DÜNYA

KORONAVİRÜS GÜNLÜĞÜ!

KORONAVİRÜS GÜNLÜĞÜ
08. MAYIS. 2020

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ”TİCARİ TAKSİ” GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Ticari Taksilere” ilişkin yeni genelge göndererek, taksilere yönelik hijyen tedbirlerini belirledi.

Ticari taksi durakları ve ticari taksiler, en az haftada bir kez düzenli aralıklarla temizlenecek, dezenfekte edilecek.

Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek, araç içinde mutlaka maske kullanacak.

Taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecek, müşteriler araçlara maskesiz binemeyecek.

Her müşteriden sonra müşterilerin fiziksel temas edebileceği yerler dezenfekte edilecek, araç içerisi havalandırılacak.

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS

48 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ!

Toplam ölüm sayısı 3 bin 689’a; vaka sayısı 135 bin 569’a yükseldi

8 mayıs

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

”Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 48 kişi daha hayatını kaybetti, 1848 yeni tanı kondu. Böylece, toplam ölüm sayısı 3 bin 689’a; vaka sayısı 135 bin 569’a yükseldi.”

Koca, paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Toplam iyileşen hasta sayısı 85 bini aştı. Son 24 saatteki vaka, vefat, yoğun bakım, entübe hasta sayısında yine düşüş var. Tablo, virüsle mücadelemizde lehimize veriler ortaya koyuyor. Ama bunlar kesin sonuçlar değil, ciddi bir fırsat. Fırsatı kullanalım.”

KABE’NİN GİRİŞLERİNE STERİLİZASYON KABİNLERİ YERLEŞTİRİLDİ…

Mekke’de Kabe’nin bulunduğu Mescid-i Haram, koronavirüs salgını nedeniyle ibadete kapatılmıştı

Suudi Arabistan’da Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Haremeyn) girişlerine sterilizasyon kabini yerleştirildi.

Haremeyn İşleri Sözcüsü Hani bin Husni Haydar:

”Sterilizasyon kabinleri Kabe’nin birçok girişine yerleştirildi, denemelerin tamamlanmasının ardından kullanıma sokulacak.”

Söz konusu kabinler, şimdilik Kabe’de görev yapan temizlik işçileri ve diğer görevliler tarafından kullanılacak.

Suudi Arabistan’da, Kovid-19 nedeniyle camilerde cuma namazları ve cemaat halinde namaz kılınması askıya alınmış, ayrıca camilerde ramazan ayında itikafa girilmemesi ve iftar yapılmaması, su sebillerinin yanında kullanılmış bardak bırakılmaması, yiyecek ve hurma bulundurulmamasına karar verilmişti.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI: “KOVİD-19 HASTALIĞININ KALICI ETKİLERİNİN BİLİNMEMESİNDEN DOLAYI HASTANEDE TEDAVİ GÖRENLER ASKERE ALMA SÜRECİNDEN KALICI OLARAK ELENECEK’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon):

”Kovid-19 tanısı konulmuş ancak hastanede tedavi görmesine gerek kalmamış kişilerin 28 günlük izolasyon sürecinden sonra askerlik başvuruları “yeterli” kabul edilecek..

Hastanede tedavi gören kişilerin ise “Kovid-19 hastalığının kalıcı etkilerinin henüz bilinmemesinden dolayı” askere alma sürecinden kalıcı olarak eleneceK.”

İBB BİLİMSEL KURULU İTİRAZ ETTİ!

İBB COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu’na göre alışveriş merkezi, kuaför, berber ve güzellik salonlarının açılması ile futbol liglerinin başlatılması için acele ediliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle 6 haftadır kapalı olan kuaför, berber ve alışveriş merkezleri (AVM), 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden açılacak.

İBB COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu:

”Toplu taşımada risk oluşmaması için kurum ve kuruluşların mesai saatlerini birbiriyle çakışmayacak şekilde kaydırılmasını öneriyoruz.. 

Normalleşme adımlarının bayram ertesine bırakılıp kademeli şekilde gerçekleştirilmesi tavsiyesinde bulunuyoruz..

Vaka sayılarındaki düşüş henüz istenen seviyede olmadığına dikkat çekmek istiyoruz.”

”KAYGI VERİCİ”

İBB COVID-19 Bilimsel Kurulu:

”Ekonominin yeniden canlanması adına atılan adımlarda bilimsel gerekliliklerin dikkate alınması ve sağlığın öncelenmesi gerekir. İBB Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu olarak alışveriş Merkezlerinin, kuaför ve berberlerin açılmasını ve futbol liginin başlatılması kararını erken, burada çalışanların, sporcuların ve halkımızın sağlığı da açısından kaygı verici buluyoruz.”

‘AVM’LER MÜŞTERİLER İÇİN RİSKLİ”

İBB COVID-19 Bilimsel Kurulu:

”AVM’ler genellikle kapalı alanlardan oluştuğu, havalandırma sistemleri nedeniyle damlacıklar içindeki virüslerin kapalı ortamda uzun mesafelerde dolaşım riski içerdiği ve bu kapalı ortamın müşteriler için büyük risk içerdiği için kaygı vericidir..

AVM alışverişlerinin bir süre ertelenmesi, eğer ertelenemiyorsa yoğun olmayan saatlerin tercih edilmesi, mutlaka maske takılması, kıyafet deneme odalarının kullanılmaması, tuvaletlere mümkün olduğunca girilmemesi, ellerin satıştaki ürünler ve ortamla her temastan sonra su ve sabunla en az 20 saniye yıkanması ve suya-sabuna ulaşılamadığı durumda el antiseptikleri kullanılmasını öneriyoruz.”

”KENDİ HAVLUNUZLA GİDİN”

İBB COVID-19 Bilimsel Kurulu:

”Berber, güzellik salonu, kuaförlere gidecek olanlara da kendi özel havluları, örtüleri, tarak ve fırçaları ile gitmeleri, tek kullanımlık veya dezenfekte edilmiş malzeme talep etmeleri, hizmet süresince hem kendilerinin hem de çalışanların mutlaka maske takmaya dikkat etmelerini istiyoruz.”

”LİGLERİN BAŞLAMASI İÇİN ERKEN”

İBB COVID-19 Bilimsel Kurulu:

”Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ligleri seyircisiz de olsa başlatma kararını “endişe verici” olarak nitelendiriyoruz..

Sahaya 22 futbolcu, 4 hakem ve top toplayıcılar inecek.  Futbol doğası gereği temaslı bir spor dalı. Maçın heyecanı içinde ve hızlı hareket halinde fiziksel mesafenin korunması mümkün değil. Bu nedenle liglerin başlamasının henüz erken olduğunu, sporcuların ve spor emekçilerinin sağlığının öncelenmesi gerektiğini Futbol Federasyonu’na hatırlatmak isteriz.”

”ÇALIŞMA SAATLERİ FARKLILAŞTIRILSIN”

İBB COVID-19 Bilimsel Kurulu:

”Normale dönüşlerle birlikte toplu taşıma araçlarında yoğunluk olabileceği uyarısında da bulunuyoruz. İstanbul’daki mevcut toplu taşıma araçları ile kapanma döneminde bile günde 1 milyon yolculuk yapıldığını hatırlatırız..

Açılma sonrasında, gerek araçlarda gerekse de istasyon, durak ve iskelelerde fiziksel mesafenin korunmasının mümkün olamayacağı da görülmekte. İBB tarafından toplu taşıma araçlarının düzenli temizliği ve dezenfeksiyonu, maske kullanımının denetimi, giriş ve çıkışlarda antiseptik bulundurulması, araç sayısı ve sıklığının mümkün olduğu kadar artırılması vb. gibi bir dizi önlemler salgının başından itibaren alınacaktır. Ancak, yolcu sayısının artması durumunda bu önlemlerin etkisinin azalacağı da açık..

Artan talep nedeniyle sabah ve akşam en üst noktaya ulaşacak olan yoğunluğu günün belirli saatlerine yaymanın faydalı olacağını, çeşitli kurum ve işletmelerin mesai saatlerinin birbirleri ile çakışmayacak şekilde kaydırılmasını öneriyoruz..

Ayrıca, zirve saatlerde yoğun güzergahlardaki karayollarında birer şeridin sadece toplu taşıma araçlarına tahsis edilmesi ve bu uygulamanın sıkı denetiminin de toplu taşıma kapasitelerini artıracak ve fiziksel mesafenin korunmasında etkili rol oynayacak.”

DÜNYA GENELİNDE KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle;

  • Hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 270 bin 740’a,
  • Virüs tespit edilen kişi sayısı 3 milyon 917 bin 991’e yükseldi.
  • Dünya genelinde salgından iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 344 bin 265’e ulaştı.

TAKSİM VE İSTİKLAL CADDESİ KARARI!

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde maske zorunluluğu ve 3 metre mesafe kuralı getirildi.

Konuyla ilgili Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yaptı.

”Normalleşme sürecinde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde hareketliliğin artması bekleniyor. Buna bağlı olarak hastalığın bulaşma riski de artacak..

Bu doğrultuda; bölgede maske takma ve kişiler arasına 3 metre sosyal mesafe konulmasına karar verildi..

Alınan tedbirleri uygulamayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi uyarınca ceza kesilecek.”

VİRÜS CİNSEL YOLLA BULAŞABİLİR

Çin’deki Shangqiu Şehir Hastanesi’nde araştırma yapan doktorlar, sperm üzerinde Covid-19 tespit etti.

Bilim insanı Diangeng Li:

“SARS-CoV-2’yi bazı Kovid-19 hastalarının spermlerinde bulduk. Bunlardan bir kısmı iyileşmekte olan hastalardı.”

EBOLA VE ZİKA VİRÜSLERİ DE SPERMDE GÖRÜLDÜ

Araştırma ekibi:

“Virüs erkek üreme sisteminde çoğalamasa da bağışıklık sisteminin bu bölgedeki istilacı virüsle mücadele edemediğini ortaya koyuyor..

Bu bulgu şaşırtıcı olmadı. Ebola ve Zika virüsleri de hastalar iyileştikten aylar sonra spermde bulunabiliyordu. Birçok virüs erkek üreme sisteminde yaşayabiliyor.”

SPERMDEKİ VİRÜS BULAŞICI MI?

Araştırma ekibi:

”Eğer gelecekte yapılacak araştırmalarda cinsel yolla bulaştığı ortaya çıkarsa, bunu önlemek için daha dikkatli olmak gerekir. Prezervatif kullanmak bu hastalar için önemli bir önleyici olabilir. Salgı ve kan haricinde iyileşen bir hastanın spermi de diğerlerini etkileyebilir.”

Cumhuriyet – Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: