SIYASET

CHP YÜREĞİR GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI TUTUKLANDI!

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

MAHKEME EREN YILDIRIM HAKKINDA ‘GÖREVİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENME’ SUÇUNDAN TUTUUKLAMA KARARI VERDİ

Adana’da CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım, Yüreğir Kaymakamlığı önünde çıkan tartışmanın ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yıldırım hakkında Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan tutuklama kararı verdi.

Yıldırım dün nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanma nedenini açıkladı.

“SİLAH ÇEKİLDİ”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut:

‘Olay, Eren Yıldırım’ın uygulama hakkında bilgi almak ve yardımcı olabilmek için sorduğu soruya ters yanıtlar verilmesi ve silah çekilmesi yüzünden büyüdü. Anne ve babası, oğullarına çekilen silahın ardından tepki gösterince ailece gözaltına alındılar.”

Vefa Destek Grubu çalışmalarına CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de destek sağladıklarını söyleyen Burhanettin Bulut, “Yıldırım’ın çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak istemesi böyle bir tepkiye neden olmamalıydı” dedi.

“VALİLİKLE BİRLİKTE OLAYI ÇÖZMÜŞTÜK”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut

”Üyemiz mahkemeye verdiği savunmanın ardından serbest bırakılmıştı. Valilik ve bizler olayın daha fazla büyümemesi için bir araya gelmiş ve sorunu çözmüştük zaten. Yeniden tutuklama kararı tamamen Erdoğan’ın ve medya trollerinin hedef göstermesi sonucu gelişen bir durum”

İktidar partisi AKP saflarından yapılan ve muhalefet partilerini PKK terör örgütü ile ilişkilendirmeye yönelik açıklamalar tüm kesimlerce tepkiyle karşılanıyor. Cumhuriyet Halk Partisi, AKP’nin bu tutumunun oy kaybının telafi çabaları olarak değerlendiriyor.

Söz konusu olaya birçok CHP’li milletvekili ve yurttaş tepki gösterdi.

SAVCI İTİRAZ ETTİ

Cumhuriyet savcısının itirazı üzerine Yıldırım yeniden gözaltına alındı.

Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Yıldırım hakkında mahkeme “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan tutuklama kararı verdi.

Mahkeme kararında Yıldırım’ın koronavirüs salgını sırasında yardımları engellemeye çalıştığını bildirerek:

 “Şüphelinin Yüreğir Kaymakamı ve Kaymakam korumasının üzerine yürüdüğüne dair tanık beyanı dikkate alındığında şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesini varlığını gösteren somut delillerin bulunması…” ifadelerine yer verdi ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağına hükmetti.

“HAYIRDIR NEREYE DAĞITIYORSUNUZ DİYE SORDUM”

Eren Yıldırım:

”Ailemle yürüyüş yapıyordum. Yüreğir Kaymakamlığı önünden geçtiği esnada ise sivil kişilerin bir kamyondan patates, soğan indirerek Yüreğir Belediyesi’nin zabıta ve park bahçeler araçlarına yüklediğini gördüğm..

Bunun nedenini anlamak için yaklaşarak ‘Kolay gelsin. Hayırdır nereye dağıtıyorsunuz’ diye sordum. Çıkan tartışmanın ardından polis çağırdım.”

Yıldırım’ın anlatımına göre kendisi ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alındı.

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Erdoğan, Adana Yüreğir’de Kaymakamlığı bünyesindeki Vefa Sosyal Destek Grubu’na sözlü ve fiili saldırıda bulunulduğunu ve bu kişilerin CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı ile beraberindekiler olduğunu söylemişti.

Erdoğan “PKK’nın Van’da uzun namlulu silahlarla gerçekleştirdiği saldırıyı CHP’liler Adana’da hakaret ve yumrukla yapmıştır” ifadesini kullanmıştı.

CHP GENÇLİK KOLLARI

AÇIKLAMA

“Basına ve kamuoyuna,

14.05.2020 günü Adana’ya bağlı Yüreğir ilçesinde, kamu gücü kullanılarak, Gençlik Kolları Başkanımız Eren Yıldırım ve ailesine yapılan şiddeti maskeleme ve dahası, mağduru terörize ettikten sonra yargı eliyle tutuklatma girişimine cevabımızdır.

10 Mart 2020 gecesi açıklanan ilk vaka ile birlikte, gecemizi gündüzümüze katarak,
elimizdeki tüm imkanlarla tam seferberlik hali ilan ettiğimiz salgın mücadelemiz belli ki Sarayın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları olarak sadece bu görünmeyen virüse karşı değil, Sarayın otoriter rejiminin sağladığı zeminde görünürlük kazanan tüm saldırılara karşı da
mücadele ediyoruz.

AKP Genel Başkanının ve kadrosunun, 23 yaşında ve tüm memleket sevdasıyla 62 gündür sokakta bilfiil çalışan arkadaşımızı kendi kontrollerinde olan tüm kitle yayın organları ile terörize etmesine göz yummayacağız. Gün geçtikçe sıkışan, sıkıştıkça saldıran ve memleketi geri dönüşleri mümkün olmayan yollara iten bu rejime boyun eğmiyoruz. Herkes bilmelidir ki Eren’in 14.05.2020 günü ailesi ile ikamet ettiği mahallede yürüdüğü esnada “bu yardımlar nereye yapılacak” diye sorduğu cevaba aldığı yanıtın silah ve zorbalıkla olduğu gerçeği örtbas edilmiştir. Kaymakamlık makamının gücü kullanılarak 17 yaşındaki kardeşine silah dayatıldığı gerçeği yine aynı eller tarafından örtbas edilmiştir.

Sokaktaki yurttaşa silah çekme gücünü kendinde bulan Kaymakamlık makamının aileyi gözaltına aldırdığı ancak saldırıya ait hiçbir beyan ve kanıtta bulunmaması üzerine ailenin serbest bırakıldığı gerçeği ise bahse dahi konu olmamıştır.

Dün gece Eren’in ve ailesinin masumiyetini ilan eden detaylar, AKP otoriterilerince “tutuklama gerekçesine” evrilerek yargının eline teslim edilmiştir. AKP Genel Başkanı’nın 23 yaşındaki Eren’i terörize eden ve tüm medyasından dağıttığı açıklamalar ise arkadaşımızı kanıtsız ve gerekçesiz tutuklatmıştır. Kardeşine silah çekilen ve alenen tehdit edilen Eren, 62 gündür sokakta Yüreğir halkına ilaç, erzak, temizlik maddesi götürmesinin ve yine Yüreğir halkı için bir şey yapmak istemesinin bedelini ödemektedir.

Vefa Sosyal Destek Grupları ile çalışma yapan Eren’in, aynı yapıya saldırdığını söylemek ve dahası hiçbir kanıt sunmadan salt CHP nefret ögeleriyle bunu bezemek Saray rejiminin salgına karşı kazandığı tek bağışıklıktır.

AKP yargısı, Perşembe gecesi merminin ucundaki Eren’i değil de kavanoz kavanoz mermiyi CHP’lilerin üstüne salanları korumaya devam etmektedir. Adana yargı mensupları, damat ve Yüreğir Belediye Başkanı arasındaki ilişkiye dayanmış zeminini korumaya devam etmektedir. Saray rejimi, virüs ve tehdit demeden memleketi için mücadele eden yurttaşını otoritesi karşısında biat ettirme çabasına devam etmektedir. AKP Genel Başkanı bilmelidir ki salgın fırsatçılığıyla önümüze sunduğu bu yeni versiyon totaliter rejim, bize hakikatimizi yitirtmeyecek.

Ve kardeşimiz Eren’e, 100 yıldır bu topraklarda var olan ve her türlü mücadeleden halkıyla galip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi seninle. Memleketin ve Yüreğir için verdiğin mücadele bu iftiralarla karalanmayacak, izin vermeyeceğiz. Seninleyiz, gerçekler seni özgür bırakana kadar buradayız.

CHP Gençlik Kolları”

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top