GÜNDEM

‘BU ŞARTLARDA HEKİMLİK YAPILAMAZ’

SALDIRGAN GÖZALTINA ALINDI

‘SAĞLIKTA ŞİDDETİ, ÜLKEMİZİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARMAYI BAŞARACAĞIZ”

KADIN DOKTORU OKSİJEN TÜPÜYLE KOVALADI!

Trabzon’da doktora oksijen tüpüyle saldıran şüpheli gözaltına alındı

Farabi Hastanesi servis polikliniğinde çıkan tartışmada, doktor Esra Ersöz Genç’e oksijen tüpüyle saldırdığı iddia edilen İ.A. hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı “Kasten yaralama, tehdit, hakaret ve mala zarar verme” suçlarından soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında şüpheli İ.A, güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören, akciğer kanseri olan koronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınları Dr. Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Kadın doktoru oksijen tüpüyle kovaladı.

Hekim ve sağlık çalışanlarının kontrollü ve özel koruyucu ekipmanla girdiği bölgeye topluca girip, camlara ve tıbbi cihazlar zarar verildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde doktor Esra Ersöz Genç

Dr. Genç’e yönelik saldırının ardından ..

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi:

“Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir.”

‘KARARLI VE NET BİR TUTUM ALINMALI’

TTB Merkez Konseyi:

”Sağlıkta şiddet salgın ortamında sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla engellenemez..

Kararlı,samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır..

Bizler süslü ceza cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı,  yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz.

Covid-19 ortamında kendisinin ve yakınlarının hayatını da riske alarak görev yapan genç bir kadın hekime bu saldırının yapılması, Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bölümde bütün hastaları da riske sokarak baskın yapılabiliyor olması, Covid-19 salgını sonrasında biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını nasıl bir ölümcül tablonun beklediğinin habercisidir..

Öncelikle gerek hekim ve sağlık çalışanlarında yarattıkları fiziksel ve ruhsal travmalar gerek hastaneye ve hastalara verdikleri zarar gerekse de salgın ortamında topluma verecekleri virütik ve kültürel tahribat dikkate alınarak bu saldırganların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz.”

GEÇMİŞ OLDUN DİLEĞİ…

TTB Merkez Konseyi:

”Başta Dr. Esra Ersöz Genç olmak üzere Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde görev yapan bütün hekimlere ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun..

Yalnız olmadıklarının ve sağlıkta şiddeti el birliği ile bu ülkenin gündeminden çıkarmaya kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet –

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top