İŞ BANKASI’NDAKİ CHP HİSSELERİ VE ERDOĞAN

‘HİSSELERİN NEMASI TÜRK DİL VE TÜRK TARİH KURUMLARINA AKTARILACAK’

CHP’NİN İŞ BANKASI STATÜSÜ NEDİR?

Erdoğan’ın bir süredir dile getirdiği “Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) İş Bankasındaki hisselerinin Hazineye devri” konusunda aranan formül bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum:

“CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri Hazineye devredilsin, ancak mali menfaatlerinden yine Atatürk Dil ve Tarih Kurumları yararlanmaya devam etsin”

Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti gereği İş Bankası’nın CHP’de bulunan yüzde 28’lik hissesinin neması Atatürk Türk Tarih ve Türk Dil Kurumlarına aktarılıyor. CHP, yönetim kuruluna 3 üye atamak dışında hisseler üzerinde herhangi bir mali tasarrufta bulunamıyor.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali:

“Tartışma konusu olan hadise, Atatürk paylarının kimin tarafından temsil edileceğidir. Dolayısıyla ne ana hissedarın mülkiyet haklarıyla ne bankanın performansıyla, ne de bankanın iş yapma biçimiyle doğrudan bir ilgisi yoktur.”

İŞ BANKASI’NDAKİ CHP HİSSELERİNİN HAZİNEYE DEVRİ

Adnan Bali:

“Bu konu çoğu zaman basında veya farklı değerlendirmelere konu olduğu yerlerde özneye İş Bankası yerleştiriliyor. İş Bankası’nın sermaye yapısı belli. Yüzde 40 civarında munzam sandık ana hissedar. Bu munzam sandığın 25 bin civarında çalışan, bir o kadar da emekli, dul, yetim şeklinde üyeleri var. Dolayısıyla şu anda çoğunluğu oluşturuyor. Bu çoğunluk çerçevesinde de yönetim kurulunda üye sayısı ile de çoğunluğu oluşturuyor. Yani karar alma mekanizmaları açısından çok açık net, şeffaf bir durum var..

Diğer taraftan Atatürk’ün kuruluş sırasında koymuş olduğu kaynağın bugün ve kendi vasiyetlerinin bir gereği olarak Cumhuriyet Halk Partisi tarafından bir temsili söz konusu. Geri kalanı da halka açıktır. Tartışma konusu olan hadise, Atatürk paylarının kimin tarafından temsil edileceğidir. Dolayısıyla ne ana hissedarın mülkiyet haklarıyla ne bankanın performansıyla, ne de bankanın iş yapma biçimiyle doğrudan bir ilgisi yoktur.”

ZANNEDİLDİĞİ KADAR DA ORJİNAL BİR DURUM DEĞİL’

Adnan Bali:

”Bunlar da yeni hususlar değil. 2018 yılında yine bu tartışmalar açıldığı sırada, kamuoyuna yaptığımız bir duyuru var. O duyuru tamamen bu unsurları barındırmaktadır. Halen de aynı şekilde geçerlidir. İlk defa olan bir hadise değil. 1953 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet Halk Partisi’ne ait malların kamuya devri sırasında hisselerin de devri söz konusu olup 10 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından o kanunun iptal edilmesi suretiyle tekrar kamudan Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmiş, 1981 yılında partilerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüzel kişiliği de sona erdikten sonra yine hisseler hazineye geçmiş ve hazine tarafından 1992’ye kadar devam etmiş bu süre. 92 ile 97 arasında da bu hisselerin kısmen CHP kısmen de hazine tarafından temsil edildiği yıllar da olmuş. Dolayısıyla zannedildiği kadar da orijinal bir durum değil bu tartışmalar.”

CHP, Erdoğan’a karşılık verirse çıkacak tartışmayla seçim öncesinde ülkenin gerçek gündeminin unutulacağından endişe ediyor. CHP’nin sessiz kalmasını fırsat bilen AKP de hisselerin CHP’den alınması konusunda sessiz sedasız adım atmaya hazırlanıyor.


Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum:

”CHP’nin İş Bankası hisselerini muhafaza etmesine dair anayasal bir güvence yok. 12 Eylül darbesi sonrası cunta tarafından kapatılan CHP’nin 1992’de yeniden açılmasının  “siyasi devamlılık” olabileceğini, ama “hukuki devamlılık” olamayacağını, bu nedenle 1992’de kanunla verilen hisselerin, bir kanunla CHP’den alınabilmesi mümkün.”

DARBE ANAYASASI AKP’NİN DAYANAĞI OLDU

Uçum:

“Kimse 12 Eylülcülerin anayasal ve kanun düzeni geçersizdir gibi abes bir iddia ileri sürümüyor. Aksine tüm anayasal ve kanuni düzenin geçerliliği veri kabul ediliyor: 1982 Anayasası geçerli, kanunlar geçerli, parti kapatmalar geçerlidir. Siyasi yasaklar geçerlidir. Ancak tüm bunlar demokratik hukuk açısından gayri meşrudur. Bununla birlikte kanun yoluyla yeni CHP’ye İş Bankası hisselerini vermek geçerlidir. Ancak bu düzenleme demokratik sistem açısından meşru değildir.”

Bu durumda kanun yoluyla bu hisseleri asli sahibine iade etmek hem geçerli hem meşru olacaktır. Pozitif hukuk açısından CHP’nin iddia ettiği siyasi devamlılık, mirasçılık statüsünün korunmasını sağlamaz. Mirasçılık için hukuki devamlılık gerekir o da yoktur.”

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.