GENEL

‘ÖLÜM ADIN KALLEŞ OLSUN’ DEMEK TÜRKİYE’DE SUÇ SAYILDI!

”YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK TÜRKİYE’DE ARTIK YAPTIRIMA TABİ…”

HAKİM AYŞE SARISU PEHLİVAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI!

İbrahim Gökçek paylaşımı nedeniyle HSK tarafından hakkında inceleme başlatılan Yargıçlar Sendikası Başkanı, Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ı tedbiren görevden uzaklaştırıldı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı, Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ı 3 ay süreyle görevden uzaklaştırdı.

”ÖLÜLER KENDİNİ SAVUNAMAZ”

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili “ölüler kendini savunamaz” paylaşımı yapan yargıç Ayşe Sarısu Pehlivan:

“Çapulcu kesim aydınları hedef alıyor. Birileri onların oyuncağı oluyor. Geri adım atmam. Vatan kimsenin tekelinde değil..

Kamuoyunun linç kampanyasının nelere mal olduğunu görmüş olduk. Bir kesim, bizim gibi aydın, demokrasi ve insan hakları diyen insanları yok etmek için elinden geleni yapıyor. Çapulcu kesim aydınları hedef alıyor. Maalesef birileri onların oyuncağı oluyor. Ben burada geri adım atmam, çünkü benim düşüncem yanlış değil. İnsan haklarını ve yaşamı savundum. Ölümü, kavgayı mı savunsaydım? İnsan ve aydın olarak yaşam hakkını savunmak zorundayım. Hiç gerekçe olmadan 3 ay boyunca tedbiren görevden alındım, şaşkınım. Tabii ki bu karar bana ve benim gibi düşünenlere gözdağı vermek. ‘Konuşmayın, susun’ diyorlar. İnsan olarak bunu söyledim. Bu düşüncemden vazgeçemem. Söylemlerim yanlış değil. Ölümler üzerine söylenen bir cümle. HSK’nin bulunduğu durum çok vahim. Aslında bu durum tartışılmalı.”

YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu:

 “Örgütlenme hakkını,Yargı bağımsızlığını, Yaşam hakkını savunmak Türkiye’de artık yaptırıma tabi…”

Hükûmete yakınlığıyla bilinen A Haber, Sabah gazetesi ve Takvim Pehlivan’ı paylaşımları nedeniyle hedef göstermişti. 

Pehlivan hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

“İbrahim Gökçek yaşatılmalı’ şeklinde mesajlarım var. Sonrasında da ölümü üzerine üzüldüğümü belirttiğim bir tweetim var. DHKP-C ile bağlantıyı kuranların, Kayseri’deki o cenaze ile ilgili ‘gömdürmeyiz yakarız’ diyen grubun Twitter’da bir saldırına uğradım ben. Beni linç etmeye kalktılar. HSK de muhtemelen bunları ciddiye aldı ve soruşturma başlattı. HSK’nin artık ne durumda olduğunu siz sorgulayın. Son derece insani olan bir paylaşım üzerinden böyle bir incelemeye gidildi.

Ölümün her türlüsü acıdır. İnsan kedisini köpeğini kaybettiği zaman bile bu duyguyu hissetmez mi? İbrahim Gökçek’in DHKP-C üyesi olduğunu kabul eden bir grup var. Gökçek’in kesinleşmiş bir cezası yok. Ama masumiyet karinesine aykırı o kadar laf söyleyen insan var ki. Durum böyleyken beni linç edip yolunu açtılar ve HSK de bir soruşturma başlattı.”

İşte o karar:

İTİRAFÇI GERİ ADIM ATTI

İbrahim Gökçek’in aleyhine ifade veren itirafçı:

”Söylediklerim çarpıtıldı, ifademi geri çekmek istiyorum.”

İbrahim Gökçek hakkında ifade veren İ.İ, sadece Gökçek’in bağlama çaldığını söylediğini, İdil Kültür Merkezinde bir kozmik oda olmadığını ancak ifadelerinin çarpıtıldığını söyledi. İ.İ., ifadesini geri çekmek istediğini belirtti.

‘KORKU VE BASKIYLA İMZALADIM’

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Grup Yorum davaları da dahil 43 kişiyle ilgili verdiği ifadeleri birçok davada delil olarak kullanılan İ.İ., ifade tutanağını korku ve baskıyla imzaladığını, sözlerinin çarpıtıldığını, ifadenin doğru olmadığını söyledi.

İ.İ. adlı kişi, 2017 yılında 20 sayfadan oluşan bir ifade vermiş ve kendisine gösterilen 43 kişiyi teşhis etmişti. Bu ifadeler birçok kişinin örgüt üyesi olarak yargılandığı ve ceza aldığı davalarda delil olarak kullanıldı.

Bu davaların arasında, hayatını kaybeden Grup Yorum’un gitaristi İbrahim Gökçek’in yargılandığı dava da var.

“POLİSİN YÖNLENDİRMESİYLE İFADE VERDİM”

Yurtdışına çıkmasının ardından, sanık avukatlarına mektup gönderen İ.İ. :

“Poliste işkence altında ifade verdim, ifademi polisin yönlendirmesiyle verdim. İfademin dosyadan geri çekilmesini talep ediyorum..

‘İfade vermezsen seni tutuklarız’ diye tehdit edildim. ÇHD davası ve Grup Yorum davasında yargılananlarla ilgili verdiğim ifadelerin baskı altında imzalatıldığını ve ifademi geri çekmek istediğimi belirtmeliyim.”

“DEMEDİKLERİMİ EKLEDİLER”

İ.İ. :

”İbrahim Gökçek’le ilgili polisteki ifademde sadece, Gökçek’in bağlama çaldığını söyledim. İdil Kültür Merkezinde bir kozmik oda yok ancak ifadelerim çarpıtırıldı..

…İbrahim Gökçek kim diye sordular mesela, ben de Grup Yorum’da bağlama çalıyor dedim, bunu da zaten bütün Türkiye biliyor. ‘Kozmik Odaya’ giriyor muydu diye sordular. Ben de orada yani İdil Kültür Merkezinde hiçbir zaman kozmik oda olmadığını ve görmediğimi söyledim. Ama savunmalarımdan hep algı yaratılmaya çalışıldı. Örneğin, ‘İbrahim Gökçek Grup Yorum’un bağlamacısı. Herkesin giremediği odaya giriyordu’ diye algı yaratmaya çalışmışlar, ifadeyi gördüğümde, çünkü bana artık yazdıklarını göstermiyorlardı, karşılarına oturtmuşlardı. Zaten ifadenin bitmiş halini gördüğümde her dediğimin savunduğumun çarpıtıldığını gördüm. Hatta demediğim bazı şeyler bile eklenmiş…”

SELÇUK KOZAĞAÇLI’NIN AVUKATLARINDAN DİLEKÇE

ÇHD davasında yargılanan avukat Selçuk Kozağaçlı da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Başkanlığına avukatları aracılığıyla dilekçe vererek, dosyaya sundukları bu ve buna benzer birçok delilin savunma ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini açık göstergeleri olduğunu belirtti:

“Somut anlamda delil niteliği taşımayan ve başkaca somut bir delil ile de desteklenmeyen itirafçı gizli tanık beyanlarına dair mahkemenizce yapılacak incelemede, ifade süreçlerindeki baskı ve yönlendirmeleri anlatan yeni tanık beyanlarının da dikkate alınmasını saygı ile talep ederiz.”

Dilekçede, İ.İ.’nin anlatımları da şöyle özetlendi:

“Gözaltına alınırken darp edildiğini; gözaltı sürecinde ifade vermezse tutuklanacağının, başka kişilerden örnek verilerek öldürüleceğinin, nişanlısının zarar göreceğinin ima edildiğini; ifade alım sürecinin iki gün sürdüğünü, ifade sırasında kolluk tarafından beyanlarının çarpıtıldığını müdahalede bulunduğunda azarlandığını, buna karşı avukatın herhangi bir müdahalede bulunmadığını; gözaltında sürekli tehdit edildiğini, psikolojik işkence gördüğünü ve darp edildiğini; ifadenin okunmadan imzalatıldığını, imzalamadığı takdirde baskı ve işkence görmeye devam edeceğini düşündüğü için imzalandığını; ifadelerinin üzerinde oynandığını ve asılsız birçok şey eklendiğini beyan etmektedir.”

HAKİM İÇİN SORUŞTURMA…

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek hakkında inceleme başlattı.

İbrahim Gökçek paylaşımı nedeniyle HSK tarafından hakkında soruşturma başlatılan hakim:

”Soruşturma, sosyal medyada bana yönelik başlatılan linç kampanyasından hemen sonra geldi..

Ölümü üzerine üzüldüğümü belirttiğim bir tweetim var. DHKP-C ile bağlantıyı kuran, Kayseri’deki o cenaze ile ilgili ‘gömdürmeyiz yakarız’ diyen grubun Twitter’da bir saldırısına uğradım..

Ben mesleğini hakkıyla yapan, yıllardır yargı bağımsızlığı için mücadele eden bir insanım. Taraf tutmakla, DHKP-C’yi övmekle suçlanmak son derece üzücü.”

Hâkim Ayşe Sarısu Pehlivan:

“Yaşam hakkı benim için çok önemli anayasal bir hak. Kim olursa olsun, bunları onaylamadığıma ve ölüm oruçlarından vazgeçilmesi gerektiğine dair çağrım da var. Ben neticede bir insanım, benim de duygularım var..

7 Mayıs’ta yaptığım paylaşımda, “Ölüm adın kalleş olsun” ifadelerini kullanmıştım.. 

“HSK, ‘NİYE İNSANİ BİR PAYLAŞIM YAPTIN?’ MI DİYECEK”

Hâkim Ayşe Sarısu Pehlivan:

“İbrahim Gökçek yaşatılmalı’ şeklinde mesajlarım var. Sonrasında da ölümü üzerine üzüldüğümü belirttiğim bir tweetim var. DHKP-C ile bağlantıyı kuranların, Kayseri’deki o cenaze ile ilgili ‘gömdürmeyiz yakarız’ diyen grubun Twitter’da bir saldırına uğradım ben. Beni linç etmeye kalktılar. HSK de muhtemelen bunları ciddiye aldı ve soruşturma başlattı. HSK’nin artık ne durumda olduğunu siz sorgulayın. Son derece insani olan bir paylaşım üzerinden böyle bir incelemeye gidildi..

Ölümün her türlüsü acıdır. İnsan kedisini köpeğini kaybettiği zaman bile bu duyguyu hissetmez mi? İbrahim Gökçek’in DHKP-C üyesi olduğunu kabul eden bir grup var. Gökçek’in kesinleşmiş bir cezası yok. Ama masumiyet karinesine aykırı o kadar laf söyleyen insan var ki. Durum böyleyken beni linç edip yolunu açtılar ve HSK de bir soruşturma başlattı.. 

HSK sonuç olarak ne yapacak bilmiyorum; yanlıştan dönecek mi, neyle suçlayacak  beni göreceğiz. ‘Niye bir insani paylaşım yaptın’ mı diyecek bilmiyorum. Savunmam istendiğinde göreceğiz.”

“DHKP-C’Yİ ÖVMEKLE SUÇLANMAK SON DERECE ÜZÜCÜ”

Hâkim Ayşe Sarısu Pehlivan:

”Sosyal medyada bana yönelik bir linç kampanyası başlatıldı..

Biliyorsunuz ‘tolleri’ var internette..

Önce bir linç kampanyası başlatılıyor. Bu ‘troller’ zemin hazırlıyor. Sonra yandaş olarak tabir edebileceğimiz gazeteler üzerine gidiyor ve sonrasında HSK de devamını getiriyor. Sistem böyle işliyor.

Ben Yargıçlar Sendikası başkanıyım. Bu tamamen kirli bir propagandadır. Zaten yargı adına bağımsız söz söyleyen tek sivil toplum örgütüyüz. Bizi susturmak için böyle bir şey yaptılar. Umarım HSK yanlışından döner. Çünkü ben mesleğini hakkıyla yapan, yıllardır yargı bağımsızlığı için mücadele eden bir insanım. Taraf tutmakla, DHKP-C’yi övmekle suçlanmak son derece üzücü.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Tuğba Özer – Alican Uludağ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top