SIYASET

GERİCİ ‘PROFESÖR’ YALNIZ DEĞİL!

DİYANET’İN SKANDAL ‘BULUĞ ÇAĞI’ TANIMI!

DİYANET’TEN ÇOCUK İSTİSMARI FETVASI

Çocuk istismarcıları her yerde: Şoke olacak bir şey değil Yeni Türkiye’nin normali!

  • ‘İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. 9 yaşındaki çocuk evlenebilir’,
  • ’6 yaşında çocukla evlenilebilir’,
  • ’12-17 yaş çocuk doğurmak için ideal’

Çocuk istismarcıları yasaları tanımıyor, çocuk düşmanlığına ve istismar destekçiliğine devam ediyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Öğretim Görevlisi olan Profesör Muttalip Kutluk Özgüven, Akit TV’de skandal ifadeler kullanmış, 12-17 yaş arası çocukların, çocuk doğurmak için ideal yaşlarda olduğunu söylemişti.

SKANDAL İFADELER

Profesör Muttalip Kutluk Özgüven:

“13 yaşında, hem aklen belli bir noktaya gelmiş, hem vücuden belli bir noktaya gelmiş bir insan sen ’10 yıl boyunca çocuk doğurmayacaksın, kadınlığını yaşamayacaksın’ diyorsun. Süpermen’i bilmem ama Süper kadın diye bir ırk var. Bu da 13-16 yaş arasında. İstediğiniz doktora sorun en üstün nitelikli insan bu yaşlardakiler… Hadi biraz büyütelim 12-17 olsun.”

Özgüven’in açıklamaları tepki çekerken, bu açıklamalar uzun yıllardır çocuk istismarcılığına destek çıkan açıklamaları ve AKP’nin bu açıklamaları destekleyen tutumunu akıllara getirdi.

DİYANET’TEN ÇOCUK İSTİSMARI FETVASI 

Diyanet, bulûğ çağına girmiş olanların dinen nikahlanabileceğini öne sürerken, resmi web sitesinde “bulûğ çağını” şöyle tanımlıyordu:

BULUĞ ÇAĞI:

“İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”

İSTİSMARCILAR TAHLİYE Mİ EDİLECEK?

AKP, son olarak salgın günlerinde çıkarılan infaz düzenlemesine, çocuk istismarından cezaevinde yatanların tahliyesini içeren bir madde eklemeyi planlamış, gelen tepkilerin ardından bu düzenleme Meclis gündemine getirilememişti.

Söz konusu taslağa göre istismar ettiği çocukla evlenen saldırganlar, 15 yaş farkı ve çocuğun olay tarihinde 13 yaşında olması koşuluyla tahliye edilecekti.

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Hilal Çelik:

“Sürekli olarak istismarcılara af düzenlemesinin gündem edilmesi dikkat çekici. 15 yaş farkı, 13 yaştaki çocuğa istismarın af konusu haline getirilmesi gibi başlıkların konuşulması bile korkunç.”

Anadolu Ajansı ve Hilal Kaplan’dan destek

Tepki çeken söz konusu adıma ilişkin Anadolu Ajansı dikkat çeken bir haber yapmış, 2012 yılında 14 yaşında imam nikahıyla evlendirilen çocuğa ilişkin, “Erken yaşta evlenen kadın, eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor”  demişti.

Haberde “G.Ö, yargı reformunda kendileriyle ilgili bir düzenleme yapılması ve eşinin cezaevinden çıkmasını umut ediyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Anadolu Ajansı gibi çocuk istismarcılarını affı gündeme getiren bir diğer isim Hilal Kaplan oldu.

Hilal Kaplan:

“Kamuoyunda ‘erken evlilik mağduru’ olarak bilinen bu aileleri ‘cinsel istismarcı’ diyerek yaftalamayı bir kenara bırakın ve onlara kulak verin. Muhalefete çağrım, Meclisimiz açıldığında bu garabete artık bir son vermeleri ya da en azından gölge etmemeleridir..

Cumhur İttifakı’nın kanun mağduru insanlarımıza bir kereye mahsus af getirmesi ve yapılan hatayı telafi etme teşebbüsü söz konusu olduğu anda İYİ Parti ve CHP, maalesef ‘cinsel istismarcıları bırakacaklar’ diye ortalığı ayağa kaldırıyor.”

ANAYASA NE DİYOR?

Diyanet’in tepki çeken bu tanımlamasına karşın, Diyanet’in milyarlarca lira ödenek aldığı devletin anayasasında, evlilik tanımı şu şekilde yapılıyor:

ANAYASA:

”Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.”

Anayasa’da yer alan bu açık maddeye karşın mahkemelerden de çocuk istismarı açıklamalarına destek geliyor.

SKANDAL SÖZLERİ HABER YAPAN GAZETECİLERE CEZA!

6 yaşındaki çocukların evlenebileceği yönündeki açıklaması nedeniyle büyük tepki çeken Nurettin Yıldız’ın açtığı iki ayrı davada soL Genel Yayın Yönetmeni Orhan Gökdemir ve soL Haber Müdürü Ali Ufuk Arikan’a para cezası verilmişti.

soL’a verilen cezanın gerekçesi olarak “hakaret ve iftira suçunun tamamının zincirleme halinde hakaret suçunu oluşturduğunu sabit görülmekle sanığı katılana dini, siyasi, felsefi inanç, düşünce ve kanaat açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından dolayı hakaret suçundan suç sebep ve saiklerine göre takdiren adli parası tercih edilerek eylemine uyan TCK 125/1-2-3b maddeleri” gösterilmişti.

TKG: Gerici profesör derhal görevden alınmalıdır

İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde görevli olan Profesör Muttalip Kutluk Özgüven ’12 yaşındaki kız çocuklarının hamile kalmak için ideal yaşta olduklarını’ söyledi.

Türkiye Komünist Gençliği yayımladığı bildiriyle Özgüven’e tepki gösterdi ve görevden alınmasını istedi.

”Gericilik gençleri ve kadınları her geçen gün daha da etkisi altına alırken buna seyirci kalamayız. Gericiliğin yakasını bırakmayacağız ve üniversitelerde gerici söylemlerle bulunan akademisyenlerin bulunmasını kabul etmiyoruz. Bilimsel bir eğitim için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz, bilim düşmanlarının kökünü akademilerden kazıyacağız..

Okulumuzda gerici söylemlerde bulunan Prof. Muttalip Kutluk Özgüven görevden alınmalıdır!.

Tüm sıra arkadaşlarımızı gericilikle ve bilim düşmanlığıyla mücadele etmeye çağırıyoruz.”

sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top