BİLİM & TEKNOLOJİ

KORONAVİRÜSTEN TAMAMEN ARINDIRIYOR

Ankara Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri başardı.

KAPALI ORTAMLARI ULTRAVİYOLE IŞINLARI İLE KORONAVİRÜSTEN ARINDIRAN DEZENFEKSİYON ROBOTU…

Ankara Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri başardı.

ROBOT – STERİLİZATÖR

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretmenleri, başta koronavirüs olmak üzere kapalı ortamlardaki bütün virüslerin etkisizleştirilmesi için ‘UV dezenfeksiyon robotu’ tasarladı.

360 derece dönebilen ve kendi kendine hareket edebilen ‘Robot-Sterilizatör’, üzerindeki ultraviyole radyasyon tüpleri sayesinde yüzeyin şekli ve konumu ne olursa olsun dezenfeksiyon işlemini yapabiliyor.

Robot, yoğun bakım odaları, servis odaları, asansör kabinleri, koridorlar gibi hastane ortamları dahil birçok kapalı alanı ultraviyole ışınlarıyla insana ihtiyaç duymadan dezenfekte edebiliyor.

‘HASTANELERDE KULLANILABİLİR’

Lise Müdürü Orhan Yılmaz:

”Koronavirüsle mücadelede virüsleri etkisiz hale getirmek için okulumuz elektrik elektronik teknolojisi alanı öğretmenleriyle beraber neler yapabiliriz diye düşündüğümüz zaman ultraviyole ışınlarının virüs üzerinde öldürücü etkisini saptadıktan sonra bu şekilde bir cihaz geliştirmeyi tasarladık..

Ultraviyole ışınları insan vücuduna ve özellikle gözlere zararlı ışınlar olduğu için bu sistemin insanın olmadığı bir ortamda yapılması gerekiyor..

Bunu da nasıl yapabiliriz diye düşündüğümüz zaman robot şeklinde kendi kendine otonom hareket eden robotlarla yapılabileceğini düşündük. Özellikle hastanelerde yoğun bakım odaları, poliklinikler, koridorlar, asansörler yani virüsle teması çok yaygın olabilecek ortamlarda, insanlar olmadan, akşamları özellikle insanlar gittikten sonra rahatlıkla kullanılabilir.” 

30 METREKARE ODAYI 2 DAKİKADA TEMİZLİYOR

Lise Müdürü Orhan Yılmaz:

”Robot, üzerindeki 4 kamera ve ultrasoniksensörleri kullanarak otomatik sürüş gerçekleştiriyor ve bulunduğu alandaki her yeri titizlikle dezenfekte ediyor..

Robottaki android yazılımı, kişisel bilgisayar yazılımı, dokunmatik ekran yazılımı ile elektronik kartların tasarımı okuldaki öğretmenler tarafından geliştirildi. Örenciler de yapım sürecine destek verdi.”

SERİ ÜRETİM…

Lise Müdürü Orhan Yılmaz:

“30 metrekarelik bir odayı 1-2 dakika içerisinde kendi kendine otonom bir şekilde dolaşarak üzerindeki ultraviyole lambalarıyla 360 derece dönerli şekilde temizleyerek çıkıyor..

Maliyeti 100 bin lira civarında. Bu 1-1,5 aylık bir sürede arkadaşlarımızın tasarlayıp ürettiği bir robot..

Bunu okulumuz öğretmenleri tamamen kendi yazılımları ve tasarımları şeklinde ürettiler. Eğer seri üretime geçilirse tabii ki daha düşük bir maliyetle üretilebilir..

Özellikle hastaneler, oteller veyahut kamu kurumlarından talep olduğu takdirde üretime geçmeyi düşünüyoruz.”

2 AYRI TEMİZLEME CİHAZI DAHA ÜRETİLDİ

Lise Müdürü Orhan Yılmaz:

”Sağlık Bakanlığı’nı onayına sunduğumuz ve patent başvurusu yaptığımız robotun bir benzeri Danimarka’da. Ancak Türkiye’de kendi kendine çalışabilen başka bir UV dezenfeksiyon robotu yok. Okulda ayrıca ‘ultraviyole temizleme cihazı’ ile ‘ultraviyole ortam temizleme cihazı’ da geliştirdik.”

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: