GÜNDEM

FURKAN VAKFI VE KURUCUSU ALPARSLAN KUYTUL…

NE OLMUŞTU?

Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul hakkında tahliye kararı verildi.

Alparslan Kuytul, Furkan Vakfı’na yönelik açılan dava nedeniyle 22 aydır cezaevinde tutuluyordu.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde 22 aydır tutuklu bulunan Alparslan Kuytul hakkında tahliye kararı verildi. Kuytul hakkında ‘Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla dava açılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Adana’da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik düzenlen operasyonlarda, aralarında vakfın başkanı Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı..

Soruşturma kapsamında 9’u tutuklu 45 kişinin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Mahkeme görülen duruşmada 6 kişi hakkında tahliye kararı verdi. Alparslan Kuytul ve iki kişinin tutukluluğu ise devam ediyor..

12 AĞUSTOS 2017

Erdoğan’ın Coca Cola fabrikasının açılışına katılacağı haberlerine İslami camiadan sert tepki geldi.

‘Tarihi bir hata olur’

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul:

”Eğer Erdoğan Coca Cola’nın açılışını yapacak olursa; Müslümanlar, bilhassa Erdoğan’a oy verenler bundan sonra hangi yüz ile ‘Coca Cola’yı protesto edelim’ diyecekler?..

Eğer Erdoğan gerçekten Coca Cola’nın açılışını yapacak olursa, ‘Tamamen İsrail ile olduğunuza dair şüphe başlar’ ‘İsrail ile dostuz’ demişlerdi. Demekki dostluklarını bayağı ilerletmişler. ‘İsrail’e muhtacız’ demişlerdi. Demek ki ‘muhtaç’ olma durumları daha da ilerlemiş. Daha da kötü duruma gelmişler ki daha bir kaç gün evvel İsrail en üst düzeyde kendisini kınamıştı..

Erdoğan’a derim ki, ‘Tarihi bir hata yapmış olacaksınız’. Unutulmayacak ve hiç bir zaman bu hatanızdan geri adım atamayacaksınız. Fabrikalarının açılışını yaparsanız, onlara daha hiç bir şey söylemezsiniz ve Müslümanlardaki boykot anlayışını tamamen bitirmiş olursunuz ve bir çok insanda şüphe başlar. Tamamen İsrail ile birlikte olduğunuza dair şüphe başlar..

Bugüne kadar İsrail’e göstermiş olduğunuz tepkilerle kazanmış olduğunuz puanların tamamını kaybettiğiniz gibi eksiye de düşersiniz. ‘Filistinliler, ”Bizi sattınız” derlerse, ne diyecekler?’..

Bir müslümanın hiç bir ihtiyaç olmadığı halde bunları tüketmesi zaten doğru olamaz. İsrail malı olmasa bile alkol içerikli bütün içeceklerden zaten bir Müslümanın uzak durması gerekir. Cola’dan ise daha da uzak durmamız gerekir. Çünkü Cola sadece alkol içeren bir içecek değil, aynı zamanda İsrail malıdır ve İsrail Devleti’ne büyük yardımlar yapan dünya çapında bir fabrikadır..

Etrafını tamamen boşlattılar. Altını oyuyorlar, çevresini boşalttıyorlar. Bir tane samimi Müslüman kalmaması için. Çevresinde bir çete, yapması gerekeni yapıyor ve kimsenin ona ulaşmasına izin vermiyor. Kimsenin ikaz etmesine izin vermiyor. Yok mu çevresinde bir akrabası, ilim adamı yapma bunu diyecek?..

‘İsrail’i şımartma, Müslümanları üzme, kafiri desteklemeyi meşrulaştırma, kıyamet gününde bunun hesabını Allah’a veremezsin, ahireti düşün, şu dünyanın siyaseti yerin dibine batsın, Müslümanları düşün, ne yapıyorlarsa yapsınlar ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar o kurdelayı ‘kesmem’ de, vazgeç’ yok mu çevresinde kendisini ikaz edecek samimi bir insan ?..

Erdoğan’ın o fabrika açılışını yapmasına karşıyız. Herkes ‘Erdoğan’ın Cola fabrikasının açılışını yapmasına karşıyım’ mesajını vermeli, mailler atmalı, Twitter çalışması da yapmalı, elinden geleni yapmalı. İsrail ile bu kadar dostluk, bu kadar muhtaçlık kanımıza dokunuyor artık. Bunu yapanlar Allah’a hesabını verecekler…”

30 OCAK 2018

Furkan Vakfı’na operasyon… Alparslan Kuytul gözaltında

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na ‘kamu düzenini bozmaya karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü’ iddiasıyla operasyon düzenlendi.

Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik olumsuz paylaşımlar yaptıkları, terörü övücü propaganda faaliyetleri yürüttükleri ve suç örgütü kurdukları ileri sürülen şüphelilerin getirildiği emniyet binası önünde, çevik kuvvet polisleri de önlem aldı. Gözaltındaki bazı kişilerin yakınları emniyet önünde toplandı.

Vakfın ana merkezinde polisleri bile şaşkına çeviren bir olay yaşandı. Dairedeki kasadan 350 bin TL’ye yakın nakit para çıktı. Adana’da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik operasyonla ilgili etkinlik ve eylem yapılması yasaklandı.

30 OCAK 2018

Furkan Vakfı Başkanı Alparslar Kuytul bu sabah yatağından kaldırılıp gözaltına alınırken eşi Semra Kuytul arka arkaya gelişmeleri twitledi.

Semra Kuytul:

‘saat 05.30’da operasyon yapıldı ve hocaefendiyi aldılar’

‘Kıymetli kardeşlerim! Evimize bugün saat 05.30 civarında bir operasyon yapıldı ve hocaefendiyi aldılar. AYIP ETTİLER : Eve TEM geldi. Bizim hiç bir terör örgütü ile irtibatımız olmadığını en iyi emniyet bilir ama ayıp ettiler. Normal bir şekilde gelselerdi de saklayacak bir şeyimiz yok çok şükür… Hocaefendi bir ilim adamıdır.. Teröriste gelir gibi gelmeleri yakışmadı. Şahsına bizatihi bir saygısızlık etmediler o manada anlaşılmasın… -Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin hiçbir terör örgütü ya da şahıs ile zerre alakası yoktur. Bu yanlıştan tez zamanda dönüleceğini umuyoruz. Bekliyoruz.

Alparslan Kuytul 1965 doğumlu ve aslen Adanalı. Eşi Semra Kuytul ile kermeslere katılan Alparslan Kuytul, küçük yaştaki kızların evlendirilmesini savunan bir isim. Alpaslan Kuytul ile eşi Semra Kuytul arasında da yaş farkı bulunuyor. 

5 ŞUBAT 2018

Alparslan Kuytul’un eşine suikast mı düzenlendi?

Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul’un “şüpheli” bir trafik kazası geçirdiği belirtildi.

Semra Kuytul kazaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada:

”Dün gece saat 01.00 sularında evimin orada şüpheli bir trafik kazası geçirdim.Bize ana yolda aralıklı sarı yanarken ara yolda kırmızı yandığı halde önümüze ağır hareket eden bir çöp arabası önümüzü kesti ve doblo tipi bir araç benim oturduğum ön sağ koltuğa çok şiddetli çarptı..

Benim kapım içe çöktü, camı kırıldı diğer aracın neredeyse yarısı dağıldı buna rağmen oraya o anda gelen bir kişi polisi aramayın dedi. O anda toplanan yaklaşık 10 kişiden kimse ne ambulansı nede 155’i aramadı… Gecenin o saatinde o anda(!) oraya gelen çöpçüler beş dakika içinde yolu temizlediler… oradakiler, çöpçüde telsiz olduğunu söylediler”

8 ŞUBAT 2018

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü” iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetici ile sorumlularının aralarında yer aldığı 28 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Zanlıların yaklaşık 4 saat boyunca savcılıkta ifadeleri alındı. Savcı ifadeyi aldıktan sonra aralarında Kuytul’un da bulunduğu 25 kişiyi tutuklanmaları talebiyle, 3 kişiyi de adli kontrol şartıyla nöbetçi mahkemeye sevk etti.  Hakimlikteki işlemlerin ardından zanlılardan Alparslan Kuytul ile T.Y.D, İ.B, E.A. ve A.A. tutuklandı, 23 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

9 ŞUBAT 2018

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik operasyonda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 28 şüpheliden aralarında vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 5’i tutuklandı.

Adliyeye sevk edilen Kuytul’un da aralarında bulunduğu 28 şüpheli savcılıkta ifade verdi.

İfade işlemlerinin ardından zanlılar, “FETÖ/PDY, PKK/KCK, El Kaide ve DEAŞ silahlı terör örgütlerine bilerek ve isteyerek yardım etme” ile “suç örgütü kurmak ve yönetmek, örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik” suçlarından..

Şüphelilerden İ.B. ise ayrıca “müstehcenlik” suçundan tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlikteki işlemlerin ardından zanlılardan Alparslan Kuytul ile T.Y.D, İ.B, E.A. ve A.A. tutuklandı, 23 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına mahkemece kuruluş amaçlarına aykırı faaliyetlerinden dolayı kayyum atanmıştı.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının kurucu başkanı Alparslan Kuytul hakkında daha önce yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından da 2 ayrı iddianame hazırlanmıştı.

Adana 2. ve 22. Asliye Ceza Mahkemelerince kabul edilen iddianamelerde, Kuytul için 7 yıl hapis cezası istenmişti.

Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki iddianamede, Kuytul’un video paylaşım sitesinde 1 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan konuşmasında Cumhurbaşkanına hakaret ettiği belirtilmişti.

Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede ise Kuytul’un vakfa ait sosyal paylaşım sitelerine yüklenen video görüntülerinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini destekler mahiyette açıklamalar yaptığı aktarılmıştı. İddianamede, Kuytul’un konuşmalarında darbe girişimi sonrası tutulan demokrasi nöbetlerine de tepki gösterip “Demokrasi dediğiniz zaman tüm haramları da kabul etmiş oluyorsunuz. Ben söylüyorum kim demokrasi için sokaklara çıkarsa gayri İslami bir düzeni savunmuş olur. Bunun da hesabını Allah’a verir.” diyerek halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği kaydedilmişti.

10 ŞUBAT 2018

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na düzenlenen operasyonda Alparslan Kuytul, Taha Yasin Demir, İdris Birer, Erol Ardıç ve Ali Alagöz tutuklandı, 6 şüpheli hakkında ev hapsi ve yurt dışı yasağı kararı verildi, 17 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gizli tanık ve şikâyetçi olan kişilerden elde edilen bilgiler doğrultusunda, vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul’un kendisini ‘vakıf içerisinde’ eleştirilemez, sorgulanamaz bir lider haline getirdiği ve bu durumu kullanarak kendine inanlardan kişisel menfaat sağladığı ve bu yolla kişisel nüfuzunu artırmaya çalıştığı öğrenildi. 

Kendisine inananları bu yöntemle dolandırdığı da ileri sürülen Kuytul’un ayrıca konuşmalarında ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nı eleştirdiği de kayıtlara geçti.

Alparslan Kuytul’un ayrıca, sosyal medya hesapları üzerinden, Afrin’e yapılan operasyonlar hakkında olumsuz yorumlar yaptığı, bu konuşmalarda ise halkın vicdanını yaralayan, toplumda infial oluşturacak tabirler kullandığı da belirtildi.

8 MAYIS 2018

Alparslan Kuytul:

”Büyük suç işlemişim..

Meğer ben Kur’an’ın mesajını anlatmakla ve hükümeti sadece bazı temel konularda ve iyi niyetle tenkit etmekle ne büyük suç işlemişim..

Allah (c.c.) beni burada mecburi halvete girdirdi, yalnız kendisiyle başbaşa kalayım diye. Biliyorsun halvet 40 gündür. Gözaltına alındığımdan itibaren 40 gün dolana kadar sadece okumak, zikretmek, namaz kılmak, Kur’an okumak, tefekkür etmek istiyordum..

Bir şeyler yazmak hatta yazmayı düşünmek bile bana sıkıntı veriyordu. 40 gün dolduktan sonra bir şeyler düşünme ve yazma isteği canlandı. Şu anda da yazmaktansa okumayı, zikri ve tefekkürü tercih ederim ama en azından yazmak artık işkence olmaktan çıktı. Ayrıca gerektiğinde yazmak da konuşmak gibi bir vazife..

Tek olmak Allah’a yakışır ve ben bugün 86 gündür bir odada tek başımayım. Hakkımda daha iddianame bile hazırlanmamış ve bir kez bile mahkemeye çıkmamışken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış gibi muamele görüyorum. Hatta onlardan da ağırını. Çünkü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış olanların birçoğu oda eksikliği bahane edilerek iki kişi olarak kalıyorlar. Havalandırmaya çıkarıldıklarında birkaç kişi olarak çıkıyorlar ve her gün sohbet edebiliyorlar. Ben ise hem odada tekim hem de havalandırmada..

Benim yan odamda PKK’cılar kalıyor ve üç kişiler. Biri müebbet almış diğeri 30 yıl. Onlar bile yalnız kalmıyorlar. 10 kişilik sohbet grubuna çıkıyorlar, 3 saat kadar sohbet ediyorlar, spora gidiyorlar. Meğer ben Kur’an’ın mesajını anlatmakla ve hükümeti sadece bazı temel konularda ve iyi niyetle tenkit etmekle ne büyük suç işlemişim! Müebbet hapis alan PKK’cılara yapılmayan bana yapıldığına göre..

Neyse ki kıyamet var, neyse ki mahkeme-i kübra var!” Kuytul’un darbeden bir gün önce, yani 14 Temmuz’da paylaşılan konuşmasında “Erdoğan’ın kalemi kırılmıştır, yakında işi bitirilecektir.”

24 OCAK 2019

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul tahliye edildi.

Kuytul’un internet sitesinde:

Aleyhinde hiçbir delil olmadığı halde haksız yere 1 yıldır Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi, ‘Suç Örgütü Kurmak Ve Nitelikli Dolandırıcılık’ iddiasıyla yargılandığı 4. Ağır ceza mahkemesinden bugün tahliye edildi..

Ayrıca Alparslan Kuytul Hocaefendi ile birlikte tutuklu yargılanan Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz tahliye edildi. Aynı mahkeme de tutuksuz yargılanan 41 kişinin de adli kontrol şartı kaldırıldı” denildi.

26 OCAK 2019

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik soruşturma kapsamında tahliye edilen vakfın Genel Başkanı Alparslan Kuytul, savcının itirazının ardından tutuklama kararıyla yeniden gözaltına alındı.

TEKRAR TUTUKLANMA KARARI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı adına duruşma savcısının, tahliye kararıyla alakalı 5 Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazı üzerine, Alparslan Kuytul ve Ali Alagöz’ün tekrar tutuklanmasına karar verildi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Hakkında tekrardan tutuklama kararı çıkartılan Alparslan Kuytul ve Ali Alagöz, akşam saatlerinde Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü bağlı ekipler tarafından gözaltına alındı.

27 OCAK 2019

Alparslan Kuytul’un eşi de gözaltına alındı

Semra Kuytul, eşi Alparslan Kuytul’un ardından gözaltına alındı.  

Bir yıl cezaevinde tutukluluğun ardından serbest bırakılan ve ertesi gün yeniden tutuklanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul gözaltına alındı.  

Evinin önü ve sokaktaki polis ablukasına tepki gösteren Semra Kuytul, polislere tepki gösterdi.

Polis kameralarının önüne gelen Semra Kuytul:

”Bu güvenlik tedbirleri azalmadan, bu insanlar gidemiyorlar evlerine. Ayıp denen bir şey var. Komşularımız mağdur, mahalle mağdur. Bakkal bakın kepengini indirmiş ya adam sizin yüzünüzden. Bakkalın önü kapalı. Kapıdan çıkıyorum buraya kadar bir adımlık yer yok araçlardan dolayı. Ayıp denen bir şey var ya. Gitti aldınız götürdünüz daha ne..

Bu rezaleti bitirin Türkiye’ye rezil oluyorsunuz. Bir yıldır bir taşkınlık mı gördünüz böyle burayı sarıyorsunuz. Biz şimdiye kadar itidalli davrandık taşkınlık yapmadık yine yapmayacağız ama kendinizi rezil ediyorsunuz” dedi.  Semra Kuytul, bu gelişmenin ardından gözaltına alındı.  

FURKAN VAKFI’NDAN AÇIKLAMA:

“Fikir özgürlüğünü savunan, ancak kendilerine muhalif tek bir sese dahi tahammül edemeyen bir yönetimin adı, asla demokratik bir yönetim olamaz! Yapılan zulümleri bir kez daha halkımızın vicdanına sunuyor, her muhalif sesin susturulmaya çalışıldığı ülkelerin fikir özgürlüğü ve adaletten fersah fersah uzaklaştıklarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” denildi. 

10 MAYIS 2019

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alparslan Kuytul ve vakıf başkanı Ali Alagöz’ün tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik soruşturma kapsamında, haklarında 5 ayrı suçtan 21 yıla kadar hapis cezası istenen, vakfın kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul’un da aralarında yer aldığı 2’si tutuklu 45 sanığın yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü.

Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanıklar Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz ise Bolu Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Kuytul:

”İddianamedeki suçlamaları kabul etmiyorum..

Vakıf kasasından çıkan ve kayıt dışı olduğu iddia edilen 314 bin lira paranın kayıtları mevcuttur. Makbuzları ortaya çıkmıştır. Suçsuzum”

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

28 HAZİRAN 2019

Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul, sosyal medya hesabından dikkat çeken mesajlar paylaştı.

23 TEMMUZ 2019

Adana’da yürütülen soruşturma kapsamında, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul hakkında 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yeni bir dava açıldı.

İddianamede, şu tespitlerde bulunuldu:

“FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce ‘himmet’ adı verilen ve örgütün finansmanı için toplanan para, burs, kurban bağışı gibi yardımlara bu örgüt mensuplarınca sözde ‘infak’ adı verildiği, aynen FETÖ/PDY silahlı terör örgütünde olduğu gibi bu örgüt mensuplarınca da ülke içi ve ülke dışı örgütsel kamplar ve ziyaretler düzenlendiği, FETÖ/PDY’nin ‘Sızıntı’ dergisine muadil olarak ise bu örgütün, propaganda aracı olarak ‘Furkan Nesli’ isimli dergiyi yayınladığı, örgütsel faaliyetlerini hizmet olarak adlandırdıkları ve FETÖ yapılanmasına benzer şekilde kör ve mutlak bir itaati esas alan bu örgütün kutsal evlilik müessesesinin dahi örgüt içi yapılmasını telkin ve teşvik ettiği ve bu evliliklere ilişkin mensuplarına formlar doldurttukları anlaşılmıştır.”

İddianamede, Alparslan Kuytul’un terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK/KCK’nın eylemleri ve yasa dışı faaliyetlerini övücü ve destek verici nitelikteki sosyal medya konuşmalarının videosuna da yer verilip, darbe girişimini destekler mahiyette açıklamalar yaptığı anımsatıldı.

Değerlendirme bölümünde ise:

‘Alparslan Kuytul’un video söylemlerinde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün mensuplarını sahiplendiği, bu sinsi örgütün mensuplarını saf, cahil, mağdur ve mazlum olarak göstermeye ve bu örgütün mensuplarına yönelik yapılan adli ve idari işlemleri sulandırmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Şüphelinin 15 Temmuz 2016 tarihli hain darbe girişimi öncesi ve sonrasındaki sistematik söylem ve telkinleriyle bu hain ve sinsi örgütün amaçlarına bilinçli olarak hizmet ettiği, şüphelinin tutuklanması akabinde aynı şekilde elebaşısı olduğu örgütünün mensuplarının da özellikle sosyal medya üzerinde açtıkları sahte ve robot hesaplarla toplum üzerinde algı yaratarak kendilerinin ve elebaşlarının mazlum olduğu ve muhalif oldukları için mağdur edildikleri havası vermeye çalıştıkları, sözde İslam Medeniyeti oluşturmak hedefi adı altında takiye yapan ve kendileri gibi düşünmeyenleri tekfir eden şüphelinin ve örgütünün asıl amaç ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile aynı nitelikte olduğu, bir bütün halinde değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu işlediği anlaşılmaktadır.

Alparslan Kuytul’un, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, PKK/KCK’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerdeki şehir yapılanmalarına yönelik giriştiği operasyonları itibarsızlaştırmaya çalıştığı vurgulanan iddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

Şüphelinin örgüt mensuplarının şehir merkezlerinde hendek kazmaları, barikat kurmaları, mahalle ve sokak aralarına patlayıcı maddelerle tuzaklar kurmaları sebebiyle güvenlik güçlerimizin can güvenliğini korumak adına mahalle aralarına önlem olarak zırhlı araçlarla girilmesini sanki katliam yapmak için oraya girilmiş gibi lanse ettiği, devletin suçluları yakalamak için değil insanları öldürmek kastıyla hareket ettiğini iddia ettiği, devleti ve hain terör örgütünü birbirine denk iki tarafmış gibi gösterdiği, şüphelinin bu söylemleriyle PKK/KCK silahlı terör örgütünü ve bu örgütün bölücü eylem ve taleplerini meşrulaştırmaya çalıştığı anlaşılmakla şüphelinin üzerine atılı ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme ve zincirleme şekilde terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından teşdiden cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur.

Adana’da yürütülen soruşturma kapsamında aralarında vakfın kurucu başkanı tutuklu Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 3 kişi hakkında 41’er yıla, 42 kişi hakkında ise 21’er yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame kısmen kabul edilmişti.

İddianamede, Kuytul hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. hakkında ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 5’er yıl hapis cezası talep edilmişti. Mahkeme, terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden görevsizlik kararı verip Kuytul, Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. ile diğer 42 kişi hakkındaki dava dosyasını, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etmişti. Dosya daha sonra gönderildiği Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan incelemenin ardından kabul edilerek, farklı bir dava daha görülmeye başlanmıştı.

https://www.cafemedyam.com/2019/12/05/nedir-bu-menzil-tarikati/

İLGİLİ HABER

yurtgazetesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top