SAĞLIK

KALP HASTASINA UYARI!

HASTALIK AĞIR SEYREDİYOR

KLAP HASTASINA 5 DAKİKA UYARISI

Covid-19 yüzünden ihmal etmeyin, şiddetli ve sıkıştıran ağrıda hastaneye gidin.

Türkiye’de sık görülen kronik kalp-damar hastalıklarının en başında hipertansiyon ve koroner arter hastalıkları geliyor.

Kronik kalp damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerin covid-19’a yakalanmamak için çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol:

”Özellikle kalp hastalarının bu salgına yakalandığında hastalığın çok daha ağır seyrettiğini, yoğun bakım ihtiyacının daha fazla olduğunu belirtmeliyim..

Kronik kalp hastalığı olan hastalar evlerinde mevcut ilaçlarını düzenli almaya devam etmeli, verilen diyetlerini de asla aksatmamalıdırlar..

Mümkün olduğunca ev içinde egzersizler yapılmalı, kilo alınmamasına da dikkat edilmelidir..

Ayrıca bu dönemde kalp krizi geçiren hastaların ‘hastalık kaparım’ korkusu ile hastaneye başvurmadıkları veya çok geç başvurduklarını gözlemledik.”

HASTALIK AĞIR SEYREDİYOR

Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol:

”Covid-19’a yakalanma riski açısından herkes aynı riske sahip olduğunu kaydetmeliyim..

Korunmaya mutlaka dikkat etmeliyiz, maske takılması, sosyal mesafenin korunması, kişisel hijyene dikkat herkes için geçerli..

Kronik kalp damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerin hastalığa yakalanmamak için çok daha dikkatli olmaları gerekir..

Hastanın klinik durumunda ciddi bir değişiklik oldu ise veya kalp krizi gibi acil bir durum şüphesi varsa tedavi çok hayati önem taşıdığından covid-19 korkusu ile hastaneye gelmeme veya gecikme de olmamalıdır..

Hastada ani başlayan, 5 dakikayı geçen göğüste şiddetli sıkıştırıcı veya yırtılır tarzda göğüs ağrısı, ani gelişen nefes darlığı, morarma, düz yatamama, ani gelişen şuur bulanıklığı, ellerde kollarda kuvvet kaybı vb. durumlarda hiç beklenmeden 112 Acil Çağrı Merkezi aranarak süratli bir şekilde hastaneye transferi sağlanmalıdır.”

YAŞLA BİRLİKTE ARTIYOR

Prof. Dr. Mustafa Erol:

“Erişkin nüfusumuzun yüzde 31’i hipertansiyon hastasıdır, yaş ilerlemesi ile birlikte hipertansiyon görülme oranı daha da artmaktadır. 60 yaş üzerinde her üç kişiden ikisinin tansiyon yüksekliği mevcuttur.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Sibel Bahçetepe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top