GÜNDEM

‘ÖLÜMLERİN AÇIKLANAN SAYILARDAN FAZLA OLDUĞUNU TAHMİN ETMEKTEYİZ’

”GERÇEK ÖLÜMLER VERİLMİYOR…”

”TESTİ SONUÇLANMADAN VE EVDE KORONAVİRÜSTEN ÖLENLERİN ÖLÜM BELGELERİNE BAŞKA GEREKÇELER YAZILIYOR”

Dr. Recep Koç:

”Kovid 19’dan ölümlerin açıklanan sayılardan fazla olduğunu tahmin etmekteyiz..

Sadece Kovid-19 testi pozitif çıkanlara ait ölüm oranları açıklanıyor. Testi sonuçlanmadan ve evde koronavirüsten ölenlerin ölüm belgelerine ise başka gerekçeler yazılıyor.”

Koronavirüsten kaynaklanan ölümlere dair veriler her akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanıyor.

Ölüm sayılarının gizlenmesinin mümkün olmadığı iddia edilirken Türk Tabipler Birliği yetkililerince yapılan açıklamalarda bakanlığın açıkladığı vaka sayısı ile açıklanan ölüm oranları arasında bir tutarsızlık olduğu öne sürülüyor.

Türk Tabipler Birliği’nin gerekçelerini İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Recep Koç açıkladı

recepkoç.jpg
Dr. Recep Koç / Fotoğraf: Independent Türkçe

Dr. Recep Koç:

”Bu konudaki ilk soru işaretlerinin Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyuna bildirdiği Koronadan vefat sayıları ile İBB’nin e-devlet üzerinden erişime açık vefat bilgisi sorgulama sayfasında verdiği sayılar arasındaki farklardan oluştuğunu söyleyebilirim..

Geçmiş yılların vefat sayıları ile 2020 yılı mart ve nisan ayına ait sayılar arasındaki farklar bu şüpheleri kuvvetlenmiştir..

Daha önce e-devlet üzerinde ölüm sebebi olarak bulaşıcı hastalık belirtilirken, bu tartışmalardan sonra geçici olarak sayfaların kapatılması, daha sonra erişime açıldığında ölüm sebebinin yazılmaması bu tartışmaları artırmıştır. Bütün defin işlemlerinin aynı şekilde yapılmasına ait genelge çıkarılmış, bulaşıcı hastalık ayrımı yapılmasını zorlaştırmıştır.”

‘BAKANLIK SADECE TESTLERİ POZİTİF ÇIKANLARI AÇIKLIYOR’

Dr. Recep Koç:

”Gerçek ölüm sayılarının verilmediğine dair görüşlerimin dayanakları..

Sağlık Bakanlığı’nın sadece PCR testleri pozitif olanları kovid-19 hastası olarak kabul ettiği ve vaka olarak açıkladığı bilinmektedir..

Hekimlerden alınan bildirimlerde, bilgisayarlı akciğer tomografisi ve/veya klinik bulguları hastalığı desteklediği, tedavileri buna göre yapıldığı halde, PCR testi negatif çıkanlar ile test sonucu çıkmadan yaşamlarını yitirenlerin viral pnömoni, doğal ölüm veya bulaşıcı hastalık olarak kayıtlara geçtiği öğrenilmiştir..

Evdeki ölümlerde de test yapılamadığı için ölüm belgelerine neden olarak doğal ölüm, solunum yetmezliği, kalp yetmezliği veya bulaşıcı hastalık olarak yazıldığı belirtilmektedir.”

koronavirüs cenaze.jpg
”Evlerde koronavirüsten ölenlerin kayıtlara başka nedenlerle kaydedildi.”

“DSÖ’NÜN ÖNERDİĞİ KODLAMA SİSTEMİ KULLANILMIYOR”

Dr. Recep Koç:

”Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kodlama sisteminin kullanılmaması da ölüm sayılarının az gösterilmesinin diğer bir nedeni..

Elimizde kesin rakamlar bulunmamakla birlikte, Kovid 19 nedeniyle ölüm olaylarının bütün bu nedenlerden dolayı, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vefat sayılarından daha fazla olduğunu tahmin etmekteyiz. Bu da sorunun boyutunun tam olarak belirlenememesi ve alınması gereken halk sağlığı önlemlerinin yeterli düzeyde alınamaması riskini doğurmaktadır.”

”BAKANLIĞIN ŞEFFAF OLMASINI İSTİYORUZ”

Dr. Recep Koç:

”Bu iddialardan yola çıkarak Türk Tabipleri Birliği’nin de bu konuya dikkat çektiğini Sağlık Bakanlığı’ndan şeffaf olmasını ve kamuoyuna bu bilgiler dahilinde bir açıklama yapılmasını istediklerini biliyoruz.”

İLGİLİ HABER

independentturkish -Ali Kemal Erdem

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top