BİLİM & TEKNOLOJİ

FRANSA’DA, ‘NİKOTİN BANDI’ SATIŞINA SINIRLAMA GETİRİLDİ!

ECZANELERDE SATIŞ SINIRLANDIRILDI

FRANSA’DA ‘NİKOTİN KORONAVİRÜSÜ ÖNLEYEBİLİR’ ARAŞTIRMASININ ARDINDAN…

483 hastayla yapılan çalışma, sigara içenlerin içmeyenlere göre Kovid-19’a daha az yakalandığını öne sürülmesine sebep olmuştu..

Fransa, nikotinin koronavirüse karşı bir düzeyde koruma sağlayabileceğini öne süren yeni araştırmanın ardından nikotin ikamelerinin satışına sınırlama getiriyor.

Sağlık yetkilileri, nikotin bandı ve sakızı gibi ürünlerin tükenmesini, yanlış kullanımını ve aşırı kullanımını önlemek istediklerini söylüyor.

Paris’teki Pitié-Salpêtrière Hastanesi’ndeki 483 hastayla gerçekleştirilen ve bu hafta yayımlanan çalışma, sigara içenlerin diğerlerine göre Kovid-19’a daha az yakalandığını belirtti.

Araştırmacılar, genel nüfusun yüzde 25,4’ü düzenli olarak sigara içerken, incelenen koronavirüs hastalarının sadece yüzde 5,3’ünün sigara içtiğini tespit etti.

UYARI GELDİ!

Ancak araştırmacılar, hastalığa yakalanmış sigara içen kişilerin, solunum yolu hastalığının daha ciddi belirtilerini geliştirdiği konusunda uyardı. Britanyalı uzmanlar, koronavirüse yakalanan sigara içen kişilerin yoğun bakıma yatmasının sigara içmeyenlere kıyasla daha olası olduğunu söylüyor.

SATIŞA SINIRLANDIRMA GELDİ!

Fransız Sağlık Bakanlığı, çalışmanın yayımlanmasının ardından nikotin ürünlerinin internet üzerinden satışını yasakladı ve eczanelerde satışını sınırlandırdı.

Eczanelerden yalnızca bir ay yetecek kadar ürün satın alınmasına izin verilecek ve bunları satın alan herkesin kaydı tutulacak.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran:

“Fransız araştırmacılardan oluşan bir ekip, nikotin tüketicisi ve haliyle sigara içen hasta sayısının nüfusun geri kalanından daha az olduğunu gösteren ilginç bir bilimsel makale yazdı..

Ama dikkat edin, bu tütünün koruma sağladığı anlamına gelmiyor. Tütün öldürür..

Fransa’da sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 70 binden fazla kişinin öldüğünü eklemeliyim.”

Çalışma ayrıca nikotinin virüsün hücrelere girmesini önleyebileceğini de öne sürdü.

Fransa’nın Pasteur Enstitüsü’nden çalışmanın ortak yazarı Jean-Pierre Changeux teorinin, nikotinin hücre reseptörlerine yapışabileceği ve dolayısıyla virüsü bloke edip vücutta yayılmasını önleyebileceği olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, daha ileri klinik araştırmalar yapmak için sağlık yetkililerinin onayını bekliyor.

Araştırmacılar, nikotin bantlarını hastanedeki sağlık çalışanlarında test etmeyi planlıyor.

Satış kısıtlamalarının, Fransa’nın tecrit tedbirlerini hafifletmeye ve okulları yeniden açmaya başlayacağı 11 Mayıs’a kadar sürmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER

Jane Dalton

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top