''EMEĞİN DEĞERİ ANLAŞILDI''

DEVLETLER, ÜRETİM SİSTEMLERİNİ VE İNSANLARI AYAKTA TUTACAK YÖNTEMLER ARAMAYA BAŞLADI…

Prof. Dr. Korkut Boratav:

”Para basılması durumunda talep düştüğü için enflasyon olmayacak..

‘EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI’

Corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünyada insanların evlerine hapsolması üretimi de durdurdu. Devletler, üretim sistemlerini ve insanları ayakta tutacak yöntemler aramaya başladı.

Türkiye de virüsün etkilerini azaltmak için “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini devreye aldı. Ancak 100 milyar TL’lik büyüklüğe sahip bu pakette çalışanlara yönelik doğrudan uygulamalar olmaması eleştirileri de beraberinde getirdi.

ÜRETİMİ ARTIRIR

Duayen iktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav:

”Talebin bu denli çöktüğü bir dönemde gelirin bütçe sınırlarını aşarak harcanması enflasyon yaratmayacak, üretimi ayakta tutacak..

  • İstihdamın ve talebin çöktüğü, işsizliğin arttığı bir dönemde, Merkez Bankası ile desteklenerek kamu harcamalarının artırılması, enflasyona değil, üretim artışına yol açar..
  • Salgın ortamında bu harcamaların sağlık sektörüne ve emekçilere gelir aktarımına odaklanması gerekir. İktidarın  18 Mart’ta sunduğu 100 milyar TL’lik sepetin çok küçük bir oranı doğrudan doğruya emekçilere giden unsurlardan oluşuyor..
  • Muhtemelen yüzde 5 civarı. 100 milyarlık bir artış, tümüyle sağlık ve gelir aktarımlarına yönelse ve bütçe, artı Merkez Bankası kaynaklarından oluşsa, enflasyona yol açmaz. Ekonomi tam istihdamda ve tam kapasitede iken açıktan para basıp talep pompalamak tabii ki enflasyonu besler. Ama Türkiye bugün o noktada değil; toplam talebin çöktüğü bir noktada..

EMEĞİN DEĞERİ ANLAŞILDI

Korkut Boratav:

”Corona virüsü krizi finansal sistemden değil, doğrudan doğruya insanları hastalandırarak, üretimden kopararak patlak verdi..

Kapitalizm böylece emeğin değerini kavramak zorunda kaldı..

Neoliberalizm piyasa mekanizmasının emek piyasalarını dengeleyeceği düşüncesindeydi. Piyasalar emek fazlasını atar, ihtiyaç duyunca yeniden alır. Şimdi algılandı ki emek çökünce sistem duruyor. Dolayısıyla eski usul merkez bankalarının para basması yoluyla bu problemi aşamayacakları anlaşıldı..

Ekonomileri canlandırmak için üretimden kopan emeği doğrudan doğruya desteklemek lazım. Mesela en neoliberal olan iki ülke ABD ve İngiltere bu tür aktarımlara başladı..

Hastalık nedeniyle üretimden kopmak zorunda kalan emekçilere Hazine, işsizlik sigortası yoksa dahi para aktarmayı kararlaştırdı.”

‘NEOLİBERALİZM KENDİNİ KÖKTEN ONARMAZSA DAĞILACAK

Korkut Boratav:

”Neoliberalizm lafının özü, ‘sermayenin sınırsız tahakkümü‘. Bu tahakkümün dünyayı ayakta tutamayacağı anlaşıldı..

Kapitalizm kendini kökten onarma becerisini gösteremezse çürüyüp dağılacak. Emekçilere maliyet yüklemeden, ‘Kendi sağlık ve emeklilik sigortanı yaptır’ gibi piyasacı çözümleri aramadan, emeği ayakta tutmayı siyasetin ana görevlerinden biri yapacak..

Yapamazsa kapitalizm dağılır gider, bu anlaşıldı. Emeklilik, sağlık ve ayrıca tam istihdam… Yaygın ve güvencesiz işsizliğin sürdüğü; sağlıkta, emeklilikte herkesin kendi başının çaresine baktığı bir sistem artık kabul edilemez.”

İLGİLİ HABER

Odatv sözcü – Taylan BÜYÜKŞAHİN

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: