GÜNDEM

KORONAVİRÜS HABERLERİ

07. MAYIS. 2020 KORONAVİRÜS
HABERLERİ

07 MAYIS 2020

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS

Türkiye’de Koronavirüs | 57 kişi daha hayatını kaybetti, 1977 yeni tanı kondu

korona

KORONAVİRÜS AŞISINI BU YIL BEKLEMEYİN

İnsan üzerinde denemelere başlayan Pfizer ve BioNTech ile çalışan Dr. Mark Mulligan, “Aşıyı bu yıl beklemeyin” dedi.

Dr. Mark Mulligan:

”Corona virüsüne karşı aşının geliştirilme aşamasında olduğunu söyleyebilirim. Bilim insanları şu an herhangi bir aşının işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorlar..

Aşı geliştirilme süreci olarak bir yıl çok büyük bir başarı olur..

Gelecek yıl Nisan ya da Mayıs ayına kadar aşı beklemeyin.”

SİVAS’TA KENT MERKEZİNDE SON 8 GÜNDÜR YENİ TİP KORONAVİRÜS POZİTİF VAKASINA RASTLANILMADI

Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması getirilen iller arasında yer almasa da Svaslı mecbur kalmadıkça sokağa çıkmadı.

Açık alanlarda bile maske takmak zorunlu hale getirildi. Vaka görülen tüm yerleşim yerleri vakit kaybedilmeden karantina altına alındı. Alınan tedbirler virüsün Sivas’ta hızını kesti.

Sivas Valisi Salih Ayhan: ”İl genelinde son 3 gündür, kent merkezinde ise 8 gündür pozitif vakaya rastlanılmadı.”

MASKE SATIŞI…

Türkiye için Maske Satışında Tavan Fiyat 1 TL Olarak Açıklandı. Maske satışına önce 8 Mayıs Cuma günü İstanbul’da başlanacak.

SOLUNUM CİHAZI PROTOTİPİ ÜRETİLDİ…

OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından Corona virüsü salgınına karşı sağlık kuruluşlarında kullanılabilecek, düşük maliyetli solunum cihazı geliştirildiği açıklandı. OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİMTECH Proto Tasarım ve Hızlı Prototipleme Merkezi imkanlarıyla Dr. Mehmet Cem Çatalbaş liderliğindeki ekip tarafından açık kaynak kodlu, düşük maliyetli ve geliştirilmeye uygun bir ventilasyon cihazının üretildiğini bildirdi.

AMBULANSLA UYUŞTURUCU SEVKİYATI…

Corona virüsü salgını nedeniyle şehirlerarası yolculuğun kısıtlandığı bugünlerde, Diyarbakır’ın Sur İlçesine bağlı Mermer Köyü yakınlarında seyir halinde olan İstanbul plakalı bir ambulans, yol kontrolu yapan jandarma ekiplerinin dikkatini çekti. Aramada yola atılan ve içinde 112 kilo esrar bulunan 6 valiz ele geçirildi.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI İÇİN ALINAN KARAR…

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olanlar, ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileriyle birlikte, 10 Mayıs Pazar günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecekler.

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş altı ve çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü,

15-20 yaş arası gençlerin de 15 Mayıs Cuma günü 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesi ile sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

LİGLERİN BAŞLAMA KARARI…

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle ara verilen liglerin 12, 13, 14 Haziran tarihlerinde yeniden başlayacağını duyurdu. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel:

TFF’nin liglerin yeniden başlamasına yönelik kararıyla ilgili…Bilim Kurulu olarak liglerin başlama kararına müdahil olmadık..

En önemli unsurun sporcu sağlığı. Çok sıkı tedbirler alınması gerekiyor.”

‘KOVİD-19’U ATLATTIM!’…

Dünyaca ünlü şarkıcılardan Madonna, 570 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

Madonna:

”Kovid-19’u atlattım. Şu an sağlıklı ve iyiyim.”

Madonna, Fransa’nın başkenti Paris’teki konserleri sırasında, koronavirüse yakalandığını belirtti.

‘Test yaptırdım ve antikorlarım olduğunu öğrendim. O yüzden dışarı çıkıp araba süreceğim, pencereyi açacağım ve Kovid-19 havasını soluyacağım. Evet. Umarım güneş parlıyordur..

Antikor testin pozitif çıktığında, bunun anlamı, sende virüs VARDI ki açık bir şekilde Paris turumun sonunda geçen 7 hafta boyunca gösteride bulunan birçok sanatçıyla beraber ben de hastaydım..

O zaman hepimiz ağır bir grip geçirdiğimizi düşündük. Şükürler olsun ki şimdi hepimiz sağlıklı ve iyiyiz. Umarım bu, sürü psikolojisiyle hareket edenlere durumu netleştirmiştir”.

Daha önce koronavirüse aşı bulunması için  1.1 milyon dolar bağış yapan Madonna, salgın nedeniyle Fransa turu sırasında Paris’teki iki gösterisini iptal etmek zorunda kalmıştı.

400 BİN İADE!

İngilizler, Türkiye’den giden 400 bin koruyucu kıyafeti kendi standartlarına uygun bulmadı.

 Londra’daki Heathrow Havalimanı’na yakın bir bölgede tutulan malzemelerin geri ödeme talebiyle iadesi istenecek.

Türkiye’de üretilen benzer koruyucu kıyafetler mart ayından beri Türkiye’deki sağlıkçılar tarafından kullanılıyor.

NE OLMUŞTU?

Ülkede yaşanan çok sayıda ölümün yanında yaşanan malzeme kıtlığı İngiliz hükümetini harekete geçirmiş ve İngilizler Türkiye’den koruyucu malzemelere karşı uygulanan ihracat yasağının gevşetilmesi talebinde bulunmuştu.

İngiliz basını Türkiye’den gelecek malzemeleri günlerce manşetlerine taşımız ve iki ülke arasında kısa süreli bir koruyucu ekipman diplomasisi yaşanmıştı.

Aşılan diplomatik sürecin ardından Türkiye’den yola çıkan 400 bin ekipman 22 Nisan gecesi İngiltere’deki Brize Norton Havaalanı’na inmişti.

Sağlık Bakanlığı, İngiliz medyasındaki Türkiye’den gönderilen malzemelerin standartlara uygun olmadığı iddialarını yalanladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama:

İngiliz medyasında yer alan bazı haberlerde, Türkiye’den İngiltere’ye gönderilen koruyucu giysilerin standartlara uygun bulunmadığına yönelik iddialar yer aldı..

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti, 7 Nisan tarihinde Birleşik Krallık’a 100 bin adet tulum, 100 bin cerrahi maske ve 50 bin adet N95 maske hibe etmiştir..

Türkiye Cumhuriyeti’nin hibe ettiği ve yine devamında tedarik ettiği ürünlerin tamamına ait CE ve ISO sertifikaları İngiliz tarafına önceden ibraz edilmiştir. Tüm bu ürünler, kamusal sagˆlık sisteminin idaresini ve koordinasyonunu yu¨ru¨ten National Health Services (NHS)’in onayının ardından İngiltere’ye gönderilmiştir..

Söz konusu haberlerle ilgili İngiliz makamlarıyla temasa geçildi..

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından go¨nderilen u¨ru¨nlerle ilgili hiçbir sorun olmadığı NHS yetkilileri tarafından yazılı olarak teyit edilerek tarafımıza bildirilmiştir..

Ayrıca Dışişleri Bakanlığımız üzerinden de resmi yazı ile İngiltere’nin ilgili makamlarından duruma ait açıklama ve bilgi talep edilmiştir.”

GÜN İÇİNDE GÜNCELLENİR…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top