GÜNDEM

’50 KİŞİYİ ÖLDÜRÜN 1 MİLYONU KURTARIN’ (VİDEO)

‘BİZ BUNA BİLİM DİYORUZ’

PROFESÖRÜN SÖZLERİ TARTIŞMA ÇIKARDI…

Halk TV’de Gürkan Hacır’ın dün sunduğu, ‘Şimdiki zaman siyaset’ programında tartışma yaratacak sözler sarf edildi.

Hacettepe Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi ve Biyolog Prof. Dr. Ali Demirsoy:

“Bu salgını önleyebilirdiniz başında? Evet, önlerdik. Eğer Çin’den gerçekten Hipokrat yemini etmemiş ve bilime tamamen inanmış bir adam bana telefon etseydi..

Deseydi Ali Demirsoy, böyle bir virüs piyasaya çıktı, ne yapalım?

Ne yapardım biliyor musunuz? Oradaki 50-60 kişiyi ya adaya götürür tecrit ederdim, ya da ben biyolog olmam nedeniyle kınamayın, öldürürdüm..

Eğer siz 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız, bugün 1 milyon adamın ölümünü önlemiş olurdunuz. İşte biz buna bilim diyoruz, bilim”

BENİ ANLAMADINIZ!

Ali Demirsoy, sosyal medya hesabından ise kendisi hakkında söylenen ağır sözlere şöyle yanıt verdi:

Aziz Nesin’i ve Hacivat Karagöz’ü şimdi çok daha iyi anladım. Hacivat Karagöz’ün en önemli özelliği Hacivat’ın söylediğini Karagöz’ün bir türlü anlayamamasıdır. Örneğin Hacivat Karagözüm Mersin der, Karagöz şimdi tokadımı yersin olarak anlar. Aziz Nesin de kendine göre bu insanlara bir not verdi… Konuşmamı haber yapan malum gazetelere baktım Aziz Nesin ne kadar haklıymış. Bir tanesi ne demek istediğimi yorumlama zahmetini bile göstermemiş.

PROF. ALİ DEMİRSOY ASLINDA KİMDİR?

Geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında sarf ettiği sözlerini herkes farklı anladı.

Tam olarak dediği şuydu:

Prof. Dr. Ali Demirsoy:

“Bu salgını önleyebilirdiniz başında? Evet, önlerdik. Eğer Çin’den gerçekten Hipokrat yemini etmemiş ve bilime tamamen inanmış bir adam bana telefon etseydi. Deseydi Ali Demirsoy, böyle bir virüs piyasaya çıktı, ne yapalım? Ne yapardım biliyor musunuz? Oradaki 50-60 kişiyi ya adaya götürür tecrit ederdim, ya da ben biyolog olmam nedeniyle kınamayın, öldürürdüm. Eğer siz 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız, bugün 1 milyon adamın ölümünü önlemiş olurdunuz. İşte biz buna bilim diyoruz, bilim.” 

Kimileri tepki gösterdi…Kimileri hak verdi…İlk değildi…

Soma katliamı ve bu katliamı kaza, kader vb yargılarla kabullenme durumu hakkında da yazdı:

Prof. Dr. Ali Demirsoy:

“Bunu kaza olarak Tanrı hanesine yazamazsınız; Evrende kaza diye bir şey yoktur; Ölenlere şehit ünvanı vermek yeni felaketlerin yolunu açacak….Büyük buluşlar yaratmak sadece zaman ve para meselesidir, imkânsız diye bir şey yoktur! En büyük tehlike akılsızlığı, akıllılık olarak gördüğünüzde başlar.”

Başlayabiliriz…

ALİ DEMİRSOY ASLINDA KİMDİR?

Ali Demirsoy 75 yaşında. 1945 yılında Erzincan Kemaliye, Yuva köyünde doğdu. Eski adı; Gerüşla idi; babası çiftçi ve aynı zamanda sanaatkar Mehmet Sadık Demirsoy idi. İlkokulu kendi köyünde okudu; çocukluğu boyunu aşan karda zorluklarla geçti.

Ankara Gazi Lisesi ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler bölümünden mezun oldu.

Üniversite döneminde petrol aramada stajını tamamladı.

1966 senesinde ise Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde asistan oldu. 1971’de Doktor aynı sene DAAD’dan almış olduğu burs ile Almanya’da lisan okuluna devam etti.  Humboldt bursunu kazandı;  Hamburg Üniversitesi, Paris ve Londra’daki araştırma enstitülerinde çalıştı. Birleşmiş Milletler’in finanse ettiği bir derin deniz araştırmasına katıldı;  Kuzey Kutbu ve Grönland’da, İzlanda civarında, oseonografik, yavru balık ve deniz akımlarını inceleyen bir bilimsel araştırmada yer aldı.

“Türkiye’nin Caelifera Faunasının Taksonomik İncelemesi” adlı tezle 1974 yılında “Habilitasyon”unu yaptığında Prof. Dr. Ali Demirsoy bilim kariyerinin basamaklarını tırmanmaya başladı.

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne atanan Ali Demirsoy 1980-1981 yıllarında Zooloji Bölüm Başkanlığı, 1981-1982 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yaptı.

1982 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesiydi.  Ders kitabı, araştırma, deneme ve bilimsel roman tarzı çok sayıda kitabı yayımlandı. Türkiye faunasının yanı sıra, çevre, biyolojik çeşitlilik ve biyoloji eğitimi ile ilgili çalışmaları ve girişimleri de oldu.

Ayrıca… National Geographic Türkiye’nin danışma kurulunda…

Gazeteci Figen Yanık’ın profesörle yaptığı söyleşiler ise “Doğaperest” adlı bir kitapta toplandı.

Doğaya aşıktı. Böcekler, solucanlar, çeşit çeşit otlar vs…

Öyle ki… Öğrencileri onu yere oturmuş görünce şaşırırsa ama diğer hocalar, “Merak etmeyin, bir şeyi yok. Bir solucan bulmuş, türünü tespit etmeye çalışıyor” derdi.

VATAN PARTİLİ

Ali Demirsoy’un 7 Haziran 2015 seçimlerinde Vatan Partisi’nden Erzincan’dan 1. sırada milletvekili adayı da olduğunu da ekleyelim.

Harun Yahya adıyla, Adnan Oktar tarafından devamlı hedef gösterildi!

Tehditlere aldırmadı…

Bildiğinden hiç şaşmadı…

Hiç vazgeçmedi!

Haykırdı…

“1400 yıldır dini kuralları hiçbir reforma tabi tutmadan kabul eden bir toplumda, evrimi batı mantığıyla kitlelere anlatmaya çalışırsanız başarılı olamazsınız” dedi. 

“Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 5 i evrime inanıyor. toplumun evrime bakışı diye bir şey söz konusu değil, Türk toplumu evrim kavramına yabancıdır” ifadelerini kullandı.

Evrim konusunda hep konuştu:

Ali Demirsoy:

“Evrim karşıtları evrimcileri bu yaprak neden böyle gibi sorularla alt etmeye çalışıyor. Bu noktada evrimcilerin yaptığı bir hata var. Kalkıp tutucu kesime bunları anlatmaya çalışıyorlar. Halbuki, siz de onların mantığının üstüne basacak o halde siz açıklayın diyeceksiniz… Bir insan yedi yaşında cinlerle, perilerle, günahlarla, sevaplarla, dogmatik düşüncelerle doldurulursa ondan sonra beynini açamazsınız… Anca bilgisini artırırsınız, düşünce sistemini değiştiremezsiniz…”

Öyle ki… Dersinde, “Hocam günümüzde evrimi niye göremiyoruz?” diyen kız öğrencisine “Senin saçını başını yolarım…” diyerek bütün sınıfı güldürdü…

UNUTULMAZ PARFÜM: SCANDAL

1950’li yılların başında babası Ankara’ya akrabaları ziyarete gitti. Dönüşte her gelen yolcu gibi karşılandı, hediye getirmek adettendi. Köy ahalisi geldi, çaylar içildi, getirilen lokumlar dağıtıldı, tanıdıkların hal hatırı tüm ayrıntısıyla soruldu vs.

Babasını genç ve güzel annesine getirdiği hediye ise başkaydı; bavuldan 10 cm. kadar boyu, 3-4 cm kadar eni olan sarımsı beyazımsı bir kutu çıkınca herkes şaşırdı. Babası bir sigara yaktı, dizlerinin üzerinde gururla “Iskandal” dedi.

Tabi… Hiç kimse bir şey anlamadı. Babası bombayı patlattı, “Bu bir parfüm, karıma getirdim” dedi.

Fiyatını sordular merakla, öyle ya çok süslüydü; “17 lira” dedi.

Bir kadının alabileceği en güzel hediyeydi. Annesinin yüzündeki o ifadeyi hiç unutmadı; “Iskandal” çevrede aylarca konuşuldu. Herkes bakmaya geldi!

Ama… Harcanmasın diye kimse kapağını açıp sürmedi.

Annesi bile…

Çünkü değeri o zamanki ölçülerde çok astronomikti; özeldi de. Herkesin söylediği, “Aman boşuna harcamayın, önemli bir düğün olursa kullanırsın”dı.

Annesi, belki birkaç kez sürmüş olmalıydı.

Bir gün… 1980 yılında annesi 58 yaşındayken ve kasabaya inerken bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Annesinin ölümüyle sarsıldı; yıllarca onun çekmecesini açamadı.

Cesaretini topladı, tam 32 yıl sonra çekmeceyi araladı. 10 santimetre boyunda, 3-4 santimetre eninde kutusu hiç bozulmamış bir parfüm kutusuna takıldı gözleri.

Eline aldı;  60 yıl geriye gitti… Gözleri doldu; ağladı!

Kutuda “Scandal” yazıyordu; belli ki satıcı “iskandal” diye Türkçeleştirmişti…

Parfüm şişesi doluydu neredeyse, belli ki hiç ya da çok az kullanılmıştı.

Kapağını açıp koklayamadı… O şişenin içinde belli ki birçoğunun sevgisi, gururlanması ve özlemi saklıydı.

Öyle de kalmalıydı…

EŞİ VE İKİ OĞLU ÖLDÜRÜLDÜ

Ömer Hayyam severdi, yazılarında sıkça dizelerinden alıntılar yaptı;

“Sevgiyle yoğrulmamışsa yüreğin,

Tekkede, manastırda eremezsin.

Bir kez gerçekten sevdin mi dünyada, işte o zaman

Cennetin, cehennemin üstündesin.”

“Değerli kardeşlerim” diye başladı çoğu kez, “En çok ibadet eden ülkelerin neden en çok felaket yaşadıklarını merak edebilirsiniz. Bir toplumu doğru düşündürebilmek, araştırıcı yetiştirmek, hukuka saygılı insanlar yapabilmek için hangi yolların doğru, hangisinin yararsız olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu yazı bunların yanı sıra çocuklarınızı nasıl yetiştireceğiniz konusunda da yararlı bilgiler verebilir” dedi.

1994 yılında Antalya’ya yanına gelmek için Ankara’dan yola çıkan eşi ve iki oğlu sarhoş bir taksi şoförünün kurbanı oldu; Dünyası bir kez dah karardı; kendini bilime verdi, doğaya adadı…

İçine kapandı…

Üç ciltten oluşan ve her bir cildinin üç kısımdan oluştuğu dev eseri, “Yaşamın Temel Kuralları” nı bu dönemde tamamladı.

Ve lakin… Kazadan on iki yıl sonra yeniden hayata döndü; aşık oldu, evlendi…

ATESİTTİ, İMAM NİKAHI KIYDI

Bir doğa gezisi için Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde Çukurova Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Funda Kaya ile tanıştı. Profesör 61, Funda Kaya ise 25 yaşındaydı. Ancak 36 yıllık yaş farkı aşklarına engel olmadı.

Resmi nikah profesörün doğum yeri olan Kemaliye’deki Hitit döneminden kalma tarihi Çatalçeşme’nin önünde kıyıldı. Gelin nikahta ‘kozalı saçak’ ve sırma işlemeli ‘Salta’ diye bilinen yöresel kıyafet giydi. Tüm ritüellerin geleneklere uygun olması için Prof. Demirsoy ateist olmasına rağmen imam nikahı bile kıydırdı. Hatta imamın huzurunda dini geleneklere göre bedel olarak eşine ‘1 kilo altın vermeyi’de taahhüt etti.

Demirsoy, “Benim yöremi ve geleneklerimi eşime tanıtmak amacıyla nikahı Kemaliye’de kıymayı tercih ettik. Geleneksel ve toplumun kabul ettiği tüm değerleri evlilik günü yerine getirdik. Buna imam nikahı da dahildir. Bilimsel gerçeklerden ömrüm boyunca ayrılmadım. Ama, geleneklerin yaşatılması gerekir. Bunları da yaptığım için çok mutluyum” dedi.

ULUSAL BİYOLOJİ OLİMPİYATLARI

Ulusal Biyoloji Olimpiyatları hazırlık kampında biyoloji takımının başıydı. Derslerde uzun cümleler yazdırmasıyla meşhurdu.

Öğrencileri için unutulmaz yazlardı…

Yıl 1999 Pamukkale Richmond Otel’de yaz kampında boş salon bulamayınca öğrencilerini alıp “disco”da çalıştırdı.

Espriliydi. Mesela dersteyken telefon çaldı; birini sordular,

-“Yok” dedi…

-“Siz kimsiniz?”

-“Ali Demirsoy “

Telefon kapandı; birkaç dakika sonra yeniden çaldı; aynı kişiyi sordular, -Yok dedi.

-“Neresi orası? “

-“Disco”

-Siz kimsiniz?

– “Diskojeyim ben!”

UYUTULMUŞ HALK

Prof. Ali Demirsoy, 15 Kasım 2012 de Ankara Hilton Oteli’nde düzenlenen törenle, 1978 yılından beri görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden yaş haddinden dolayı emekliye ayrıldı. Akademisyen dostları ve öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı törende uzun bir konuşma yaptı.

Mesajı ülkesineydi; Türkiye’ye…

“Sonunda anladım ki sen kendi isteğinle uyumadın, uyutuldun; belli ki kendi rızan ile uyanamayacaksın, tekrar yaşama dönebilmen için birileri uyandırmalı. Ben ve benim kuşağım ne yazık ki bunu başaramadı. Aslında başına bir talih kuşu konmuştu; seni 1920 yıllarında birileri uyandırmıştı; ancak sen yine derin uykuya dalmayı tercih ettin. Eğer bir daha böyle büyük bir adam yoluna çıkarsa, tarihinde iki defa derin uykusundan uyandırılmış tek millet sen olacaksın.”

Çalışmak, çalışmak ve çalışmak derdi…

Asla pes etmek yok…

Evet… Her canlı hayatta kalmaya programlıydı, türlü zorluklar ve trajedilerle dolu hayatında yine de umudunu asla kaybetmeyen ve geleceğe umutla bakan bir bilim adamının portresiydi…

Türkiye’nin genç beyinlerine umut olması dileğiyle ve yine Prof. Demirsoy’un gençlere bir tavsiyesiyle bitirelim:

“Hayatı çok hızlı koşmayın, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi unutmayın. Hayatın sadece bir yarış değil, her saniyesinin sevdiklerinizle tadı çıkarılması gereken güzel bir yolculuk olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Geçmişin dün, yarının sır olduğunu, yaşamanız gereken en değerli zamanın bugün olduğunu unutmayın.”

“BAKIŞ AÇIM FARKLIDIR; KATILMASAM İYİ OLUR DEDİMSE DE…”

Demirsoy, sosyal medya hesabından ise kendisi hakkında söylenen ağır sözlere şöyle yanıt verdi:

Aziz Nesin’i ve Hacivat Karagöz’ü şimdi çok daha iyi anladım. Hacivat Karagöz’ün en önemli özelliği Hacivat’ın söylediğini Karagöz’ün bir türlü anlayamamasıdır. Örneğin Hacivat Karagözüm Mersin der, Karagöz şimdi tokadımı yersin olarak anlar. Aziz Nesin de kendine göre bu insanlara bir not verdi… Konuşmamı haber yapan malum gazetelere baktım Aziz Nesin ne kadar haklıymış. Bir tanesi ne demek istediğimi yorumlama zahmetini bile göstermemiş.

 12.04.2020 tarihinde HalkTv’de Sayın Gürkan Hacır’ın “Şimdiki Zaman, Siyaset” programına görüntülü olarak katılmam istendi. Konu covid 19 virüsü idi. Kendisine ben hekim değilim, biyoloğum; bakış açım farklıdır; katılmasam iyi olur dedimse de, ısrar etti.

 Birinci soru: 2035 yılından sonra neler yaşayacağımızı konu alan “2035 Sonun Başlangıcı” kitabında değindiğiniz büyük felaketin bu virüsle ilgili olup olmadığına sorunca: İlgili değil; ancak o gün yapılacaklara bu günkü virüs salgını çok iyi bir gözlem oldu dedim.

 Gözlemlerimiz bu dünyanın küresel ısınma ve kirlenmeden dolayı bu kadar insanı ve tüketimi artık kaldıramayacak duruma geldiğini, doğanın bu tahribata çok sert tepki göstereceğini; ancak bunun farkına varan bazı çevrelerin daha önce davranıp büyük bir insan kitlesini belki yine bu virüse benzen bir ajan ile azaltacağını söyledim. Bunlar benim yorumum… Olup olmayacağını zaman gösterir.

 İkinci soru: Koronavirüs (Covid-19) felaketi önlenebilir miydi? Bu soruya yanıtım şöyle oldu: Ben hekim değilim, Hipokrat yeminim yok (ne olursa olsun sonucuna ve bedeline bakmam hasta kişiyi kurtarmak için her şeyi yaparım); bu nedenle olaylara bakışım farkı olabilir; söyleyeceklerimden dolayı beni kınamayınız dedim. Ben bilim adamıyım.

 Bu felaket önlenebilirdi. 30-40 kişide bu hastalık göründüğünde ve virüsün mahiyeti anlaşıldığında Hipokrat yemini olmayan birisi (çünkü orada yemin etmiş birinin; bizdeki gibi yemin edip tersini yapanların orada olacağını düşünmüyorum) bana ne yapalım diye sorsaydı, şu yanıtı verirdim: Bu kişileri ve kuşkuluları derhal bir adaya götürüp tecrit ederdim. Hastalığı orada söndürürdüm. Eğer böyle bir fırsat bulamaz iseniz öldürünüz (buradaki öldürme başına kurşun sıkıp öldürme tabi ki olamazdı) derdim. Bu hastalar belli ki zaten öleceklerdi; hastalığın yayılmasını önlemek için bir çeşit tecrit edin anlamıydı. Bugün hastanelerde doktorlar bize şunu söylüyorlar: Bu hastayı evinize götürün yapacak bir şeyimiz yok. Aslında bu pasif ötanazidir. Yani ölüme terk etmektir. Yapılan bir şeydir…

ALMANYA SONUNDA ŞÖYLE BİR KARARA VARDI

 Olanakları en iyi ülkelerden biri olan Almanya sonunda şöyle bir karara vardı ve protokol yaptı. Son aşamalara yanaşan ümit kalmamış hastalarına bir protokol imzalatarak beni alete bağlamayın; uyuşturucu –sedantif ilaçla vererek- ölüme terk edilme sözünü alarak bir çeşit ötanazi uygulamaya başladı. Adına da Ölüm Protokolü dendi.

 Hiç kimse bunu Nazilerde olduğu gibi ırkı ya da dini için birilerini katletmekle karşılaştırmaya kalkışmasın. Burada esas tüm insanları tehdit eden bir tehlikenin bertaraf edilmesi için aranan yollardır. Bunu başka bir öldürme durumuna örnek olarak göstermeye de kalkışılması anlaşılmaz bir durumdur. Şimşekleri üzerine çekeceğini bile bile sizi ve çocuklarınızı korumaya çalışan bir insanı şu ya da bu şekilde yermeye kalkışmanız olsa olsa naif bir düşüncenin ürünü olabilir.

 Bilim, önceden görüp, sezinleyip, anlayıp, bedeli ne olursa olsun önlemini almadır. İnsanların en önemli özelliği önceden olacakları tahmin edip önlemini alma özelliğidir. Yaşayarak öğrenme sadece hayvanlara mahsustur. Sonuncu özelliğe sahip olanlar, onlardan farklı olarak, anlayamadıkları şeylere en ağır küfür, hakaret ve tehdit ile tepki gösterenlerdir.

 Doğaçlama konuşmam sırasında itlaf edilmelidir sözcüğünü kullandım. İtlaf aslında hayvanların öldürülmesi ile ilgili bir sözcüktür.

 İtlaf kelimesinin TDK anlamı şöyle; a. (itla:fı, l ince okunur) Öldürme, yok etme, telef etme.

 Öldürme kelimesini kullanmadım; çünkü belirli bir kişiye ya da kişilere kastı çağrıştırır; bir husumeti içerdiği için sakıncalı bir ifade olabilirdi. Hâlbuki itlaf kelimesi öldürülenin hiçbir kusuru yoktur; suçları yoktur; ancak koşullar ve durum büyük bir topluluğun selameti bakımından yok edilmesine salık vermedir.

 Bugün de konuşsam aynı şekilde konuşurum. Benim konuşmamı birileri anlayamıyor diye bilimsel mantığımı değiştiremem.

 Yargı ve yorum çok açık: Bu virüsün çok saldırgan ve tehlikeli bir ajan olduğu anlaşılınca tarihteki Antonius Vebasından, Jüstinyen Vebasından, Kara Vebadan, Tifüs salgınlarından, İspanyol Gribinden (100 milyon insanı öldürdü), Asya Gribinden,7 farklı Kolera Salgınından ders alarak ortaya çıkacak küresel salgını önleyebilirlerdi. Bedeli ne olursa olsun.

 Bu durumda önünüzde iki seçenek var ya birtakım inançlarınız ya da yeminlerinize takılarak bu 30-40 kişiyi yaşatmaya çalışırsınız (ki bunların tümü de ölmüş) ya da diğer hiçbir canlıya nasip olmayan insan gibi düşünme yetinizi kullanarak, zor da olsa, bedeli ne olursa olsun, büyük bir kitlenin selameti için tarihi bir karar alabilirsiniz. Bunu yapabilecek insanlar tarihe geçebilecek, büyük düşünen, önemli kararlar veren, karalarına duygularını değil ulaştığı zeka ve düşünme yetisiyle karar veren insanlardır. Bu özellikte olmayanların ulaştıkları aşama ancak sinkaflı sözcüklerdir…

ELİNİZİ FEDA ETMEK GEREKİR

 Bu cümleden olmak üzere, belki bilirsiniz belki bilmezsiniz. Kore’de Amerikan Ordusu Konuralp’te Kore Ordusunun Çemberine düştü; bir ordu yok olmayla karşı karşıya kaldı. Türk Komutan ordunun yok olmaması için bile bile askerini öne sürdü ve 750 çocuğumuzu ne yazık ki orada toprağa verdik. Hiçbir zaman da kınamadık… İnsanlığı korumak ya da kurtarmak için bir şeyleri feda eden insan, insandır…

 Bir yangın yerinden kurtulmak için bazen demir kapıyı tutup elinizi feda edebilirsiniz. Bu da böyle bir şey…

 Üçüncü soru: Virüsler mutasyon geçirir mi? Bütün canlılar mutasyon geçirir; en hızlı da virüsler geçirir ve kısa zamanda yeni çeşitlerle karşımıza çıkarlar. Evrim dersini eğitimde yasaklayanlar bunu bilemezler dedim.

 Şöyle devam ettim. Bu virüs Çin’de çıkıp Amerika’ya ve Avrupa’ya yayıldığında artık bir Çin virüsü değil; Amerika ya da Avrupa virüsü olmuş olabilirler. Çünkü bu yolda ve bu zaman aralığında hızlı mutasyon geçirme yetilerinden dolayı kalıtsal şifreleri biraz değişmiş olabilir. Aynen bir tespih taneleri gibi, Amerika’ya ulaşmış olan virüsün DNA dizilimi Çin’deki gibi olamayabilir. Bunun iki önemli sonucu vardır.

 1. Bir virüs ırkı (suşu) için (belirli bir dizilimi olan virüs içen) bir aşı ya da serum geliştirirseniz sadece o virüse (en) etkili olabilir. Oluşan yeni ırklara karşı ya etkisiz kalır ya da etkisi azalır. Bu nedenle beş binden fazla grip virüsü bilinmektedir. Bugün de yarın da bu tehlikeyle karşılaşacağımızı söyleyebiliriz. Bunun önünün alınması ya da etkisinin azaltılması ancak bilimsel çalışmalar ile olabilir.

 2. Benim son bildiğim Talesemi (Akdeniz Anemisi)’de 165 farklı çeşidi (mutasyon) vardı. Çin kökenli bir Talesemi hastası, Çin’deki mutasyonu, Sudan kökenli bir Talesemi hastası Sudan kökenli mutasyonu içerdiği için biz örneğin Adana’daki bir Talesemi hastasının bu dizilimini izleyerek nereden geldiğini soy olarak anlayabiliriz.

 İzlanda, Koronavirüsünün nereden geldiğini benzer yöntemle araştırınca, İngiltere’ye maç seyretmeye giden bir grup adamın İngiltere’deki virüsü getirdiklerini anladılar.

 Türkiye’de virüsün en yaygın olduğu üç yerdeki virüslerin köken araştırıldığında şu üç yorum ortaya çıktı (ya da çıkacak). İzmir’dekilerin virüs benzerliği çoğunluk İtalyan; İstanbul Almanya ve Avrupa; Anadolu diğer yerleri Konya başta olmak üzere umreye giden vatandaşlarımızdan bulaşmış. Neden umre dedim diye söylenmeyen küfür kalmadı. Çünkü devletin kararı ile önlenebilecek, yasaklanabilecek tek grup umre yolcularıydı. Türkiye bu kararın bedelini ağır ödeyecektir. Diğerleri denetimi zor olan bireysel yolculuklardı (öğrenci, iş adamı, turist vs).

NE ANAM KALDI NE BABAM

 Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu kesinlikle umreye gidilmesin diyor; Sağlık Bakanlığı da bu mealde fikir beyan ediyor. Birisi gidilsin diyor ve gidiliyor. Hacılarımız orada yalnız başlarına umrelerini yapıyorlar. Çünkü çoğu İslam ülkesi umreye hacılarını göndermiyor. Bizim ülkemizden gidenlerin bir kısmı hastalanıyor orda kalıyor; büyük bir kısmı elini kolunu sallayarak ülkesine dönüyor; ancak hastalar yüksek ateşten dolayı gümrükten geçemeyeceği için onlara önceden ateş düşürücü parasetemol veriliyor. Hacılar Türkiye’nin yüzüne dağılıyor; dağıttıkları hurmalar ve verdikleri hacı yemekleri ile Türkiye’yi yangın yerine çeviriyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın bu kadar alana etkin olarak ulaşması çok zor. Bunları söyledik diye ne anam ne babam kaldı…

 Bilimsel düşünememenin bedeli, şimdi yüzbinlerce insanın feci şekilde ölümüyle ödeniyor; ama turpun büyüğü heybede; yarın bu bedel milyonlarca insan çocuğuna bir dilim ekmek götüremediği zaman ödenmeye devam edecek. O zaman kimin ahlaklı kimin ahlaksız; kimin akıllı kimin akılsız olduğu anlaşılacak…

 Son söz: 1966 yılında Atatürk Üniversitesine asistan oldum. Bağıştaş tren istasyonuna gitmek için kamyona bindim. Babam akıllı ve bilgili bir adamdı; köylüydü; yaşlıydı. Kamyonun arkasındaki karasöre binmiştim; işaret ederek inip yanına gelmemi istedi. Yanına gittim. Gözünden yaş akıyordu.

 Bana: Oğlum sen asistan oldun; belli ki bilim adamı olacaksın. Dünyanın ve bu ülkenin bin bir türlü sorunu var; onları dile getirip çözmeye çalışmaz isen emekleri haram ederim dedi.

 Bunları yaparken birçok ahlaksızın, bilgisizin, cahilin sana, bana ve anana küfredeceklerini biliyorum. Her kim ki doğruyu söylediğinde sana, bana, anana küfür ederse, doğru bildiğinden şaşmayasın… Öyle de yaptım, öyle de yapacağım…”

odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: