SIYASET

‘YAPIYI KENDİMİZ YIKARIZ!’

”KENT SUÇLARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

EKREM İMAMOĞLU’NDAN FAHRETTİN ALTUN AÇIKLAMASI

”Hatalarını kabul ettiler, ‘yapıyı kendimiz yıkarız’ dediler”

ekrem imamoğlu

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN FAHRETTİN ALTUN’UN KAÇAK İNŞAATI HAKKINDA AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı’nda çalışıyorsanız her şeyden önce sizin hukuka uymanız lazım

Kılıçdaroğlu'ndan Fahrettin Altun'un kaçak inşaatı hakkında açıklama

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Boğaziçi Müdürlüğü’nden izin isteyeceksiniz. Katakulliyle gidip buraya izinsiz bir şeyler yapıyorsunuz, gidip özür dilemesi lazım. İzin alsa biz de bir şey demezdik..

Bu olay haber oluyor. Haber olmasından doğal bir şey yok. Bunu Türkiye’nin gündemi haline getirdiler. Neden? Beceriksizlik görünmesin diye. Gazetecinin yaptığı haber yanlış mı? Hayır değil. Kendisi de kabul ediyor. Türkiye’nin gündemi bunlarla meşgul olmamalı. “Erdoğan benim arkamda” derseniz olmaz.”

‘HATALARINI KABUL ETTİLER’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

”Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Vakıflar’a ait araziye yaptırdığı çardak ve şöminenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkılmasına ilişkin …

Fahrettin Altun Bey’i tanımam etmem. Eve yapılan işlem kişiye göre yapılmaz. Zaten tesadüftür. İşlem yapıldığı gün basında da yer buldu. Kendileri hatalarını kabul ettiler, kendileri yıkıp yapacağını ifade etti. Arkadaşlarımızın bana ulaştığı rapor bu yönde. Bizim arkadaşlarımızın bana ulaştığı rapor bu yönde. Hatalarını kabul ederek karşılıklı tutanak tutulduğunu ifade etti. Zabıtalar hangi işlem yapılması gerekiyorsa yaptılar. Ama detaylı şekilde şu var bu var diye elimde rapor yok. Talep edilirse paylaşılır. Bu konuda bize ihbar geldi. İhbar üzerine arkadaşlarımız oraya gitti. Medyaya yansıdıktan sonra ben Fahrettin Bey’e ait olduğunu öğrendim. Ama kendileri hatalarını kabul ettiler ve arkadaşlarımız tutanak tuttular.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’un Kuzguncuk’ta kiraladığı arazide başlattığı inşaat İBB ekiplerince yıkıldı

Fahrettin Altun

Türkiye’nin Koronavirüs’le mücadele ettiği günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Kuzguncuk’ta Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait kiraladığı araziye yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptırdığı ortaya çıktı.

Altun’un kiraladığı bölgedeki inşaat çalışmasındaki yapılar mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı.

Araziye birçok noktadan görünen bir duvar örüldü, jiletli teller çekildi, çardak ve şömine yapıldı. Mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine dün arazide İBB ekiplerince yıkım yapıldı.  Bölgedeki yurttaşların evlerine çivi bile çakamadıklarını belirten mahalle sakinleri yaşanan bu duruma tepki gösterdi.

‘İNANAMADIM!’

“İnanamadım, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde böyle ruhsatsız bir uygulama yapacağını düşünemedim”

İBB’nin CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman:

“Öncelikle bana bu bilgi geldiğinde inanmadım. Bu kadar önemli bir konumda olan bir kişinin Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde böyle izinsiz, ruhsatsız bir uygulama yapacağını düşünemedim. Daha sonra yaptığım araştırmada mahalleden gelen şikâyetler neticesinde yerin Fahrettin Altun tarafından kiralandığını ve yaptırıldığını öğrendim. Mahalleli o kadar bıkmıştı ki her gün bana ‘ne oldu’ diye soruyor..

Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne taşıyacağım..

Büyükşehir Belediyesi gerekli yasal yollara başvuracak. Ben de CHP meclis üyeleri ile birlikte suç duyurusunda bulunacağım. Millet canının derdindeyken sokağa çıkmayın çağrılarına rağmen evine ekmek götürebilmek için, aç kalmamak için çalışmak zorunda kalan milyonlar varken, Fahrettin Altun’un kiraladığı alanda inşaat tam gaz devam ediyor. Milletin derdi hayatta kalmak, bunlar yalıda yaşamak derdinde”

EVİN FOTOĞRAFININ ÇEKİLMESİ

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’tan “Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarını çekerken yakalanıp kaçtığı” iddialarına yanıt

fahrettin altun Suat Özçağdaş

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş:

”Vakıflar’a ait araziyi aylık 258 TL’ye kiralayarak yaptırdığı çardak ve şömine ile gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘un Kuzguncuk’taki evini fotoğraflamak istediğim ve bu arada koruma polislerine yakalandığım iddiası yalan..

Evin fotoğrafını çektiğim, uyarıldığım, kaçtığım, yakalandığım yalan..

O sokaktan geçen herkesin gördüğü yere baktığım doğru. Kaçak inşaat yapılıp yapılmadığını kontrol ettiğim ve yeniden gidip bakacağım doğru. Üsküdar’ın hiçbir noktasında kent suçlarına izin vermeyeceğim doğru.”

Altun’un evinin yanında Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki Vakıflar’a ait araziye yaptırdığı çardak ve şömine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkılmış, söz konusu ‘yapılaşma’ tartışma konusu olmuştu.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak imzalı habere önce ‘terör’ soruşturması açılmış, ardından erişim engeli getirilmişti. 

Sabah gazetesinden Sema Alim Dalgıç imzalı haberde:

Üç kişinin Fahrettin Altun’un evinin önünde araçtan inip fotoğraf çektiklerini gören koruma polislerinin duruma, “Bu ikamet ve konut sahibi kişi daimi korunma altında, fotoğraflama yapmak yasak ve izne bağlı” uyarısı yaparak müdahale ettiği; uyarı üzerine Özçağdaş’ın, “CHP Üsküdar İlçe Başkanı olduğunu, daha sonraki günlerde tekrar gelerek fotoğraflama yapacaklarını” söylediği ileri sürüldü. Söz konusu haberde Özçağdaş’ın koruma polislerinin “bekle” uyarısını dinlemeden olay yerinden kaçtığı ifade edildi. Ayrıca haberde koruma polislerinin hazırladığı belirtilen bir tutanak belgesi yayımlandı.

Fahrettin Altun’un eşinden tepki

Yaşanan olayla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun‘dan sert tepki geldi.

“Ben bir anneyim. Her anne gibi çocuklarımın ve ailemin güvende olduğunu hissederek yaşamak istiyorum. Evimin ve ailemin mahremine girerek, çocuklarımın en temel güven duygusunu paramparça ederek ne elde edeceksiniz?! Elde ettiklerinizin hayrını görecek misiniz?! Tarifsiz üzgünüm.”

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’tan açıklama

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş:

“Evin fotoğrafını çektiğim, uyarıldığım, kaçtığım, yakalandığım yalan. O sokaktan geçen herkesin gördüğü yere baktığım doğru. Kaçak inşaat yapılıp yapılmadığını kontrol ettiğim ve yeniden gidip bakacağım doğru. Üsküdar’ın hiçbir noktasında kent suçlarına izin vermeyeceğim doğru.”

Kaftancıoğlu’ndan Sabah gazetesine: ”Ahlaksızlığınız ve yalanlarınızda boğulacaksınız .”

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu:

 “Ahlaksızlığınız ve yalanlarınızda boğulacaksınız çok yakında. CHP ilçe başkanı görevini yaparak ve partisinin talimatıyla inşaatın yasak olduğu arsayı kontrol etmek için gitmiştir yine gidecektir. Saklayacak bir şeyleri olanlar panik yaparlar Sakin olun beyler.”

CHP İstanbul Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi, Avukat Sera Kadıgil:

“Aylık 258 TL’ye boğaza nazır arazi kapatmak serbest, çivi çakılmayacak yere çardak kondurmak serbest, ortaya çıkınca üste çıkmaya kalkmak serbest ama o arazide YİNE KAÇAK İNŞAAT YAPILIYOR MU diye kontrol etmek yasak.”

Söz konusu haber sosyal medyada gündem oldu. İşte olayla ilgili gelen bazı yorumlar: 

T24

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top