EĞİTİM

LGS VE YKS DETAYLARI!

SINAVLARLA İLGİLİ KRİTİK AÇIKLAMA…

ERDOĞAN, YKS’NİN 27-28 HAZİRAN’DA LGS’NİN İSE 20 HAZİRAN’DA YAPILACAĞINI AÇIKLADI…

SINAVLARLA İLGİLİ KRİTİK AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

”20 Haziranda yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçları 16 Temmuz’da açıklanacak..

Sınavın içeriğinde 1.dönem konuları olacak.”

ÖĞRENCİLER 1.DÖNEM NOTLARIYLA ÜST SINIFA GEÇECEK

Bakan Ziya Selçuk:

”Öğrenciler 2.dönem eğitim görmedikleri için 1.dönem notları ile üst sınıfa geçecek. Eğer ailelerden çocukları için talep gelirse döneminden devam ettirilebilecekler..

Aynı zamanda eğitim eksikliliğinin olmaması adına gerekirse hafta sonu kurslarını başlatılabiliriz.”

BİZİM ÖDEVİMİZ TÜM TEDBİRLERİ ALMAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

”Okullarda dezenfekte işlemleri gerçekleştirildi ve tüm tedbirler alındı.”

KENDİ OKULUNDA SINAVA GİRECEKLER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

-Bu kararları birçok kurumla istişare yaparak almaktayız. Biz LGS ile ilgili kararlar alıyoruz ve uygulamaya geçiyoruz. YÖK’te YKS ile kararlar alıp uyguluyor.

-Her öğrencimiz kendi okulunda sınava girecek. Hiç bilmediği bir okulda hiç bilmediği mahallede sınava girmeyecek. Daha rahat bir ortam olması amacıyla kendi okullarında girmesini sağlıyoruz. Bu LGS tarihinde ilk defa yapılacak bir şey. Sınav bilgileri e-okul üzerinden açıklanacak.

-Sınav merkezleri dezenfekte edilecek. Öğrencilere maske temin edilecek. Bu zamanda fotoğraflı kimlik kartında zorlanabilir diye fotoğraflı kimlik şartı aramayacağız.

-Önümüzdeki günlerde oturma düzeniyle ilgili Bilim Kurulu’nun da çalıştığı bir senaryo var. Bir problem olmayacak, sağlık koşuları dikkat edilerek, Bilim Kurulu’na danışarak bir karar alınacak.

YANLARINDA REHBER ÖĞRETMEN OLACAK

-Sınav 2 oturumda olacak. Buradaki boşlukta da öğrencilerimiz okul bahçesine çıkacak. Fakat veliler ile öğrenciler birlikte olamayacak. Sosyal mesafe korunarak öğrencilerimizin hava alması sağlanacak, öğrencilerimizin yanında rehber öğretmenler olacak.

-Öğrenciler kendi öğretmenleriyle sınava girmeyecek, özel ve resmi bütün okullarımızdaki öğrenciler kendi okullarında başka öğretmenler eşliğinde sınava girecekler. Sınavla ilgili bir tanıtım videosu da yayınlanacak.

1 DÖNEMDEN SORUMLU OLACAKLAR

-Sınavdaki sorular 1. dönemdeki konulardan sorumlu olacağı bir sınav hazırladık. LGS ile ilgili öğrencilere her desteği sağlıyoruz.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

-Okullar şu tarihte açılacak kararını bakanlık olarak alma durumunda değiliz. Bütün bakanlıklardan görüş alınarak bir karar alınacak. Biz 1 Haziran’da kademeli olarak açılmasını istiyoruz ama süreç dinamik.

-Bizim 1 Haziran için birden fazla planımız var. İnşallah her şey yolunda gider 1 Haziran’da okulları açarız. Ya da kısmi bir açılmaya gidebiliriz. Önümüzdeki haftalarda şartlara bakacağız, ilgili kuruluşlarla bakacağız ve değerlendireceğiz.

-Bir öğrencimiz, çocuğumuz devamsızlıktan kalmadıysa bir üst sınıfa geçecek fakat sorumlu olarak geçecek. Biz çocuğun lehine olan kararı vermekteyiz. Yasal olarak da düzenleme yapıldı.

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: