EĞİTİM

‘ÖZEL OKULLAR ÖĞRETMENLERİ HEM ÇALIŞTIRIYOR HEM DE İZİNLİ GÖSTERİYOR’ (VİDEO)

”KEDİ BURADAYSA, CİĞER NEREDE?”

ÖZEL OKULLARIN HUKUKSUZ UYGULAMALARI

Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler ‘kısa çalışma ödeneği’, ‘ücretsiz izin’ gibi başlıkları tartışmak üzere Patronların Ensesindeyiz’in kanalında canlı yayında bir araya gelmişti.

Öğretmenlerin sorularını yanıtlayan Avukat Nihal Yıldırım Selvi, programı ve öğretmenleri hedef alan uygulamaları soL’a değerlendirdi.

‘HUKUKSUZ UYGULAMALARA YELTENEN PATRONLARA GERİ ADIM ATTIRACAK’

‘Bu kadar yaygın olabileceğini düşünmemiştim’

Avukat Nihal Yıldırım Selvi:

”Öğretmenlerden daha çok kısa çalışma ödeneği ve 17 Nisan’da yürürlüğe giren ücretsiz izin uygulamasına dair sorular geldi. Açıkçası ben, bu hukuki kurumların patronlar tarafından amacına aykırı şekilde kullanılabileceğini öngörüyordum tabii..

Ancak özel okullarda uzaktan çalışma sürecinde hem öğretmenleri tam zamanlı çalıştırıp hem de izinli gibi gösterilmesi uygulamasının bu kadar yaygın olabileceğini düşünmemiştim..

Öğretmen arkadaşlarımızdan gelen sorular; bazı özel okul patronlarının “krizi fırsata çevirmek” konusunda ne denli maharetli olabileceğini gösterdi..

Üstelik birçok özel okul, binaların kapalı olması nedeniyle gider kalemleri önemli ölçüde azalmış olduğu halde velilere de bedel iadesi yapmamış durumda..

Bu nedenle bazı özel okulların online eğitim verdirmeye, çalıştırmaya devam ettikleri öğretmenlerinin ücretleri ödemekten imtina etmesi, bu ücretlerin İşsizlik Fonundan ödenmesi için başvuru yapmaları esasen hakkın kötüye kullanılmasına, kamu kaynaklarının haksız kullanımına örnek teşkil ediyor..

Bu durum size de Nasrettin Hoca’nın o ünlü fıkrasını anımsatmıyor mu?: velilere bedel iadesi yapmadığı, giderleri önemli ölçüde azalmış olduğu halde; esasen tam zamanlı çalıştırmaya devam ettiği öğretmenler için kısa çalışma veya ücretsiz izin uygulamasına başvuran özel okul patronlarına sormak gerekiyor: “…kedi buradaysa, ciğer nerede?”

TÜM İŞÇİ SINIFI UYANIK OLMALI’

Avukat Nihal Yıldırım Selvi:

”Takdir edersiniz ki 7244 Sayılı Yasa kapsamında 17 Nisan günü yürürlüğe giren “ücretsiz izin”, “nakdi ücret desteği” gibi kavramlar bizim için de belli yönleriyle çok yeni ve uygulama sonuçları sürece yayılacak. Esasen hukukun yaşayan bir normlar bütünü olduğunu düşünüyorum. Yani bir yasa maddesinin doğru bir şekilde uygulanması veya genel olarak uygulanabilirliği, o maddenin kapsamı içindeki öznelerin de tutumlarına bağlı…

Bu süreçte sadece öğretmen arkadaşlarımızın değil, özel okul öğretmenlerinin de parçası olduğu tüm işçi sınıfının uyanık olması, esasen kendi kumbarası olan İşsizlik Fonunun amacına uygun şekilde kullanılmasını sağlamak için birlikte ses vermesi gerekiyor. Çalıştırılmaya devam ediliyorken, ücretsiz izne çıkarılmış gibi gösterilmeye veya yanlış bildirimle kısa çalışma ödeneğine geçirilmeye karşı; sesimizi birlikte yükseltmeli, gereğinde teşhir etmeli ve ayrıca bu tür hukuksuz uygulamaları ilgili makamlara bildirmeliyiz. İşkur müfettişleri uygunluk denetimi için bizden bilgi istediğinde onlara mutlaka doğru bilgi vermeliyiz. 

İLGİLİ HABER

sOL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top