SAĞLIK

‘HAYAT EVE SIĞAR’ UYGULAMASINA SAHİPSENİZ MASKE KODU ALABİLİRSİNİZ!

”HAYAT EVE SIĞAR”

UYGULAMANIN ‘SAĞLIK DURUMU’ SEKMESİNDEN MASKE KODU ALABİLİRSİNİZ…

Sağlık Bakanlığının yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadaleye ilişkin “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasıyla ücretsiz maske kodu alınabilecek.

Koronavirüs salgını kapsamında vatandaşların bölgelerindeki risk durumlarına bakabilmelerine ve kendi sağlıklarını takip edebilmelerine imkan tanıyan “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması güncellendi.

Güncelleme ile uygulamanın “Sağlık Durumu” sekmesinden vatandaşların ücretsiz maske kodu alabilmesine imkan tanındı.

KORONAVİRÜSLÜ MÜ? BİLGİSİNİ VERECEK

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, karşılaşılan kişilerden kimin koronavirüs olduğunu söyleyecek

Sağlık Bakanlığı  benzeri ilk olarak Güney Kore’de başlayan bir uygulamayı devreye soktu

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Android ve App Store platformlarında kullanıcılara sunuldu..

Uygulama her gün kişinin sağlık bilgisini sorduğu gibi ailem bölümüne dahil edilen insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarı gönderecek.

Yine uygulamadaki bir diğer özellik şöyle. Bluetooth’u açarak sokakta gezerken karşılaştığız insanlardan birisi daha sonra pozitif çıkarsa o kişiye sonradan şu gün şu saate pozitif birisiyle karşılaştınız diye uyarı gelecek.

KİŞİYE ÖZEL RİSK PUANI VERİLECEK

Ayrıca yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa riski sıfırlayacak.

HASTA YOĞUNLUĞU GÖRÜLEBİLECEK

Uygulama ile bulunulan bölgedeki enfekte hasta yoğunluğu da görülebiliyor.

Uygulamanın başarısı kişinin çevresinde ne kadar çok kişi de yüklü olduğuyla da alakalı. Bu nedenle herkesin çevresine yükletme konusunda yönlendirici olması isteniyor.

Ayrıca  izolasyon altında bulunanların yüklemesi da önemli şartlardan biri. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacağı da belirtildi.

© The Independentturkis

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top