EĞİTİM

UZAKTAN EĞİTİMDE YENİ KARAR! OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

‘LGS ERTELENMEYECEK’

ZİYA SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

”Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okullar 1 Haziran’da açılabilir..

Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız. Öğrencinin lehine bir bakış açısıyla sorumlu sınıf geçme söz konusu olacak, üst sınıflarda bu sorumluluklarını yerine getirmek kaydıyla”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklama yaparak uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtti.

Türkiye’de öğrenciler EBA TV aracılığıyla eğitim-öğretimlerine uzaktan devam ederken okulların ne zaman açılacağı ise merak konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklama yaparak uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtti.

Selçuk, sınıf geçme ile ilgili:

Ziya Selçuk:

“Sınıf geçmede 1. dönem alınan notlar geçerli olacak. Ayrıca notu ne olursa olsun bütün öğrenciler bir üst sınıfa geçecek.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

– Uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır. Her türlü hazırlığımız tamamlanmıştır.

– Uzaktan eğitim şu anda elimizdeki tek seçenek. Uzaktan eğitim üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Bu konu ile ilgili tedbirler hayata geçti.

– Sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz en hassas konumuz. Tüm hazırlıklarımızı etraflıca yapıyoruz. 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin EBA Akademik Destek Platformu’na yoğun talebinin farkındayız. Son birkaç gün içinde kayıt olan öğrenci sayısının da 1 milyona yaklaştığını da söyleyebiliriz.

– EBA’da ilk 15 günde ders sayısı 650 bine yaklaştı. Öğrencilerimiz EBA ile zaman kavramından bağımsız olarak çalışmalarını sürdürebiliyorlar.

– Öğrencilerimizin ve velilerimizin bu zorlu süreçte yanlarında olmak için psikososyal desteklerimiz de devreye giriyor.

– Sınıf geçmede 1. dönem alınan notlar geçerli olacak. Ayrıca notu ne olursa olsun bütün öğrenciler bir üst sınıfa geçecek.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK OKULLARIN NE ZAMAN AÇILACAĞINI DUYURDU

Ziya Selçuk:

“Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim için yoğun bir çalışmamız var. Temmuz ve Ağustos için bir planlama yok..

Telafi eğitimi konusunda mayıs-haziran ve eylül-ekim ayları üzerinde çalışıyoruz.”

23 NİSAN’A ÖZEL YAYIN

Ziya Selçuk:

“Biz 23 Nisan için sınıflarda, okullarda etkinlik yapamasak da evde nasıl yapabiliriz diye düşündük. Sabah saat 8.30’da çocuklar adına Anıtkabir’de olacağız. EBA TV’de de 23 Nisan özel yayınımız olacak..

‘İçimdeki Okul Sesleri’ kitabına ilişkin…Çocuklarımıza sesleri tanıtmak gibi tavsiyeler içeriyor. Çocuklara böyle bir hediye vermek benim için çok değerli..

Hazırladığımız eğitim takvimi her telefondan takip edilebilir durumda. EBA’ya katkılarımızı sürekli sağlamaya çalışıyoruz.”

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Ziya Selçuk:

“Biz kararlarımızı alırken tek noktadan bakmıyoruz. Sağlık sorunları giderildiğinde okulların açılmasına hazır olacağız. Yaz dönemi öğrenciler dinlenmeli. Türkiye’nin gidişatı ya da Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi olumlu yönde olursa biz hemen çalışmalara başlarız..

Okulların açılmasıyla ilgili olarak, Temmuz ve Ağustos değil de Eylül ve Ekim aylarını daha dikkatle çalışıyoruz. Tabii Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim dönemlerine ilişkin de çalışmamız bulunuyor.”

LGS ERTELENMEYECEK’

Ziya Selçuk:

”Lise Geçiş Sınavı’nın (LGS) ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili..

LGS ile tarihin değişmesi şu an değişmesi mümkün değil. Ama çocuklarımıza bir şey demek istiyorum. Motivasyonu bozmayalım, okullar herkes için kapalı. Biz 7 Haziran’daki sınavı elbette erteleriz ancak böyle bir durum şu an yok. Online sınav da yapılmayacak.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe – Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top