SAĞLIK

KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE İLAÇLARINIZI SAKIN KESMEYİN!

ARI SOKMASI İLE ŞOK ÖYKÜSÜ OLAN….

ASTIM HASTALARINA UYARI

Ağır astım, KOAH, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, epilepsi gibi kronik hastalıkları olanlar koronavirüs sürecinde risk altında…

Marmara Üniversitesi (MÜ) Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner:

”Tüm dünyada yayılan Kovid-19, 2002 ve 2012 yıllarında salgın yapan SARS ve MERS virüsleriyle aynı aileden. Virüsün diğerlerinden farkı ise çok daha hızlı bulaşması..

Hastalığın çocuklardaki belirtilerine ishal, bulantı ve kusma da eşlik edebiliyor. Hastalık çocuklarda nadiren zatürre ve solunum yetmezliğine neden olabilmektedir. Kovid-19 pozitif hasta ile çok yakın ve riskli temas varsa bu bireyler takibe alınmaktadır.”

“KRONİK HASTALIKLARI OLANLAR RİSK ALTINDA”

Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner:

”Kovid-19 açısından başta bağışıklık yetmezlikleri olmak üzere ağır astım, KOAH, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, epilepsi gibi kronik hastalıkları olanların risk altında..

Ağır astım veya kortizon kullanımı gerektiren alerjik hastalıklar dışında kovid enfeksiyonu için alerjik hastalıklar genel anlamda bir risk oluşturmuyor.”

“ASTIM HASTALARI İLAÇLARINI ASLA KESMEMELİ”

Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner:

”Astım, rinit ve diğer alerjik hastalıkları olanlarda pandemi döneminde dikkat etmesi gerekenlere ilişkin uyarılarım..

Astımlı hastaların kontrolünü ve inhale kortikosteroid içeren ilaçlarını kesmemeleri gerektiği unutulmamalıdır. İlaç kullanımı aksatılmamalıdır. Atak anında tercihen hazne-maskeli aletlerle inhalasyon tedavisi uygulanmalıdır. Nebülizatör kullanımından, hastalığı yayabildiğinden sakınılmalıdır. Alerjik rinit/astım için uygulanan immünoterapi yani alerji aşısı yapılan çocuklarda tedavi programı aralıkları biraz açılarak devam edilmelidir..

Arı sokması ile şok öyküsü olan hastaların venom aşılaması hayatı tehdit eden durum olduğundan ertelenmemelidir.”

İLGİLİ HABER

 The Independentturkish

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: