Türkiye'de Koronavirüs nedeniyle 30 kişi daha hayatını kaybetti, 1182 yeni tanı kondu.

18 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ YURTTAŞLARA İLİŞKİN GENELGE

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, veli nezaretinde yolculuk yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, veli nezaretinde yolculuk yapabilecek. 

65 yaş ve üzerindeki yurttaşlar, 31 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler ise 3 Haziran Çarşamba ve 5 Haziran Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

65 yaş ve üzeri yurttaşlardan işletme sahibi esnaf tüccar sanayici serbest meslek sahipleri ile çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Genelge ile 18-20 yaş arasındaki gençlerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

Bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacak

İçişleri Bakanlığı açıkladı: “14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 29 Mayıs saat 24.00 ile 31 Mayıs saat 24.00 arasında vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.”

Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı.

*Restoranlar, kafeler, plajlar gibi birçok işyeri açıldı.

*Restoran, kafe, kıraathane, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

Eğlence mekanları ile nargile satılan yerler kapsam dışı bırakıldı.

*65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlaması sürüyor.

65 yaş üstünün sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna olma durumu devam edecek.

İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşları, maske, mesafe ve temizlik şartıyla iş başı yapabilecek.

*20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaş altına uygulanacak şekilde değiştirildi.

20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı çarşamba ve cuma günleri sokağa çıkma sınırlamasından istisna olacak.

*Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamiyle kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı iller için yeniden getirebiliriz.

*İdari izinde bulunan ve esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran’dan itibaren normal mesaiye başlayacak.

Sağlık bakanlığı tarafından takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirecek.

*Kreşler ve gündüz bakım evleri de 1 Haziran’da açılacak.

*Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz.

*Plajlar, milli parklar 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.

*Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da açılıyor.

*Hayvan satış yerleri, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

*Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

Spor salonları saat 24.00’e kadar hizmet verebilecek.

*Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da kaldırılmıştır.

*Sürücü kurları benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

*Açık havada oturma yerleri olan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek.

Erdoğan: Bu hafta itibarıyla aldığımız yeni kararlar şunlardır:

“Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran’da açılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.

“Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

“20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmlayacak.

“1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.

“Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.

“Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

“Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir.

“Açık havada konserler, yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır.

“Aldığımız kararların ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde maske, mesafe ve temizlik. Bu hususları aman ihmal etmeyin. Muhakkak maske ile dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim. Bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: