış, 2015 yılında ise askeri uydu fırlatma görevleri ile ilgili misyona dahiledilmişti.

“Crew Dragon” kapsülü Florida kıyılarına indi

SpaceX’in insanlı uzay yolculuğu için denenen kapsulü Florida kıyılarına indi

Amerikalı milyarder Elon Musk’a ait uzay füzeleri üreten SpaceX‘in insanlı uzay uçuşu için Nasa ile birlikte test ettiği uzay aracı ‘Crew Dragon‘ kapsülü görevini başarıyla tamamladıktan sonra dünyaya geridündü.

Crew Dragon Uluslararası Uzay Ajansı’nda kısasüre kaldıktan sonra Florida açıklarında Atlantik Okyanusu suları indirildi…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sekiz yılın ardından ilk insanlı uzay uçuşunun hazırlığı için SpaceX ile yeni uzay kapsülünü denedi.

DAHA ÖNCE UZAYA DEFALARCA İNSANSIZ UÇUŞ GERÇEKLEŞTİREN SPACEX, TEST İÇİN ‘RİPLEY’ ADI VERİLEN MANKENİ KULLANDI

Crew Dragon, Uluslararası Uzay Ajansı’ndaki 5 günlük misyonunun ardından saat sabah 7:30’da otomatik olarak ayrıldı.

Crew Dragon toplamda uzayda altı gün yolculuk etti.

Dünyaya doğru yolaçıkan kapsül hipersonik hıza ulaştıktan sonra Florida kıyılarının 370 kilometre açığına düştü.

Crew Dragon iniş yaparken hızını yavaşlatmak için dört paraşüt açıldı. Kapsülün inişini bekleyen denizciler Crew Dragon’unu okyanussularından çıkardı.

NASA ve SPACEX’TEN İNSANLI UÇUŞ ÖNCESİ MANKENLİ TEST

Amerika Birleşik Devletleri sekiz yılın ardından ilk insanlı uzay uçuşunun hazırlığı için SpaceX ile yeni uzay kapsülünü denedi.

Daha önce uzaya defalarca insansızuçuş gerçekleştiren SpaceX de test için ‘Ripley’ adı verilen mankeni kullandı.

Florida’daki Cape Canaveral’daki Kennedy UzayMerkezi’nden fırlatılan Falcon 9 roketi, SpaceX’in insanlı uçuşlar için tasarladığı uzay aracı ‘Crew Dragon”u uzaya taşıyacak.

Üzerindeki manken mürettebatla Crew Dragon’un pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması önümüzdeki cuma günüde yeryüzüne dönmesi hesaplanıyor.

NASA 30 yılın ardından uzaya insanlı uçuş yapan uzay mekiği programlarını 2011 yılında sonlandırmıştı.

O tarihten bu yana uzay görevlerini dışarıdan temin ettiği kaynaklarla yürütüyordu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen astronotlar için Rusya’ya kişi başı 82 milyon dolar ödüyordu.

Elon Musk Mars’a gidiş-geliş fiyatını açıkladı: Beklenenden daha ucuz!!!

Mars’a yerleşmenin hayalini kuran SpaceX CEO’su Elon Musk, Kızıl gezegene gidiş biletinin 500 bin doların altında olabileceğini açıkladı.

Dönüş bileti ise ücretsiz olacak.

SpaceX şirketi, insanları Mars’a götürecek Starship roketini inşa etmeye devam ederken, Elon Musk da kendisine yöneltilen soruları cevapsız bırakmıyor.

Bir Twitter kullanıcısı Musk’a, Mars’a yolculuk etmenin bedelinin ne kadar olacağını sordu.

Musk da, Mars’a gidiş biletinin 500 bin dolardan az olabileceği yanıtını verdi.

MUSK ayrıca, zamanla bu ücretin 100 bin doların da altına düşeceğini ve insanların evlerini satıp Mars’a taşınabileceklerini söyledi.

‘Mars’a gitme ihtimalim yüzde 70

Elon Musk katıldığı bir programda Mars’a taşınma ihtimalinin yüzde 70 olduğunu ancak yolculuk sürecinde ölüm riskininde yüksek olduğunu söylemişti.

Musk, bu yolculuğun önümüzdeki 7 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini belirterek Kızılgezegene taşınmayı umduğunu ve geri dönüşün de garanti edilemeyeceğini dile getirdi.

Mars’a ne zaman gidebiliriz? – Gökbilimciler yanıtlıyor

ExoMars Projesi uzmanları Mars’ta, günümüzde veya geçmişte, hayat bulacağımıza inanıyor mu?

Rus gökbilimci Daniel Rodinov:

“Evet, elbette..ExoMars Projesi’nin hedefi tam da bu, Mars’ta hayat bulmak için tasarlandı.”

Projenin başmühendisi Paul Meacham:

“Bu etapta, küçük yeşil adamlarla karşılaşma şansımızın oldukça düşük olduğu kanısındayım. Muhtemelen bakteri bulacağız. Çünkü dünyanın en kurak topraklarında yaptığımız incelemelerde bulduğumuz şey bu. Bakteriler bildiğimiz en dayanıklı yaşam formu. Bu nedenle yüksek ihtimalle bakterilere benzeyen yaşam formları bulacağız.”

Open University’den Manish Patel:

“insanlar Mars’a ulaşacak mı? İnsanoğlu çok uzun süredir Mars’a gitmeyi hedefliyor. Robotlar da yıllardır Mars’ı keşfediyor. Oraya insanları götürme vaktimizin yaklaştığına inanıyorum. Özellikle Space X gibi şirketlerin pazara girmesi, uzaya fırlatma ve gidiş biçimlerimizi değiştiriyor. Öyle sanıyorum ki önümüzdeki 20 yıl içinde, en azından ben hayattayken İnsanlar Mars’a gitmeye başlayacak.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top