SAĞLIK

193 ÜLKE ARASINDA VAKA SAYISINDA YEDİNCİ, ÖLÜM SAYISINDA ON İKİNCİ SIRADA BULUNUYORUZ!

”Herhangi bir kanuni düzenleme olmamasına rağmen maske satışının Erdoğan’ın sözlü ’emriyle’ yasaklanması…”

İSTANBUL TABİP ODASI UYARDI: ‘ERKEN BAŞARI HİKAYESİ, HASTALIĞIN CİDDİYETİNİN AZALDIĞI ALGISI YARATIYOR’

İstanbul Tabip Odası, sahadaki sağlık çalışanlarından topladığı bilgi ve gözlemleri paylaştı.

İstanbul’un da içinde bulunduğu 31 ilde dört gün sokağa çıkma “kısıtlaması” uygulanmasına rağmen acil, temel, zorunlu sektörler dışındaki üretim durdurulmadığı için milyonlarca emekçi açısından riskin devam ettiği belirtildi.

YATAN HASTA SAYISI AZALDI

İstanbul Tabip Odası:

İstanbul’daki hastanelerde 65 yaş altı ve eşlik eden hastalığı olmayan, hafif- orta şiddetli hastaların hastaneye yatırılmayıp eve gönderilmesinin de etkisiyle, yatan hasta sayısı önceki haftalara göre azaldı..

Covid-19 dışı hastaların ertelenemez sağlık hizmeti ihtiyaçları için sıkıntılar da giderek büyüdü.”

Hastanelerdeki ekipman sıkıntısı

İstanbul Tabip Odası:

“Hastanelerde kişisel koruyucu ekipman eksikliği ilk haftalara göre azalsa da sürüyor; Aile Sağlığı Merkezleri açısından sıkıntı daha önce olduğu gibi devam ediyor. Hastaneler hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özverili çabalarıyla genel olarak daha organize olmakla birlikte sorunlar devam ediyor. Sağlık emekçilerinin sağlıkta özelleştirmeye karşı otuz yıldır sürdürdükleri mücadeleyle kamu hastanelerinin korunabilmiş olmasının değeri salgın günlerinde daha iyi anlaşılıyor.”

HASTA BAŞVURUSU KABUL EDİLMİYOR’

İstanbul Tabip Odası:

”Herhangi bir kanuni düzenleme olmamasına rağmen maske satışının Erdoğan’ın sözlü ’emriyle’ yasaklanması ve dağıtımının da becerilememesi vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor..

Başakşehir Şehir Hastanesi’yle ilgili..

Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 20 Nisan 2020 Pazartesi günü açılışı yapılan Başakşehir Şehir Hastanesi’ne hasta başvurusu kabul edilmiyor; İstanbul’da hasta yatağı sıkıntısı olmadığı sürekli vurgulandığı halde, Atatürk Havalimanı’ndaki niteliği ve akıbeti meçhul “sahra hastanesi” inşaatı son hızla devam ediyor..

Özel hastanelerde bir yandan otelcilik hizmetleri ve benzeri gerekçelerle hastanelerdan astronomik fark ücretleri alınmaya devam edilirken bir yandan da COVİD-19 dışı hasta sayısında azalma bahanesi ile hekimler ücretsiz izin ve maaş kesintisi nedeniyle önemli gelir kaybına uğratılıyor.”

ERKEN BAŞARI HİKÂYESİ

İstanbul Tabip Odası:

”Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “erken başarı hikâyesi” yazmak amaçlı açıklamaları, toplumda hastalığın ciddiyetinin azaldığı algısı yaratıyor..

Oysa sadece PCR testi pozitif vakaları esas almakla birlikte, Sağlık Bakanlığı’nın 26 Nisan akşamı itibarıyla açıkladığı sayılara göre Türkiye dünyadaki 193 ülke arasında vaka sayısında yedinci, ölüm sayısında on ikinci sırada bulunuyor.”

İSTANBUL’DA TEHLİKE CİDDİYETİ..

İstanbul Tabip Odası:

”Pandeminin yedinci haftasında hastanelere başvuru ve yatan hasta sayılarında önceki haftalara göre azalmasına rağmen, İstanbul’da tehlike ciddiyeti sürüyor..

Vatandaşlarımızın Koronavirüsten korunma tedbirlerine titizlikle uymalarını, aksi yöndeki sözlere itibar etmemelerini rica ediyoruz.”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top