SAĞLIK

‘YAPILAN AÇIKLAMALAR SOKAKTAKİ KALABALIĞI ARTIRIYOR!’

”TÜRKİYE’DE SALGININ HENÜZ TEPE NOKTASINA ULAŞMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

 ”VİRÜSÜN YAYILMA HIZININ KONTROL ALTINDA OLDUĞU YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALAR HALKI REHAVETE SÜRÜKLÜYOR”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Recep Koç: 

”Gerek Erdoğan gerekse Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan salgının yayılma hızının kontrol altına alındığı yönündeki açıklamalara tıp dünyası temkinli yaklaşıyor..

Siyasetçilerin halka moral vermek ya da ekonomik nedenlerle piyasaları erkenden açmak için iyimser açıklamalara ağırlık verdiklerini biliyoruz. Halkın moralini bozmak olmaz ancak yine de temkinli olmak lazım..

Türkiye’de salgının henüz tepe noktasına ulaşmadığını düşünüyoruz..

Hal böyle iken Sağlık Bakanı’nın salgının kontrol altında olduğu yönündeki açıklamaları halkı rehavete düşürüyor. Sokaklardaki artan kalabalığın da bu açıklamalardan kaynaklandığını düşünüyoruz.”

recepkoç.jpg
Dr. Recep Koç / Fotoğraf: Independent Türkçe

“İKİ TESTİ NEGATİF ÇIKTIĞI HALDE KORONAVİRÜS OLAN VAR”

Dr. Recep Koç:

”Koronavirüs son derece bulaşıcı bir hastalık..

Bu hastalığa yakalanan meslektaşlarımız arasında testi iki kere negatif çıktığı halde tomografi çekimi sonucunda koronavirüs bulguları tespit edilen arkadaşlarımız var.

Testlerin güvenilirlik oranı yüzde 60’larda. Teste girip pozitif çıkanların koronavirüs olduğu net ancak negatif çıkanların sonradan koronavirüs olduğu tespit edilebiliyor.

Bu nedenle buradaki tespitlerin yapılmasında ağız ve burundan PCR testi için sürüntü almak amacıyla diş hekimlerinden de faydalanılmaya başlandı. Ağız ve burundan PCR testi için sürüntü almak amacıyla.

Ağız ve diş sağlığı merkezleri kapatıldığından, burada çalışan diş hekimlerimiz ilçe sağlık müdürlükleri emrinde filiyasyon çalışmalarına katılmaktadırlar.

PCR testinin alınmasından, lobaratuvarda sonuçlanmasına kadar geçen dönemde teknik nedenler ve standartizasyonun olmaması, negatif sonuç çıkmasını artırmaktadır.”

https://www.cafemedyam.com/2020/04/17/olumlerin-aciklanan-sayilardan-fazla-oldugunu-tahmin-etmekteyiz/

İLGİLİ HABER

indyturkish – Ali Kemal Erdem

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: