''EĞER BAROLARDA BİR ANTİDEMOKRATİK TEMSİL SİSTEMİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYORSA BU ÇÖZÜLÜR''

EĞER BAROLARDA BİR ANTİDEMOKRATİK TEMSİL SİSTEMİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYORSA BU ÇÖZÜLÜR’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu:

”Gerçekten de öyle bir taslak ne gündemdedir ne günceldir. Ancak farklı bir çalışma şu anda Mecliste gayriresmi olarak yürümektedir..

Çalışmanın amacının baroları zayıflatmak olmadığı, altı çizilerek görüştüğüm her sayın milletvekili, bakanlık yetkilisi ve her düzeyde devlet yetkilisi tarafından ifade edilmiştir. Yani baroları zayıflatmak amacı vardır diye gündeme getirilen sözlere itibar etmeyiniz denmektedir..

‘SİSTEMDE YOK SAYILAN ANADOLU BAROLARININ DA SİSTEMDE VAR OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZMEK AMAÇLANIYOR, DENDİ BANA”

Feyzioğlu:

”Görüştüğüm yetkililerce amaç, ‘baroları yok ediyorlar ya da baroların sesini kısıyorlar’ yerine, ‘asla baroların sesini kısmıyoruz, sesi kısılmış olanlara ses vermeye çalışıyoruz, niyetimiz budur’ şeklinde ortaya konmuştur.”

ALTERNATİF BARO, ÇOKLU BARO İDDİALARI 

Metin Feyzioğlu:

”Kamuoyunda ‘Bu taslakta çoklu baro, alternatifli baro ya da barolara kayıt sorumluluğunun kalkması olacak mı?’ konuları tartışılıyor..

Nitekim, bir ilde isteyenin istediği kadar baro kurması, barolara kayıt zorunluluğunun kalkması gibi bir düzenleme Anayasa’nın açık hükümlerine ve ruhuna aykırı olacaktır. Çünkü barolar ve barolar birliği herhangi bir meslek odası değildir. Anayasada da yeri vardır. Şu anda böyle bir projenin olduğunu düşünmüyorum, böyle bir izlenim edinmedim. Hepsinden önemlisi, çoklu baro, alternatif baro, FETÖ’nün PKK’nın ve DHKP-C’nin hayalidir.” 

‘BUNDAN BİRKAÇ SENE ÖNCE BAZI ÇEVRELERCE DİLE GETİRİLİP SONRA DA TARTIŞMA AÇILDIĞINDA DA BU ENDİŞELERİMİ DİLE GETİRDİM

Feyzioğlu:

“Çok açık söyledik, devletimizin en üst karar makamlarına da ulaşarak ben anlattım. Çoklu baro sistemine eğer geçilecek olursa, yani bir ilde birden çok baro kurulsun dendiğinde, DHKP-C sempatizanları kendi barolarını, FETÖ sempatizanları kendi barolarını PKK sempatizanları kendi barolarını kurma faaliyetine girerler. 

Eğer barolarda bir antidemokratik temsil sistemi olduğu düşünülüyorsa bu çözülür, çalışmalar yapılır ama çoklu baro ayrı bir şeydir. Ne TBB’nin ne de Türkiye’deki bir tek baronun bunu kabul etmesi, istemesi mümkündür. Sorun eğer temsilde ve demokratik seçimlerdeyse bu oturulur, şöyle yapılır denir, biz de düşüncelerimizi teklif somutlaştığında çok açık ve net şekilde ortaya koyarız.

Önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklanır, orada da biz somut açıklamamızı yaparız. Taslak bitmiş, fikrim var, içinde neler olduğunu biliyorum. Adı üstünde taslak, teklife dönüşme öncesinde muhakkak bize sorulacaktır. O noktada da önümüze metni alarak, bir hukukçu ciddiyetiyle açıklarız. Çoklu baro, alternatif baro, barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılması kırmızı çizgidir, bunlar hiç kimse için kabul edilemez. Devletimiz de hiç zannetmiyorum, akışın farklı bir yöne doğru seyretmesine izin versin.” 

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: