SIYASET

SİYASİ YELPAZENİN SOL TARAFINDA YER ALAN PARTİLER 23 NİSAN İÇİN NE DEDİ?

MİLLİ EGEMENLİĞİN 100. YILI

MİLLİ EGEMENLİĞİN 100. YILI

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. TBMM’nin açılışının ve milli egemenliğin 100. yılı… Siyasi yelpazenin solunda yer alan partilerden de bu anlamlı güne ilişkin açıklamalar yapıldı.

“KURTULUŞ VE KURULUŞU SELAMLIYORUZ”

TKP – Türkiye Komünist Partisi:

“Cumhuriyet’e giden yolda Meclis’in kurulması en önemli adımlardan biridir. Mustafa Kemal ve arkadaşları emperyalizm ve işbirlikçi Saray’ın karşısına Anadolu’nun iradesini koydu. Kurtuluş ve kuruluşu selamlıyoruz.”

“HALK EGEMENLİĞİ İÇİN İLERİ”

SOL Parti:

”TBMM’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümüne ilişkin.. 100 yıl önce açılan Meclis, ülkenin bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesine önderlik ederek ilerici bir kuruluş sürecini başlattı. 100 yıl sonra ise Meclis’in kapısına fiilen kilit vuruldu, Cumhuriyet’in ilerici birikimleri büyük oranda tasfiye edildi..

Amerikan emperyalizmi eliyle geliştirilen, askeri faşist darbeler yoluyla güç kazanan karşı devrimci sürecin devamı olan ve yirmi yıla yakın zamandır iktidarda olan gerici abluka bugün yeni bir saltanat rejimi kurdu..

Bu rejim altında Meclis tümüyle işlevsizleştirilmiş; hukuk iktidarın saldırı ve sindirme aracı haline dönüştürülmüş, tüm kurumlar tek adam diktasına tabi kılınmıştır..

Bu salgın döneminde yaşadıklarımız da gösteriyor ki bu düzen ve onun siyasal rejimleri içinde halk egemenliğinin, demokrasinin ve özgürlüğün yeşertilmesi mümkün değildir..

Halkın her düzeyde söz, yetki ve karar sahibi olduğu bir düzen halkın kendi güçlü kollarıyla, örgütlü mücadelesiyle kurulacaktır. 100. yılın hatırlattığı en büyük gerçek böyle bir mücadele için örgütlenerek ileri atılmaktır.”

“SARAY’IN EGEMENLİĞİNE SON VEREN ANADOLU HALKININ MÜCADELESİNİ 100. YILINDA SELAMLIYORUZ”

Türkiye İşçi Partisi:

“Saray’ın egemenliğine son veren Anadolu halkının mücadelesini 100. yılında selamlıyoruz. Saray sevdalılarına, saltanat heveslilerine geçit vermeyecek, emekçilerin aydınlık ülkesini, Sosyalist Türkiye’yi kuracağız”

“23 NİSAN, EMPERYALİST İŞGALE VE İŞBİRLİKÇİ SALTANATÇILARA KARŞI VERİLEN YANITTIR”

Türkiye Komünist Hareketi (TKH):

“Emperyalist işgal sırasında gerek Osmanlı saltanatı ve gerekse şeyhülislamlık, emperyalist işgale sessiz kalmış, onay vermiş ve ulusal kurtuluş mücadelesinin karşısında yer alarak emperyalist işgalin saflarında olmuşlardır. Bu açıdan 23 Nisan tarihi aynı zamanda saltanata ve işbirlikçilere karşı verilen yanıtın da tarihidir!..

23 Nisan, emperyalist işgale ve saltanatçılığa karşı verilmiş yanıttır ve bugün 23 Nisan 1920’de kurulan TBMM’nin 100. kuruluş yıldönümünde emperyalizme ve tek adam rejimine karşı mücadele yükseltilmelidir”

“BİR DEVRİM MECLİSİ OLARAK 23 NİSAN MECLİSİNİN RUHU 100. YILINDA 2. KURTULUŞ SAVAŞI MÜCADELEMİZDE YAŞIYOR”

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP):

“Bir kez daha gürleyecek halklarımız. Bir kez daha Kurucu Meclisimizi ve onun öncülüğünde Demokratik Halk İktidarını inşa edeceğiz. Tıpkı birincisinde olduğu gibi, İkinci Kurtuluş Savaşı’mızda da zafere ulaşacağız. Emperyalistleri ve her türden işbirlikçilerini, yeni padişahlarıyla birlikte kovacağız bu özgür topraklardan! Ama bu sefer çok farklı olacak..

O insan soyunun en büyük düşmanı emperyalistler ve onlara ruhlarını satan yerli işbirlikçiler bir daha bu topraklar üzerinde egemenlik kuramayacaklar..

İkinci Kuvayimilliyeciler tarafından verilecek İkinci Kurtuluş Savaşıyla layık oldukları, tarihteki bütün zalimlerin gönderildiği tarihin çöplüğüne gönderilecekler..

Ant olsun ki, gerçek devrimciler en önde Halkımız arkamızda Sosyal Kurtuluşumuzu da gerçekleştireceğiz.
Mustafa Kemal’in tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu kutlu günün 100. Yılında tüm dünya çocuklarına da sözümüz olsun:
‘Çocuklar inanın, inanın çocuklar, güzel günler göreceğiz, güneşli günler…”

“BİZE TEK KİŞİ YÖNETİMİNİ DAYATANLARA KARŞI TEKRAR HAYKIRIYORUZ”

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP):

“23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bundan 100 yıl önce ‘Egemenlik halkındır/ulusundur’ ilkesini ilan ettiği gündür. Bize tek kişi yönetimini dayatanlara karşı tekrar haykırıyoruz; ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir kişiye bırakılamaz!
23 Nisan Kutlu Olsun”

“GÜZEL GÜNLERİ EMEK VERENLERİN YÖNETİMİ İLE KAZANACAĞIZ”

Emekçi Hareket Partisi (EHP):

“Hiçbir çocuğun ayağı yalın sırtı çıplak kalmadan, istismara uğramadan, sömürülmeden, öldürülmeden ve gülerek yaşadığı güzel günleri emek verenlerin yönetimi ile kazanacağız.”

“TEK PARTİ EGEMENLİĞİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) :

“Bugün balkonlardan tüm Türkiye İstiklal Marşı’nı haykırarak bağımsızlığına sahip çıktığını dosta düşmana bir kez daha ilan edecek. Halkımızın bu kararlılığına sahip çıkacağız..

Amerikan emperyalizmiyle olan işbirlikçiliğe karşı tavizsiz mücadele yürüteceğiz. AKP’nin tek parti egemenliğini değiştireceğiz..

Bütün partilerin ve sınıfların iş birliği temeline dayanan anti-emperyalist demokratik bir kurucu meclis oluşturacağız. Başı dik, tam bağımsız Demokratik Türkiye’yi yeniden kuracağız.”

“MANZARA KUTLANMALIK DEĞİL, DEĞİŞTİRMELİKTİR”

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi:

“Saray’a bağlanmış bir meclis var. 750.000’i aşkın çocuk çalışmak zorunda, 3.100 çocuk cezaevinde, çocuklara yönelik cinsel istismar sayısının 21.518 olduğu, 17.000 civarı çocuk gelin olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu manzara kutlanmalık değil, değiştirmeliktir!.”

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR VE SONSUZA KADAR DA BÖYLE OLACAKTIR”

Demokratik Sol Parti (DSP):

”Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti gençliğe emanet etmesi ve 23 Nisan’ı çocuklarımızın bayramı olarak ilânı, geleceğimizin teminatı gençlerimize verdiği değerin ve önemin en çarpıcı göstergesidir. Büyük Millet Meclisimizin açılışının 100. yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ve gururla kutluyorum…

Bu coşkuyu hiçbir olay ve hiçbir güç engelleyemeyecektir. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir ve sonsuza kadar da böyle olacaktır. Ne mutlu Türküm diyene!”

“BAYRAM GÜNLERİNİ HEP BİRLİKTE KUTLAYACAĞIZ”

Emek Partisi Genel Başkanı:

“Bugününü yaşayamayan, yarını güvencede olmayan, sokakta oynarken vurulan, panzerle ezilen, okulda, parkta olması gerekirken çalışan ve işçi cinayetinde can veren, ruhu ve bedeni örselenen, adlarına armağan edilen meclisce çocukla evliliğin yolunu açan kararlar ve sayamadığımız nedenlerle hayatı yok edilen tüm çocuklarımıza gerçek bayramları armağan edeceğimiz günleri mutlaka getireceğiz..

İşte o zaman çocuklarımızın yüzünde korku ve endişe yerine güven, hüzün yerine neşe, acı yerine mutluluk gördüğümüz bayram günlerini hep birlikte kutlayacağız. #23 Nisan.”

“TEK KİŞİNİN DÜZENİ VE EGEMENLİĞİ DEĞİL HALKIN, MİLLETİN DOĞRUDAN EGEMENLİĞİ”

İşçinin Kendi Partisi (İKEP):

“Cumhurbaşkanlığı Millet Meclisinden emir alır. Ona yani millete akıl verme makamı değildir. Türkiye en kısa zamanda 23 Nisan 1920 ruhuna geri dönmelidir. Bugün 23 Nisan 1920 öncesine dönüşün sonuçlarını görüyoruz. Bu kabul edilemez..

Millet egemenliği hiçbir şahsa devredilemez. Bu yüzden her şart altında Millet Meclisinin üstünlüğü olmalıdır. Oysa bugün Meclis tümüyle hükümsüz kılınmıştır. Millet Meclisi Başkanlığın çok üstündedir..

Türkiye 23 Nisan 1920 öncesi bir rejime layık değildir! Tek kişinin düzeni ve egemenliği değil halkın, milletin doğrudan egemenliği olmalıdır. Başkanlık sistemine karşı barajsız, eşitlikçi, demokratik bir kurucu meclis seçimi yapılmalıdır.”

“AYNI BALKONDAYIZ”

Vatan Partisi:

“Aynı pencerede, aynı balkondayız..

23 Nisan saat 21.00’da herkesi balkonlara ve pencerelere çıkarak İstiklal Marşı okumaya davet ediyorum..

Aynı gemide paylaştığımız millî rota, seslerimizi birleştiriyor. Seslerimiz, karada, denizde ve havada, bir cephenin, bir duruşun, bir yürüyüşün sesidir. Seslerin ayak sesleri, yedi iklime ulaşacaktır”

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top