SAĞLIK

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYIMIZ…

FAHRETTİN KOCA NORMELLEŞME ADIMLARININ ARDINDAN AÇIKLAMA YAPIYOR

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 58 kişi daha hayatını kaybetti

FAHRETTİN KOCA NORMELLEŞME ADIMLARININ ARDINDAN AÇIKLAMA YAPIYOR

‘VİRÜS BU TOPLUMDA ARAMIZDA’

Bakan Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle:

– 8 hafta kontrolleri elden bırakacağımız bir zaman değildir. Risk alınmış bir an bile, hayata, hayatlara neden olabilir. Girdiğimiz bir kuyruktan, salgın yeniden çıkabilir. Bu salgında tek tek sizlerin sağlığından sorumluyum.

Şu anki şartlarda salgın kontrol altında…

– Geçen hafta vaka bazında salgının Türkiye’deki seyrini kısaca özetlemiştim. 29 Nisan’da 43 bin 498’e çıkmıştır günlük test sayımız. Salgının beşinci haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içerisindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında…

1 ay öncesine dönmek ihtimal dahilindedir.

‘VİRÜSÜ TAŞIYAN İNSANLARIN HASTANELERDE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK TEHLİKELİDİR’

– Virüsü taşıyan insanların tamamının hastanelerde veya evlerde izolasyon altında olduğunu düşünmek tehlikelidir. Virüs bu toplumda aramızda varlığını sürdürecektir, dünyada hareket halinde olacaktır. Son verilerin açıkça ortaya koyduğu gibi şu anda 1 hafta öncekinden çok daha iyi durumdayız. Buna rağmen tekrar ediyorum sağlık hastalıklar fırsat tutkunudur. Virüse bu fırsatı tanırsak 1 ay öncesine dönmek ihtimal dahilindedir. Örnek olduğumuz dünyaya bu kez ders olabiliriz

Güç bizdeyken buna izin vermeyelim. Hastalıktan, ölümden korku doğaldır. Korku tehlikeyi riskli yönetecek bir strateji değildir. Uyarılarımız toplum olarak sağduyu örgütlenmesine işaret ediyor. Uyarı, rica, önerilerimiz salgın karşısında davranışın akla uygunluğu üzerinde duruyor.

Kurallara uyalım

ALIŞVERİŞ KUYRUĞUNA GİRMEK LÜKSTÜR’

– Bir pandemi sürecindeyiz. Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak lükstür. Riske hangi anda, hangi ortamda, kim vasıtasıyla karşılaşacağımızı bilemeyiz. Dışarıya maskesiz çıkmak, maskeyi yarı açık şekilde kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz. Mesafe kuralını çiğnemek ise virüsle aramıza hiç sınır koymamak demektir.

Mücadelemizin ikinci dönemindeyiz

– Bir kısmı endişe bir kısmı somut tedbirlerle geçen 8 hafta bizi geleceğe bağlayan sağlam köprünün ayakları olmalıdır. 8 hafta eğer istersek ne güçlükleri yeneceğimizin, korkuya kapılmadan riski yöneteceğimizin kanıtıdır. Mücadelemizin ikinci dönemindeyiz. Geldiğimiz nokta o kadar umut verici ki, sanayi bölgelerinde test laboratuvarlarını açıyoruz. İşyerlerine pandemi risk tedbiri için kurallar geliştiriyoruz. Hepimiz biliyoruz ki süreç bir tipik normalleşme değil. Eski günler tam olarak geri dönmüyor. Sağlık yeni bir hayat biçimi getirdi ve nelerin mümkün olabileceğini gösterdi.

– Turizm Bakanlığı’yla yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Bayramdan sonra kontrollu olmak kaydıyla özellikle yurtdışından gelişleri test yaparak yürütmek niyetindeyiz. Hızlı test değil PCR yöntemle bu testleri yapmak istiyoruz”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca:

‘TEST YAPARAK YÜRÜTMEK NİYETİNDEYİZ’

“Ramazan Bayramında sokağa çıkmayla ilgili bu bir hükümet kararı önümüzdeki günler salgının seyri bunda etkili olacak. Salgının seyrine göre zaten gündeme gelmiş olur. Hükümet ve sayın Cumhurbaşanımız da gerekli açıklamayı yapmış olur. Şu an Bilim Kurulunun gündemine gelmedi. Özellikle gelecek hafta salgının seyri görülerek karar almış olunur” dedi.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top