SIYASET

‘KAÇAK YAPI’ HABERLERİNİN KALDIRILMASI İSTENDİ!

”BİR KİŞİNİN DEVLETTE HERHANGİ BİR MEMURİYETTE BULUNMASI KENDİSİNİ DEVLETİN SAHİBİ SANMASINI MEŞRULAŞTIRMAZ”

BU İSTENEN SUÇTUR’

Fahrettin Altun’un avukatı tarafından soL’a bir mail atılarak ‘kaçak yapı’ haberlerinin somut hiçbir gerekçe göstermeksizin kaldırılması istendi.

soL, Altun’un avukatına verdiği yanıtta kaldırılması talep edilen üç haberinin de arkasında olduğunu, bu istenilenin açıkça sansür olduğunu belirterek “bu istenen suçtur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin arkasında yer alan ve Boğaziçi Öngörünüm Bölgesinde bulunan  araziyi kiralayıp şömine, çardak gibi peyzaj düzenlemesi yapması üzerine İBB ekipleri kaçak yapılaşmayı yıkmış, konu uzun süre Türkiye’nin gündeminde yer almıştı.

Altun’un avukatı aracılığıyla soL’a yollanan mail şu şekilde:

“Sayın ilgili,

5651 yasanın 9. maddesi uyarınca internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir. İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilerin talepleri, içerik ve/veya yer sağlayıcısı tarafından en geç yirmi dört saat içinde cevaplandırılır.

Bu kapsamda, 5651 sayılı yasanın 9. maddesi çerçevesinde aşağıda belirtilen url adresinde yer alan müvekkilin kişilik haklarını ihlal teşkil eden içeriklerin derhal yayından çıkarılmasını ve tarafımıza ivedilikle bilgi verilmesini rica eder, aksi halde hukuki ve cezai yollara müracaat edeceğimi ihtar ederiz.”

Altun’un avukatı aracılığıyla yayından kaldırılmasını talep ettiği haberlerse şu şekilde sıralanıyor:

HABER 1

Devlet bir pergolayı korumak için böyle seferber oldu: İletişim Başkanı’nın kaçak inşaatına dokunma tabusu

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele ettiği günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Kuzguncuk’ta kiraladığı araziye yaptırdığı yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemeleriyle tartışılıyor.

Herkes “gönüllü” sıkıyönetimini ilan edip evine kapandığı günlerde “İletişim Başkanı”nın kendini inşaat işlerine vurmasında şaşılacak bir yan yok aslında. Memuru olduğu iktidar da ihalelerde hız kesmeyerek büyük inşaat faaliyetlerine girişti. Hatta arada fırsat bulup Salda Gölü’ne bile kamyon-kepçe dalmayı başardı.

Bütün mesele işi kitabına uydurmakta. Fakat Altun “nasıl olsa kimse görmez” rahatlığıyla kitabına uydurmaya gerek duymamıştı. Kaçak inşaatları yıkılınca yandaş Üsküdar Belediyesi’ne telefon etti, adı geçer araziyi şipşak 10 yıllığına kiraladı ama olan olmuştu bir kez. Altun’un kiraladığı bölgedeki inşaat çalışmasındaki yapılar mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı.

Çift maaşlı üstün yetenekliler

Boğaziçi ön görünüm bölgesinde kaçak inşaata kalkışmaları karı koca Altun çiftinin ikinci gündeme gelişlerine vesile oldu. İlki yine karı-koca aldıkları çifte maaşlar ile ilgiliydi.

Hatırlatalım: CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Fahrettin Altun ve eşinin çift maaş aldığını belirterek, “Dört dikiş oluyor da EYT’li neden maaş almadan emeklilik yaşını bekliyor, vicdan mı? Hodri meydan… Reis çıkıp söylese ya herkes tek maaşa dönecek, çift dikiş yok diye” dedi.

Bunun üzerine Fahrettin Altun’un eşi, TÜRGEV Başkanı Fatmanur Altun, “Vatandaşla alay etmeyin” başlıklı bir yazı kaleme aldı. “Devlette ‘dolgun ücret’ karşılığı çalıştığı iddia edilen kabiliyetli bireylerin, burjuvazinin yönettiği ulus ötesi şirketler gibi yapılarda aynı hizmetin karşılığında onlarca kat fazla gelir temin edebilecekken devlet hizmetine talip olarak büyük fedakârlık gösterdikleri kasıtlı olarak halkın gözünden kaçırılmaktadır” dedi. Devletten çift maaş alarak büyük bir fedakârlık yapmışlardı, bunu söylüyordu. Bu kadar fedakâr olmasalar, “burjuvazinin yönettiği ulus ötesi şirketlerde” çalışıp 10 maaş alabilirlerdi.

Bu özgüven patlamasının ardından yazısını, “Vatandaşla alay etmeyin, sabrımızı da sınamayın, ikiyüzlülüğünüzü ve ihanetinizi milletimizin gözlerinin önüne sermeyin” diyerek bitirdi.

Sonra ne olduğunu söyleyelim. “Altun ailesinin evine dört maaş giriyor” haberlerine erişim engeli getirildi.

Devlet hesabından kaçak inşaat açıklaması

Fedakâr Fatmanur Hanım’ın eşi Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı. “İletiştiği” nedir, ne yapar, ne eder, ne maaş alır bilinmez. Çünkü Saray’ın korunaklı duvarları arkasındaki her şey bir sis perdenin arkasında. Ama belli ki yetkileri geniş.

O kadar geniş ki “Cumhuriyet Başsavcılığı” Altunlar’ın kaçak inşaatı ile ilgili haberleri paylaşanlar hakkında “terör suçu işledikleri” iddiasıyla soruşturma bile açtı. Şeytanın aklına gelmez. Duyan da sanır ki Türkiye terörle mücadelesini Fatmanur-Fahrettin çiftinin pergolasından yürütüyor! Esası çiftin adresini faş ederek teröre hedef göstermekmiş. E bütün mahalle biliyor, o nasıl olacak?

Zaten İBB’nin bazı mahallelilerin şikâyeti üzerine harekete geçtiğini öğrenen Altun çifti, bazı “görevlilere” mahallelilerin kapısını tıklatarak imza toplattığı da gelen haberler arasında. Altun çiftinin kaçak inşaatından memnun olan mahallelilerin varlığını böyle öğrendi Türkiye. Bunlar arasında türkücü Şükriye Tutkun bile var. Çok iyi iş yapmış Altunlar kaçak inşaat yaparak, öyle söylüyor.

Mahalleyi kurtarmışlar, daha ne istiyorlar

Fahrettin Altun’un eşi de doğruluyor bunları. İzinsiz çivi bile çakılamayan Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki ‘mütevazı’ evlerinin bahçesinde önce temizlik yapmışlar. Böylece mahalleyi bit-pire ve “balici” baskınından kurtarmışlar. Bir oturma alanı oluşturmuşlar. “Minik” bir pergola ile taş mangal tarzı bir şey koydurmuşlar bir köşeye. Böylece kir-pas içindeki fakir mahalleye refah ve temizlik gelmiş.

Tek sorun şu ki Büyükşehir Belediyesi onlardan değil bir süredir. Fatmanur Hanım şöyle anlatıyor bunun bedelini: “İBB zabıta ekipleri mütemadiyen gelip orada yapılan ıslah, temizlik ve düzenleme çalışmalarını izlemişler başka işleri yokmuş gibi. Dün evimizin olduğu alana gelip tartışmalı bir iş yaparak pergolayı ve mangalı kaldırmışlar.” Halbuki normal şartlarda İBB çifti hiç uğraştırmaz, gerekeni kendi ekiplerine yaptırırdı! “CHP zihniyeti” işte…

Zaten Altun çifti bu zihniyet hakkında hemen suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu başvurusunda çift maaş aldıkları görevlerini özenle belirttiler doğal olarak. O sırada İBB Meclis üyeleri de kaçak inşaatçı çift hakkında suç duyurusunda bulundu. Olay karakola taşındı özetle.

Altunların öldürücü hamlesi de o noktada geldi. İBB ile Altun ailesi arasındaki kaçak inşaat restleşmesi hakkındaki avukat açıklaması T.C. İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapıldı. Uzun açıklamanın ardında şöyle bir imza okunuyordu: “T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin ALTUN vekili Av. Sezgin TUNÇ (L.L.M)”

Yargı öyle bir haldeki bu duyurudan sonra polis İBB’yi bassa, ilgilileri gözaltına alıp, ardından tutuklatsa kimse şaşırmaz. Korona günlerinde devletin yersiz iletişim hamlesindeki gelişmeler böyle. “İletişim Başkanı” bile kendini devletin sahibi sanıyor. Kabile devletin “pergola devletine” doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

HABER 2

Fahrettin Altun’un Boğaz’daki kaçak inşaatı İBB tarafından yıkıldı

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele ettiği günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Kuzguncuk’ta kiraladığı araziye yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptırdığı ortaya çıktı. Altun’un kiraladığı bölgedeki inşaat çalışmasındaki yapılar mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Altun, Üsküdar Kuzguncuk’taki evinin yanında bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait araziyi kiraladı. Daha sonra arazide yoğun bir çalışma başladı. Arazide peyzaj düzenlemeleri yapıldı. Bu kapsamda araziye birçok noktadan görünen bir duvar örüldü, jiletli teller çekildi, çardak ve şömine yapıldı. Mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine dün arazide İBB ekiplerince yıkım yapıldı. Bölgedeki yurttaşların evlerine çivi bile çakamadıklarını belirten mahalle sakinleri yaşanan bu duruma tepki gösterdi. 

İBB’nin CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman, “Öncelikle bana bu bilgi geldiğinde inanmadım. Bu kadar önemli bir konumda olan bir kişinin Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde böyle izinsiz, ruhsatsız bir uygulama yapacağını düşünemedim. Daha sonra yaptığım araştırmada mahalleden gelen şikâyetler neticesinde yerin Fahrettin Altun tarafından kiralandığını ve yaptırıldığını öğrendim. Mahalleli o kadar bıkmıştı ki her gün bana ‘ne oldu’ diye soruyor” dedi.

Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne taşıyacağını belirten Ataman, “Büyükşehir Belediyesi gerekli yasal yollara başvuracak. Ben de CHP meclis üyeleri ile birlikte suç duyurusunda bulunacağım. Millet canının derdindeyken sokağa çıkmayın çağrılarına rağmen evine ekmek götürebilmek için, aç kalmamak için çalışmak zorunda kalan milyonlar varken, Fahrettin Altun’un kiraladığı alanda inşaat tam gaz devam ediyor. Milletin derdi hayatta kalmak, bunlar yalıda yaşamak derdinde” diye konuştu. 

HABER 3

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Vakıflar’a ait araziyi aylık 258 liraya kiralamış

Vakıflar Genel Müdürlüğü “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haber üzerine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un 8 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen ihalede, söz konusu arsa için en yüksek teklifi verdiğini açıklamıştı.

Cumhuriyet‘ten Hazal Ocak‘ın haberine göre, arazi kiralama ihalesinde en yüksek teklifi verdiği belirtilen Altun, söz konusu araziyi yıllık 3 bin 100 liraya 10 yıl süreyle kiraladı. Arazinin 10 yıllık toplam kiralama bedeli 31 bin lira ediyor.

13 Nisan 2020 tarihinde başlayan kiralama 12 Nisan 2031 tarihinde sona erecek. Kiralama amacı arsa – bahçe görünen toplam 241 metrekare arsanın aylık kirası ise yaklaşık 258 lira ediyor. Kiranın her ay peşin ödeneceği öğrenildi.

Altun, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Kuzguncuk’ta kiraladığı evinin yanındaki araziye yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptırmış mahalle sakinlerinin çivi bile çakamadığı bölgede araziye birçok noktadan görünen beton taşlardan bir de duvar ördürmüş, jiletli teller çekmişti. Mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine geçen pazartesi günü çardak ve şömine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılmıştı.

soL’UN YANITI !

“Sayın Prof. Dr. Fahrettin ALTUN Vekili Av. Sezgin TUNÇ

soL Haber’de yayımlanmış müvekkilinizin adı geçen üç haberle ilgili içeriğin yayından kaldırılması talebini tarafımıza iletmiş durumdasınız. Ancak talep yazınızda haberlerimizde ileri sürülen hangi iddiaların yanlış bilgiye dayandığına yönelik bir açıklama bulunmuyor. Bu durumda haberlerin bütünüyle yayından kaldırılmasını istediğiniz anlaşılıyor ki bu açıkça sansürdür. Malumunuz, sansür suçtur.

Bu vesileyle tarafımıza ilgili haberlerde müvekkilinizle ilgili hangi yanlış bilgilerin verildiğini düşündüğünüzü açıkça belirtmenizi rica ediyoruz. Açıklayıcı bir bilgi tarafımıza iletildiği halde gerekli düzelteme derhal yapılacaktır.

Söz konusu üç haber ve içeriğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Birinci haber “Devlet bir pergolayı korumak için böyle seferber oldu: İletişim Başkanı’nın kaçak inşaatına dokunma tabusu” başlığını taşıyor. Haberde haber verilen şey, İBB ile müvekkiliniz arasındaki kaçak inşaat restleşmesi hakkındaki avukat açıklamasının T.C. İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılması. Bu uzun açıklamanın altında da şöyle bir imza var: “T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin ALTUN vekili Av. Sezgin TUNÇ (L.L.M)” Yani bu kişisel mesele ile ilgili açıklama devlet hesabından yapılarak siyasi bir şekle büründürülmüş. Her şartta bir haberdir. Vaka delilleriyle birlikte ortadadır ve tartışma götürecek bir yanı yoktur.

İkinci haberimiz “Fahrettin Altun’un Boğaz’daki kaçak inşaatı İBB tarafından yıkıldı” başlığını taşıyor. Haberde “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde bulunan Kuzguncuk’ta kiraladığı araziye yaptırdığı yapılar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dün yıkıldı” deniyor. Haliyle yıkılmış bir yapıya yıkılmamış dememiz veya yıkılmış bir yapının yıkıldığını haber veren haberimizi yayından kaldırmamız düşünülemez.

Üçüncü haberimiz ise “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Vakıflar’a ait araziyi aylık 258 liraya kiralamış” başlığını taşıyor. İkinci haber gibi bu da Cumhuriyet gazetesi kaynaklı bir haberdir ve haberde kiralama bilgileriyle beraber belgeleri de vardır. Üsküdar Belediyesi de işlemi yalanlamamıştır. Kaldı ki ilgili arsa da “Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi”ndedir ve izinsiz çivi çakmak mümkün değildir.

Sayın Prof. Dr. Fahrettin ALTUN Vekili Av. Sezgin TUNÇ, bir kişinin devlette herhangi bir memuriyette bulunması, kendisini devletin sahibi sanmasını meşrulaştırmaz. Bir işlem kaçaksa kaçaktır, yasadışıysa yasadışıdır, yaptığı işlem izinsizse yıkılır. Bu kişi yüksek devlet memuruysa ve konumunu bu tür haberlerin yayılmasını engellemek için kullanıyorsa, bu da yasadışı bir işlemdir.

Bunun ötesinde, adı geçen haberlerimizde yayından kaldırmayı gerektirecek ispatsız tek bir satır yoktur.

Haberlerimizle ilgili daha açıklayıcı bir bildirim yapacağınız umuduyla ve sabırsızlıkla bekliyoruz.”

https://sol.org.tr/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: