SAĞLIK

‘AÇIKLANAN HASTA SAYISI 10, TEDAVİ GÖREN HASTA SAYISI İSE YÜZLERCE!’

MANİSA, SOMA, AKHİSAR, TURGUTLU…

KONU MECLİSE TAŞINDI

Manisa’da doğrulanmış koronavirüs vaka sayısının 10’u geçmediği ancak hastanelerde yüzlerce hastanın Covid-19 tedavisi gördüğü…

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu:

”Manisa ve ilçelerindeki hastanelerde PCR testi ile doğrulanmış hasta sayısı 10’u geçmezken, koronavirüs tedavisi uygulanan hasta sayıları yüzlerle ifade ediliyor.”

”Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı hasta ve ölüm sayılarının tartışmalı”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu:

“Covid-19 şüphesi ile tedavi edilirken ölenlerin sayılarının, test ile doğrulanmış covid-19’dan ölenlerin sayılarına eklenmediği sık sık dile getirilmektedir..

Ülkelere göre farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü müdahalesiyle Çin ve ABD verilerini güncellemiş ve toplam ölüm sayılarında ciddi artışlar olmuştur..

Bu tartışmalar ülkemizde de gündeme gelmekte fakat hala doyurucu bir açıklama yapılmamıştır. Örneğin Manisa’da ve ilçelerimizde hastanelerde PCR testi ile doğrulanmış hasta sayıları 10’u geçmezken, covid-19 tedavisi uygulanan hasta sayıları yüzlerle ifade edilmektedir..

Soma, Akhisar, Turgutlu gibi büyük ilçelerimizdeki hastanelerin birçok katı covid-19 hastaları ile doldurulmuştur.”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu:

“Klinik bulguları Covid-19’u işaret eden fakat test ile desteklenmeyen, olası/şüpheli olan ve Covid-19 tedavisi uygulanan hasta sayıları ve buna bağlı ölümler her gün açıklanan rakamlara yansıtılıp yansıtılmadığını sordum. Çünkü şu anda sağlık kurumlarında Covid-19 teşhisi yapılan testlerle desteklenen hastalar yanında, klinik bulguları Covid-19’u işaret eden fakat test ile desteklenmeyen olası/şüpheli vakalara da Covid-19 tedavisi uygulanmaktadır..

Bu vakaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) taramalarındaki karakteristik belirtileri ve nükleik asit testi negatif olsa bile, onaylanmış vakalar olarak tedavi edilebileceği Bakanlığınızın kılavuzunda yer almaktadır..

Buna rağmen Covid-19 tedavisi görürken hayatını kaybeden hastaların ölüm raporlarına bulaşıcı hastalık ya da yaşlılığa bağlı hastalıkları yazılmaktadır..

Test ile onaylanmamış fakat covid-19 tedavisi gören hastalar ve buna bağlı ölümlerin her gün açıklanan rakamlara yansıtılmadığı görülmektedir..

Gerek tabip odaları gerekse bilim insanları bu durumu dile getirmektedirler. Eğer salgın hastalıkla mücadelede başarı sağlayacaksak gerçek rakamların mutlaka açıklanması gerekiyor.”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: