SIYASET

‘SES ÇIKARMAZSAK SIRA İSTANBUL’A ANKARA’YA GELİR’

”HER DARBE KATLİAMLA YAPILMIYOR”

”KÜRT, ALEVİ VE KADIN DÜŞMANI İKTİDAR”

“Hep birlikte Iğdır’a atanan kayyıma ses çıkarmazsak, Siirt’e güçlü bir şekilde itiraz etmezsek; İstanbul’a, Ankara’ya, Antalya’ya, İzmir’e, Mersin’e atanacak olan kayyımlarda hepimizin sorumluluğu olacaktır.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

”Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine yapılan kayyum atamaları..

Bu zor günlerde, özellikle salgının devam ettiği bir süreçte, tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği bir dönemde AKP ve küçük ortağı MHP’nin HDP ve Kürtlerle yeniden bir mücadele anlayışını ortaya koyduğunu, Kürtleri ve HDP’yi hedefe aldığını bir kez daha gördük”

KÜRT, ALEVİ VE KADIN DÜŞMANI BİR İKTİDAR”

Pervin Buldan:

”Dün bir kez daha gördük ve tanıklık ettik ki bu fırsatçı anlayışıyla birlikte Kürt halkının, demokrasi güçlerinin ve Türkiye’de muhalefet eden milyonlarca insanın kazanmış olduğu, seçmiş olduğu yerler, mekanlar, özellikle AKP’nin fırsatçı anlayışını ortaya koyduğu bir dönemde bir kez daha gasp edildi. Bir kez daha halkın iradesi yok sayıldı..

İktidar tarafından gasp edilen belediyelere kayyum atandı, belediye eş başkanları hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı.”

“HER DARBE KATLİAMLA YAPILMIYOR”

Pervin Buldan:

”Son kayyumlarla beraber toplam 45 belediye AKP iktidarı tarafından gasp edildi..

Darbeler tankla, topla, zorla, özellikle askeri ve polis gücüyle yapılan şeyler değildir sadece. Darbeler aynı zamanda bir halkın seçmiş olduğu temsilciyi görevden alıp yerine atama bir insanı getirerek o mekanların sahibi yapmakta bir darbedir. Her darbe silahla yapılmıyor. Her darbe katliamla yapılmıyor. Darbe böylesi günlerde özellikle bazen Kürt halkının seçtiklerine, bazen Alevi toplumunun cemevlerine, bazen mezarlıkta yatan ölülerin mezar taşlarına da yapılıyor. Bu dönem bunu çok gördük. Belediyelerimiz gasp edildi. Alevi toplumunun cemevlerine saldırılar gerçekleşti. Kürt halkının çocuklarının yattığı mezarların mezar taşları kırıldı..

HDP bugün Türkiye’de 6 milyon insanın oyunu almış bir parti..

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üçüncü büyük partisini kimse yok sayamaz.”

“SİİRT HANGİ ÜLKENİN TOPRAKLARI İÇERİSİNDEDİR?”

Pervin Buldan:

”Kayyum ataması sonrası Siirt’te karşılaştıkları manzara korkunçtu..

Kayyum atamasından sonra Siirt Belediye binasına Türk bayrağı asılmış, İstiklal Marşı okunmuştur. Siirt hangi ülkenin toprakları içerisindedir? Siirt Türkiye topraklarının içerisinde olan bir kenttir. Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye coğrafyasıdır, Türkiye’nin içinde olan bir kenttir. Başka bir ülke toprağına gidip orayı işgal etmediniz ki Türk bayrağı asıp İstiklal Marşı okuyorsunuz. Neyin mesajını kime vermeye çalışıyorsunuz? Bunu özellikle iktidar sormak isterim..

Kayyum atamaları karşısında demokrasi güçlerine de çağrıda bulunuyorum..

Iğdır Belediyesi’ne kayyım atayan zihniyet, Siirt’e kayyım atayan zihniyet, İstanbul’a da İzmir’e de Ankara’ya da kayyım atamayı mutlaka aklından geçirecektir. Biz bugün eğer hep birlikte Iğdır’a atanan kayyıma ses çıkarmazsak, Siirt’e güçlü bir şekilde itiraz etmezsek; İstanbul’a, Ankara’ya, Antalya’ya, İzmir’e, Mersin’e atanacak olan kayyımlarda hepimizin sorumluluğu olacaktır. Bunu unutmayalım lütfen.”

‘KAYYUM ATAMALARI KÜRT DÜŞMANLIĞININ EN SERT, EN AÇIK ÖRNEĞİDİR”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir..

Kayyum darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görürseniz yanılırsınız. Belediyelerimize yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerektiğini de belirtmek gerekir. O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bugün bu tabloyla karşılaşmazdık.”

“İKTİDAR CHP’Lİ BELEDİYELERİ DE TEHDİT ETTİ”

Mithat Sancar:

“Belediyelerimiz gasp edildikten sonra batıdaki belediyele yönelik tehditler de iktidar tarafından arttırılmıştır, İktidar CHP’li belediyeleri de tehdit etmiştir. İnsanlık salgınla uğraşırken iktidar dayanışmayı halkın kendi örgütlenmesini ortadan kaldırma peşinde olmuştur..

Halk iradesini tanımayan bir iktidar halkın sağlığını da düşünmez” diyen Sancar, “O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bu gün bu tabloyla karşılaşmazdık.”

“DARBE SÖYLENTİLERİNİ YAYARAK KENDİLERİNDEN BİR MAĞDUR YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Mithat Sancar:

“Biz halkımızın iradesini yok sayan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız..

Her türlü demokratik yöntemini kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. HDP, baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılar karşısında sinmez. Biz her türlü adaletsizliğe karşı, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün ülke için demokrasi, Türkiye’de barış sadece Kürtlere sadece HDP’ye bırakılmaz. Bu yüzden bütün demokrasi güçlerine çağrımızı yineliyoruz. Gelin bir arada duralım, birlikte mücadelenin yollarını genişletelim..

Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez.

Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışıyorlar. İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir.”

23 BARO BAŞKANINDAN KAYYUM TEPKİSİ

”Hukuk devleti ilkesine ve demokrasiye ağır bir hasar vermekte”

“Sandıktan çıkan sonuç her şeyin üzerindedir”

“Toplum, sandıktan çıkan sonucun aksine yönelik her türlü eylemi seçmen iradesinin ortadan kaldırması olarak değerlendirmektedir. Demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermektedir”

Kamu yararı dikkate alınarak derhal serbest bırakılmalılar

”Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının kayyım uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararı dikkate alınarak gözaltına alınan Belediye başkanları serbest bırakılarak derhal görevlerine iade edilmelidirler.”

Açıklama metninde imzası bulunan barolar şunlar:

Adana Barosu, Ağrı Barosu, Adıyaman Barosu, Artvin Barosu,Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bursa Barosu, Diyarbakır Barosu Antep Barosu, Hakkari Barosu, Hatay Barosu, Kars Barosu, İstanbul Barosu Mardin Barosu Mersin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Urfa Barosu, Şırnak Barosu, Dersim Barosu, Van Barosu

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top