GÜNDEM

”EZİDİLER GÖZÜMÜZÜN NURUDUR”

”KÜRTLERİN AKLINI KARIŞTIRDILAR. UYANIN VE HAYIR DEYİN”

KÜRT SANATÇI ŞİVAN PERWER, EZİDİLER HAKKINDA SARF ETTİĞİ İFADELERİN YANLIŞ ANLAŞILDIĞINI SÖYLEDİ

ÖZÜR DİLEDİ!

Kürt sanatçı Şivan Perwer:

”Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün düzenlediği Dengê Hunerê (Sanatın Sesi) programında Ezidilere yönelik kullandığım ve tepkilere neden olan ifadelerim nedeniyle özür dilerim.”

‘EZİDİLER BİZİM TARİHİMİZDİR”

Şivan Perwer:

”Tarih boyunca Ezidilerin çok acı çektiğini ve haksızlıklara maruz kaldığını belirtmeliyim..

Ezidiler bizim tarihimizdir. Onların acısı bizim acımızdır..

Ben asla bir topluluğa ve dine mensup kişilere “faşist” demem. Buna benim hakkım yok. Niyet kötü değildi. Yalnız üslupta söylediklerim doğru anlaşılmadı. Ben sadece bazı uygulamaların bize acı verdiğini söyledim ve bu uygulamaların bizde olmaması gerektiğini söyledim”

“EZİDİLER ÇOK ACI ÇEKTİLER”

Şivan Perwer:

”Sosyal medya platformlarında mesele çok büyütüldü..

Birbirimizin değerini bilelim. Rica ederim. Biz birbirimize tolerans göstermeliyiz. Yanlışlarımızı ayırmalıyız. Saldırmak iyi bir şey değil. Eğer birileri kırdıysam onlardan özür dilerim. Êzidîler çok acı yaşadı. Onlar bizim gözümüz ve ışığımız. Biz Êzidîyiz, Müslümanız, Aleviyiz, Yaresanız… Birlik olalım. Benim meselem bu.”

PERWER NE DEMİŞTİ?

Perwer çıktığı bir programda şu ifadeleri kullanmıştı:

”Ezidilik Kürtlüktür. Kürdistaniliktir. Kadimliktir. Müslüman Kürtler ile Ezidi Kürtler birbirini sevmeli. Kimsenin başı ağrımasın. Vay efendim niye sen bize öyle dedin diye dünyayı ayağa kaldırdılar.

Kürtler kadim bir millettir. İslamdan önce Kürtlerin inancı Zerdüştlüktü. Ezidilikti. Yaresaniydi. Kürtler dinler yüzünden savaşmadı birbirleriyle. Hz. Muhammed insanların birbirlerine zorbalık etmesine karşı çıkmış.

Milletler arasında fark yoktur. Peygamberden sonra bunlar birbirlerini öldürmeye başladı. Halifeleri öldürdüler, Hasan’ı, Hüseyin’i öldürdüler… İktidar için savaş yürüttüler. Bunun hepsini İslam adına yaptılar.

Ezidi Kürtlere saldırdılar. Bazı Ezidi Kürtleri Araplara yanaştırdılar. Yezid Bin Muaviye. Aleviler, Sünniler, Şiilerden bazıları Yezidi sevmezler. Yahu sen Kürtsün. Senin dilin Kürtçe. Duan Kürtçe. Sen kalkmışsın yok ‘Kürtler bize zulüm etmiş’ yok ‘Kürtler bizi öldürdü’ diyorsun. Yahu Kürtleri kandırdılar. Kürtlerin düşmanları Kürtleri kandırdılar. Kürtleri birbirine düşürüyor. Kürtlerin eliyle Kürtleri öldürüyorlar. Kürtlerin aklını karıştırdılar. Uyanın ve “hayır” deyin…

Ezidi Kürtler Müslüman Kürtler olmadan Kurtulmaz. Müslüman Kürtler de Ezidî Kürtler olmadan kurtulmaz. Bari halkına karşı düşmanlık yapma. Gözümün nurları, Kürtler sizi sahipliyor. Kürtler sizi sahiplemiyorlarsa Türkler ve Araplar zaten sizi haşa dinsiz olarak görüyorlar..

Kürtler artık uyandı size sahip çıkıyor. Biz Müslüman olsak bile Ezidîlik bizim eski dinimizdir. Kadim dinimizdir. Bizden kardeşlerimize kaldı. Sistem inşa edilsin adalet önünde eşit olalım neden başkalarına sırtımızı dayayalım.”

İLGİLİ HABER

indyturkish.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top