BARO OPERASYONU BAŞLIYOR…

DÜZENLEME İLE İSTANBUL’UN DELEGE SAYISI DÜŞECEK

TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor…

AKP, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı’nın seçiminde delegelerinin etkili olduğu İstanbul ve Ankara ile diğer iller arasındaki delege farkının kapatılması için formül arıyor.

Yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim’den sonra, barolar başta olmak üzere meslek örgütlerindeki seçim sistemini değiştiren düzenlemenin Meclis gündemine gelebileceği belirtiliyor.

Bu konuda parti içinde iki seçenek üzerinde duruluyor.

  • Avukatlık Yasası’nda yapılacak değişiklikle yalnızca barolar ve TBB’nin seçimleriyle ilgili bir düzenleme gelebilecek,
  • Tüm meslek örgütlerinin seçimlerini düzenleyen çerçeve bir yasa çıkarılabilecek…

DELEGE SAYISI AZ OLANLARIN ETKİSİ ARTTIRILMAK İSTENİYOR

Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yargı paketinin içinde avukatlara yeşil pasaport verilmesini öngören Avukatlık Yasası’ndaki değişiklik hükümleri de yer alıyor.

Ancak yargı paketi için muhalefetle uzlaşma aranacağı, baro seçimleriyle ilgili bir düzenlemenin ise uzlaşma arayışını sekteye uğratacağı değerlendirilerek, söz konusu düzenlemenin ayrı getirilmesi üzerinde duruluyor.

AKP’nin baro seçimlerine ilişkin yapacağı çalışmanın esas hedefinde TBB Başkanı’nın seçiminde neredeyse toplam delegenin yarısını oluşturan Ankara ve İstanbul barolarının delegelerinin etkili olması yer alıyor.

TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u ise İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor.

AKP, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üyesi fazla olan illerin delege sayısını düşürerek, diğer il barolarının etkisini artırmak istiyor.

Bunun için il barolarının TBB delegesi sayısının belirlenmesi formülünü değiştirmeyi hedefliyor.

  • Avukatlık Yasası’na göre, TBB Genel Kurulu için her baro ikişer delege belirliyor.
  • Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar, yüzden sonraki her 300 üye için ayrıca birer delege seçiyor.
  • Delegeler her baronun olağan genel kurul toplantısında 2 yıl için seçiliyor.

DÜZENLEME İLE İSTANBUL’UN DELEGE SAYISI DÜŞECEK

Yapılacak yeni düzenlemede;

  • Her ile verilen 2 delegenin artırılması, avukat sayısı yüzden fazla olan baroların yüzden sonraki her 1000 üye için birer delege seçmesi üzerinde duruluyor.
  • AKP’liler, bu düzenlemeyle 100’ün üzerinde delegesi olan İstanbul Barosu’nun delege sayısının 30’lara kadar düşürülebileceğini belirtiliyor.
  • AKP, TBB Genel Kurulu seçiminin yanı sıra baro seçimlerinde de bazı değişikliklere gitmeyi planlıyor. Bazı AKP yöneticileri, seçimlerde birden fazla listenin yarışması durumunda en fazla oyu alan listenin kazandığını ancak diğer listelere verilen oyların boşa gittiğini belirtiyor.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

AKP, bazı baroların adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını protesto etmesi üzerine baro seçimlerinin yeniden düzenlenmesini gündemine almıştı. Erdoğan, bazı baroların sarayda düzenlenen adli yıl açılış törenine gitmemesi üzerine:

”İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir.” demişti. 

http://haber.sol.org.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.