SIYASET

NAKŞİBENDİ TARİKATI ‘Norşin şeyhleri’ FETÖ’YE NASIL SAHİP ÇIKTI…

Menzil ve Haznevi cemaatlerinin de merkezi gibi görülen Norşin’de, Said-i Nursi de eğitim aldı.

Bitlis’in Güroymak ilçesinde, Nakşibendi tarikatı şeyhi uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti..

FETÖ LİDERİ GÜLEN’E 17-25 ARALIK SONRASINDA ÖVGÜLER SIRALAMIŞLARDI

Bitlis’in Güroymak ilçesinde, Nakşibendi tarikatı şeyhlerinden 50 yaşındaki Abdulkerim Çevik’in öldürülmesi sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayımlamıştı.

Güroymak’ın Kürtçe ismi; Norşin. 

2009 yılında 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bitlis’in Güroymak ilçesi için “Norşin” ifadelerini kullanmış ve ‘Çözüm Süreci”nin adeta startını vermişti.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise, bugün dahi ‘Norşin’ ismini kullananlara karşı tepkisini dile getiriyor.

Menzil ve Haznevi cemaatlerinin de merkezi gibi görülen Norşin’de, Said-i Nursi de eğitim aldı. Yani Nur cemaatinin çıkışı da Norşin’e bağlanıyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/12/20/turkiyeye-devasa-saray-yaptiran-suriyeli-tarikat-ve-derin-baglantilari/

Abdulkerim Çevik cinayeti sonrasında ‘Norşin”deki, yani Güroymak’taki cemaatler tekrar gündeme geldi.

Güroymak’taki (Norşin) Nakşibendi dergahının şu anki şeyhi Nurettin Mutlu. Geçen hafta sonu öldürülen Abdulkerim Çevik ile Nurettin Mutlu arasındaki yakınlık biliniyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/04/22/naksibendi-tarikati-tarikat-ticaret-siyaset-ucgeninde-yasanan-krize-care-bulunamadi/

FETÖ LİDERİ GÜLEN’E 17-25 ARALIK SONRASINDA ÖVGÜLER SIRALAMIŞLAR!

AKP ile o dönem ‘cemaat’ denilen Fethullahçı Terör Örgütü arasındaki kavga 2011 yılında başlamış, 2012 yılındaki MİT krizi ile tırmanmış ve 2013 yılındaki 17-25 Aralık operasyonları tüm bağ kopmuştu. Öyle ki, bugün dahi AKP, Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadele miladını 17-25 Aralık olarak başlatıyor. FETÖ ile bağ, AKP için 17-25 Aralık’tan önce ve sonra diye ayrılıyor. Keza, kimi soruşturmalarda dahi durum böyle.

Ancak Norşin Şeyhi Nurettin Mutlu, 17-25 Aralık’tan aylar sonra, 23 Şubat 2014’te Fethullah Gülen’e destek olan bir röportajı, FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesine verdi. Gazete de bunu manşetten “Gülen gibi bir alime hakaret edilmesini tasvip etmiyoruz” manşeti ile duyurdu.

Yıl 2014 Nurettin Mutlu röportajında FETÖ lideri Gülen için:

”15 yıldan beri Gülen’in eserlerini, çok sayıda başka âliminin eserlerini de okudum. Hepsi birbirinden kıymetlidir. Ama şunu söylemeliyim ki Gülen gibi bir âlim, mütefekkir görmedim. Böyle bir kıymete sahip olmakla ne kadar iftihar etsek azdır. Milyonların gönlünde taht kurmuş ihlas ve samimiyet abidesi Fethullah Gülen Hocaefendi gibi bir zata nahoş sözler sarf etmek onun kıymetinden bir şey kaybettirmez ama samimi her Müslüman’ın gönlünde tarifsiz yaralar açar.”

Nurettin Mutlu Fethullah Gülen’le ilgili fetva verir:

”Bu hizmeti karalamak caiz değildir. Hocaefendi’yi, hizmetini ve arkadaşlarını karalamak bize bir şey kazandırmaz. Ona ve arkadaşlarına çok dua ediyorum”

Mutlu’nun sözlerinin Zaman gazetesi tarafından çarpıtıldığı da gündeme gelmişti. Ancak Nurettin Mutlu 13 Kasım 2014 yılında da Fethullah Gülen’den övgü ile söz eden açıklamaları bu kez FETÖ’nün bir diğer yayın organı CİHAN Haber Ajansı’nda haber yapıldı.

Fethullah Gülen için, “Hocaefendi’nin Said Nursi’ye ve Risale-i Nur’a bağlılığına hayran kaldım” diyen Mutlu, “Hocaefendi’nin 76 yıllık hayatı gayet şeffafiyet içerisinde, bu milletin arasında geçmiştir” ifadelerini kullanıyor.

Öldürülen Nakşibendi Şeyhi Abdulkerim Çevik, Zaman gazetesine açıklamalarda bulunmuştu.

Abdulkerim Çevik:

”Hocaefendi ıslah hareketi yürüttü. Türkiye’de üniversitelere de insan yetiştirme hizmetini Fethullah Gülen başlattı, Türkiye’de sosyal değişimi gerçekleştirdi..

Peygamber vârisleri için ne düşünülüyorsa, Hocaefendi için de aynı şeyleri düşünmek ve aynı şeyleri idrak etmek gerekiyor.” 

Abdulkerim Çevik:

”Ben Pakistan’ı ziyaret etmiştim, orada büyük İslamî cemaatler var. Orada her cemaat kendi üstadını, hizmetlerini Hocaefendi’ye benzetiyordu..

‘Bizim hizmetlerimiz çok büyüktür, tıpkı Gülen Hocaefendi’nin hizmetlerine benziyor.’ diyorlardı. Hizmet Hareketi Türkiye’de, doğu-batı ayrımı yapmadan her yere hizmeti götürmüş. Bu sadece eğitimle de kalmamış, yoksul insanlara da yardımlar yapılmıştır. Her alanda İslam’ın öngördüğü hizmetleri olmuştur.”

FETHULLAH GÜLEN’İN TEŞEKKÜR LİSTESİ

Nurettin Mutlu-Fethullah Gülen yakınlığı

21 Ekim 2013 yılında Zaman gazetesinde yayımlanan Fethullah Gülen’in hastalığında destek verenlere teşekkür listesinde de Nurettin Mutlu’nun adının olması dikkat çekiyor.

FETÖ’NÜN YARGIYI ELE GEÇİRDİĞİ REFERANDUM İÇİN ‘EVET’ ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Yine, FETÖ’nün yargıyı ele geçirmesine neden olan 12 Eylül 2010 yılındaki referanduma da Nurettin Mutlu desteklerini açıklamıştı.

https://www.cafemedyam.com/2020/01/21/turkiyeyi-akp-eliyle-kusatan-karanlik-ag-naksibendi-iktidari/

İLGİLİ HABER

Odatv.comFethi Yılmaz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: