GENEL

‘OSMANLI, ARAP YARIMADASINDA BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜ ENGELLEDİ!’

SUUDİ ARABİSTAN…

Yapılan değişiklikle Osmanlı’nın Arap yarımadasında birlik ve bütünlüğü engellediği vurgulanacak.

Suudi Arabistan ortaokul tarih kitaplarında Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili konularda değişikliğe gitti.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı ortaokul tarih kitaplarında Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili konularda değişiklik yaptı…

‘Güvenilir tarihi kaynaklara dayanılarak’ yapıldığı belirtilen değişikliklerde imparatorluğun nasıl yıkıldığı ve ardından Arap ülkelerinin bağımsızlık süreçleri anlatıldı…

İlkokul beşinci sınıfta Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir bölüm tamamıyla kitaplardan çıkarılırken ortaokul ikinci sınıf müfredatında gidilen değişiklikler şöyle:

Osmanlı İmparatorluğu’nun özellikle birinci ve ikinci Suudi devletlerine karşı mücadelesi

Bölgesel bazı liderleri Kral Abdul Aziz’e karşı desteklemesi

Diriye ve çevre şehirlerin yıkılması

İlk Suudi devletinin “son imamı” Abdullah Bin Suud’a yapılan işkence ile İstanbul’a getirilmesinin ardından öldürülmesi

Müfredat aynı zamanda Al-Ahsa ve Asir sakinleri, özellikle de tüccarları üzerinde uygulanan Osmanlı baskısına da ağırlıklı şekilde yer ayırıyor. Yeni bilgilere göre bu tüccarların birçok defa Osmanlı sultanlarına şikayette bulunduğu ve fakat yanıt alamadıkları ortaokul öğrencilerine verilecek tarih bilgileri arasında yer alacak.

Ayrıca I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefiki Almanya ile birlikte Medine halkını göçe zorladığı ve çocukları ailelerinden ayırarak suç işlediği de vurgulanıyor.

Osmanlı askerlerine verilmek üzere Medine’deki tüm malların yağmalandığı da diğer bir bilgi olarak kitaplarda yer alacak.

İslam peygamberi Muhammed’e ait olduğu öne sürülen şahsi eşyalara el konulduğu ve İstanbul’a götürüldüğü de belirtiliyor.

Müfredatta Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap ülkeleri üzerindeki gücünü sürdürebilmek amacıyla attığı belirtilen adımlar da şu şekilde özetleniyor: “Osmanlı yönetim sistemi altındaki Arap toprakları en az 15 devlete bölündü. Her devlet bir vali tarafından yönetildi. Halktan ve tarım ürünlerinden, mallardan ve hizmetler üzerinden vergiler alındı. Tüm bu vergiler Osmanlı İmparatorluğu’na gönderilirken Arap devletlerinin kasalarına çok yetersiz bir miktar aktarıldı.”

Osmanlı yönetimi bu devletler üzerinde siyasi bir egemenlik kurarken Arap yarımadasında birlik ve bütünlüğü engellediği bilgisi de müfredata girmiş durumda.

Mısır’ın en başarılı ustaları İstanbul’a gönderilirken Osmanlı askerlerinin korunması için kaleler ve kuleler inşa edildiği ve bu ülkelerde istikrarsız ve güvensiz bir ortam yaratılmasına öncelik verildiği de ortaokul öğrencilerinin ders olarak göreceği bilgiler arasında.

Suudi Arabistan , Geçmişteki Osmanlı’ya, Günümüzdeki Türkiye’ye kinini nefretini ve düşmanlığını dünyaya ilan etti… .

Suudi tarih kitaplarında Osmanlı için “ hilafet” terimi kullanılırdı. Kitabın içeriğini değiştirerek “ işgalci” terimini koydu…

Osmanlı’yı, Sadece işgalci değil aynı zamanda “ Arap yarımadasının da düşmanı ilan etti…

Yetmedi, Türkiye Cumhuriyetinin “ güvensiz ülke” olduğunu bildirerek halkının Türkiye’ye gitmemelerini öğütledi… .

Kaşıkçı cinayetinden sonra, İstihbaratını yeniledi. İsrail istihbaratıyla işbirliği içinde çalışacaklarını ve Türk istihbaratının “ tehlikeli düşman” olduğunu açıktan dile getirdiler… .

İslam peygamberinin kabrini topraklarında barındırmasından dolayı, Müslümanlığın kaymağını ticari olarak yiyen Suudi’ler için biz ne yapmıştık?

Suudi kralı Türkiye’ye geldiğinde, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün kabrini ziyaret etmeyi reddetmişti… Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı kralın oteline giderek bağlılığını bildirmişti…

Ve Suudi kralı ölünce, Türkiye Cumhuriyeti devleti bir gün “ yas” ilan edip, Şanlı Türk bayrağını yarıya indirmişti… .

Osmanlı’yı ve Türkiye Cumhuriyetini düşman görüp, Batılılarla işbirliği yapan Suudi’ler için, Bayrağımızı yerlere indiren zihniyet, İşgalciliğimiz için ne düşünür? Herhangi bir açıklama yapar mı?

http://haber.sol.org.tr

Yurt Gazetesi İsmet Orhan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: