EĞİTİM

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TARİH VERDİ!

”KARARLARA İLİŞKİN İLLERE YAZI GÖNDERDİK”

O KURUMLAR AÇILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) duyurdu:

”Özel okul öncesi eğitim kurumları, yabancı dil, bilgisayar gibi çeşitli kurslar ile sürücü kursları 1 Haziran’dan itibaren açılacak.”

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız:

“Genel Müdürlüğümüze bağlı özel okul öncesi eğitim kurumları, özel anaokulları, ana sınıfları 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine başlayacak..

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda, 5580 sayılı Özel Öğretini Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel okul öncesi eğitim kurumları ile kurslarda eğitimlere, 16 Mart-31 Mayıs’ta ara verildi..

Salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin uygulanmasıyla ülke genelinde olumlu sonuçlar elde edilmesi ve normalleşme sürecinin planlandığı şekliyle devam etmesi üzerine bakanlık, özel öğretim kurumlarına ilişkin Bilim Kurulu’nun görüşlerini de alarak yeni kararlar aldı..

Kararlara ilişkin illere yazı gönderdik

Muammer Yıldız:

”Söz konusu yazıda, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeler yer alıyor. Genel Müdürlüğümüze bağlı, özel okul öncesi eğitim kurumları, özel anaokulları ve ana sınıfları 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine başlayacak..

Bu kapsamda, kurum binaları, eğitim etkinliği yapılan diğer alanlar, okul bahçesi ile öğrenci servis araçlarında koronavirüs salgınından korunmak için gerekli olan maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunmasıyla ilgili tedbirler alınacak..

Özel okul öncesi eğitim kurumları, kurucuları ve öğrenci velilerinin istemeleri halinde eğitime ve yaz okulu adı altında yapılan sosyal ve kültürel etkinliklere 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

Yani özel öğretim kurumları, 1 Haziran’dan sonra yaz döneminde yaptıkları, yaz okulu, sosyal etkinlikler, kayıt alma gibi faaliyetlerini yürütebilmek için açık olacak, yeni eğitim öğretim yılına hazırlık yapabilecek..

 • Yabancı dil,
 • bilgisayar,
 • resim ve müzik kurslarının da aralarında bulunduğu özel çeşitli kurslar,
 • sosyal etkinlik merkezleri,
 • özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları,
 • motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları,
 • hizmet içi eğitim merkezleri, gemi adamı, pilot yetiştirme kursları,
 • mesleki eğitim merkezleri ile benzeri özel kurumlardan isteyenler, 1 Haziran itibarıyla eğitime başlayabilecek. Bu süreçte, sadece özel öğretim kursları uzaktan eğitime devam edecek.”

REHABİLİTASYON MERKEZLERİ…

Muammer Yıldız:

”Rehabilitasyon merkezlerine ilişkin sivil toplum kuruluşu, sektör ve dernek temsilcilerinin taleplerini de aldık..

Faaliyetlerine 1 Haziran’dan itibaren başlayacak kurumların:

 • binaların dezenfekte edilmesi,
 • görevli personel, öğrenci ve kursiyerin tıbbı maske takmaları ve hijyen kurallarına uymaları,
 • öğrenci veya kursiyerler arasında en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde sınıfların düzenlenmesi gibi kurallara uyması gerektiği bildirdi.

Bakanlık, 81 ile gönderilen yazıda anaokulu, anasınıfı ve kurslarda uygulanacak hijyen kurallarının detaylarını da paylaştı.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top