GÜNDEM

EKREM İMAMOĞLU’NA KURULAN KUMPAS SORUŞTURMASINDA DÖRT GÖZALTI… (VİDEO)

KUMPASIN GÖRÜNTÜLERİ

EKREM İMAMOĞLU’NUN AVUKATI, YANDAŞ BASININ ‘LİMON KOMPLOSU’ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU!

Kumkuyu eski Belde Belediye Başkanı Ömer Sezer’in de gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Mersin’den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı limonlarla ilgili kurulan kumpasta rol oynayarak,

  • Çekim yapan Mahmut Dölek,
  • Çiftçi rolündeki AKP eski yöneticisi Ömer Tuncel ile
  • Cep telefonuyla röportajı çekip sosyal medyaya düşmesine neden olduğu öne sürülen DP eski ilçe başkanı Emrah Toraman
  • Kumkuyu eski Belde Belediye Başkanı Ömer Sezer de gözaltına alındı..

Polis ekiplerince gözaltına alınan şüphelilerin gecenin ilerleyen saatlerinde Erdemli Devlet Hastanesi’ne götürülüp sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Erdemli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Evlerinde arama yapılan telefon ve banka hesapları incelemeye alınan 3 kişinin sorgulaması devam ediyor.

KUMPAS NASIL KURULDU?

İddiaya göre, kumpas şöyle kuruldu. Çiftçi rolündeki Ömer Tuncel, Mahmut Dölek yakın arkadaşları Burhan Arslan’a ait limon bahçesine gitti. Yerel gazetecilik yapan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mahmut Dölek, kamerası ile çiftçi rolüne büründürdüğü arkadaşı AKP Erdemli ilçe yöneticisi ve şu anda bir mobilya mağazasında müdürlük görevini yürüten Ömer Tuncel ile limon ağaçlarının önünde röportaj yaptı.

Bu sırada, bahçede bulunan DP’nin eski ilçe başkanı Emrah Toraman ise cep telefonu ile röportajın görüntüsünü gizlice çekti. Emrah Toraman, arkadaşı olan Mahmut Dölek’i çekimi durdurup, limon satın alınan kişiler için özellikle ‘Yandaş” vurgusunu yapması yönündeki uyarısını da içeren cep telefonu görüntüsünü daha sonra aralarındaki WhatsApp grubunda paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Avukaıt Kemal Polat:

“Müvekkilimiz Sayın Ekrem İmamoğlu’nu karalamanın medyada özel olarak organize edildiği kamuoyunun malumudur. Bu organizasyon için çekim yaptığını tahmin ettiğimiz iki gazetecinin limon üreticisi kılığına girerek toplumu yanıltma girişimleri hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur..

Siyasi karşıtlık nedeniyle gerçeğe aykırı haber verilmesi, yargı kararlarında özel olarak ele alınmalıdır. Zira toplumun haber alma hakkı için getirilmiş geniş basın özgürlüğünün, güçlü olanın sorumluluktan muaf bir siyasi baskı aracı halini almasının sakıncaları çok fazladır..

Demokratik bir toplumun korunması için gerekli olan bu hususu yalnızca gerçeklik unsurunun ispat ölçüsü için önerdiğimizi vurgulamam gerekir. Bu husus basın meslek ilkelerine de uygundur. Siyasi karşıtlık, eleştiri amacı güden yayınlarda özel bir sınırlama sebebi olmamalıdır.. 

AKP içindeki siyasi çekişmeler nedeniyle kendini göstermek istediklerini anladığımız bu kişilerin bu yolla prim kazanabileceğini düşünmeleri de bu eksiklikten kaynaklanmaktadır. Bu vesileyle yıllardır hukuki mücadelesini verdiğimiz bu meseleyi kamuoyuna aktarmak isterim.”

NE OLMUŞTU

BİR KAMERAMAN VE ÜRETİCİNİN EKREM İMAMOĞLU’NA KURMAYA ÇALIŞTIKLARI TUZAĞIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde Mersinli üreticilerden 100 ton limon alındığını duyurmuştu. Bu haberin ardından yandaş medya harekete geçti.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Ege Bölge Temsilcisi Tuncay Mollaveisoğlu, Ekrem İmamoğlu’na kurulmaya çalışılan tuzağı Twitter hesabından paylaştı.

Mollaveisoğlu, paylaşımında uyarıda bulundu ve İmamoğlu’na kurulmak istenen tuzağın İBB tarafından araştırılmasını önerdi.

Görüntülürde adının Mahmut Dölek olduğu ileri sürülen yerel kameraman, bir narenciye üreticisine yönlendirmeler yaparak kurgu çekim gerçekleştiriyor. Kameraman, narenciye üreticisine İmamoğlu’nun kendisine yakın üreticilerinden limon aldırdığını söyletiyor.

Söz konusu görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada:

 ”Şovu da rolü de kim yapıyor daha iyi anlayabilmek için buyrun öyleyse.. Ne yaparsanız yapın #HalkınBelediyeleri vatandaşa hizmet etmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER:


İmamoğlu’nu hedef alan kurgu haberin ‘oyuncuları’nın kim olduğu ortaya çıktı

Mahmut Dölek (FOTO:SÖZCÜ)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun Mersinli üreticilerden 100 ton limon alındığını duyurmasının ardından, Mahmut Dölek adlı kameramanın yaptığı kurgu haber eleştirilere neden oldu.

Haber görüntüsünde yalan ifade veren kişinin de kim olduğu öğrenildi.

Ömer Tuncel (FOTO:SÖZCÜ)

Üretici rolündeki kişinin bir mobilya mağazasında müdürlük yapan ve 2014’te AKP ilçe yönetiminde görev alan Ömer Tuncel olduğu ifade edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin limon üreticilerini mağdur etmemek adına diğer büyükşehir belediyelerine yaptığı çağrıya karşılık veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 100 ton limon aldı. Bu gelişmenin ardından yerel bir gazetecinin, üretici olduğu iddia edilen bir kişiyle yaptığı söyleşinin videosu sosyal medyada dolaşıma girdi.

Tepki çeken görüntüde üretici rolündeki kişi limonun Ekrem İmamoğlu tarafından satın alındığını söyleyip konuşmasına başladığı sırada araya giren gazeteci “Olmadı, yandaş stokçudan aldı. Yandaş vurgusu yapalım” şeklinde yönlendirmede bulunuyor.

Bunun üzerine üretici, ‘Yandaş stokçu dersek, diğer limonculara zarar veririz” diye cevap veriyor.

Gazeteci, ‘Ekrem İmamoğlu yandaş stokçulardan 100 ton limon aldı, bizden herhangi bir limon almadı. Bunu yandaş stokçulardan aldı’ diyeceksin’ diye yönlendiriyor.

Üretici bu sözler üzerine “Ekrem İmamoğlu’nun 100 ton limon aldığı söyleniyor. Ancak, aldığımız bilgiye göre Erdemli’den almadı. Aldığımız ve duyduğumuz bilgiye göre Tarsus’tan kendi partisine yakın bir stokçudan aldı” diye konuşuyor.

Tepki yağmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun:

“Bugün sosyal medyaya yansıyan yeni bir organize kötülük girişimi daha oldu. Mersin’de M.D. isimli yerel gazeteci bu videoyu çektiğini avukatlarımıza doğruladı. Kendisi ve diğer ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyunun bilgisine.”

İstanbul Belediyesi üzerine yalan haber yapan kişilerin kimlikleri belirlendi. Videoyu AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mahmut Dölek’in çektiği, üretici rolünü ise bir mobilya mağazasında müdürlük yapan ve 2014’te AKP ilçe yönetiminde görev alan Ömer Tuncel’in ‘oynadığı’ ortaya çıktı.

Mahmut Dölek, gün içinde açıklama yapacağını söyledi

Mahmut Dölek, kendisi ve Ömer Tuncel’in görüntüsünü kimin çektiği konusunda bilgi vermezken gün içinde bir açıklama yapacağını söyledi.

Tuncel’in kişisel sosyal medya hesabında AKP’yi destekleyen çok sayıda paylaşım yaptığı görüldü. Kameraman Mahmut Dölek de AKP’ye yakınlığı ile biliniyor.

Dölek’in de, AKP Erdemli İlçe merkezinde çektirdiği fotoğrafları da sosyal medya hesaplarında yer alırken, AKP Mersin Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan ile fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaştığı belirlendi.

cumhuriyet – t24

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top