SAĞLIK

KORONAVİRÜS ‘YELLENME’ YOLUYLA BULAŞABİLİR Mİ?

BRİTANYALI DOKTOR ARAŞTIRDI…

UZMANLARA GÖRE YELLENEN KİŞİ KÜLOT GİYİYORSA VİRÜSÜN BULAŞMASI DÜŞÜK BİR İHTİMAL

Britanyalı doktor eski bir araştırmayı gündeme getirdi: ”Koronavirüs yellenme yoluyla bulaşabilir mi?”

Birleşk Krallık merkezli Daily Star gazetesi’nin haberi:

”Ölümcül yeni tip koronavirüs dikkatli olunmazsa yellenme yoluyla da bulaşabilir..

Bu yılın başında yapılan testler Kovid-19 hastalarının yarısından fazlasının dışkısında yeni tip koronavirüsün bulunduğunu ortaya koymuştu..

Daha önce doktorlar küçük miktarda dışkı parçası içeren yellenmelerin bakterilerin bulaşmasına neden olabileceğini açıklamıştı.”

TARTIŞMA YENİDEN GÜNDEME GELDİ!

Britanyalı doktor ve televizyon programı sunucusu Xander Van Tulleken de tartışmayı sosyal medyada yeniden gündeme getirdi.

Xander Van Tulleken:

(Avusturalyalı doktor Andy Tagg’ın çalışmasına atıfta bulunarak…)

”Tagg’ın bu yılın başında yaptığı araştırmada SARS-CoV-2 virüsü taşıyan hastaların yüzde 55’inin dışkısında virüsü tespit ettiğini hatırlatırım..

SARS-CoV-2, dışkılarda ve maruz kalıştan 17 gün sonraya kadar asemptomatik bireylerde tespit edilebiliyor..

Daha önce yapılan bazı deneylerde yellenmenin talk pudrasını uzun mesafelere ulaştırma gücüne sahip olduğunu söyleyebiliriz..

SARS-CoV-2 yellenmenin şiddetine göre etrafa bulaşabilir. Daha fazla kanıta ihtiyacımız var. Her zaman kişisel koruyucu ekipman giydiğinizden emin olun ve güvende kalın.”

Diy13/iStock via Getty Images

ABD merkezli çevrimiçi dergi Mentalfloss’un haberine göre, 

2001 yılında bir hemşire, Avustralyalı ünlü bilim yorumcusu ve yazarı Dr. Karl Kruszelnicki’ye de benzer bir soru sormuştu.

Hemşire, ameliyathanede cerrahi işlemler sırasında sessizce yellenirse odayı kontamine edip etmeyeceğini öğrenmek istiyordu.

Sorunun yanıtını bilmediğini fark eden ve konuyu araştırmaya karar veren Kruszelnicki, Canberra kentinde yaşayan mikrobiyolog Luke Tennent’la iletişime geçti. 

Tennent konuyla ilgili deneyinde meslektaşlarından biri külot giyerken, diğeri çıplak halde olmak üzere iki petri kabına 5 santimetre uzaklıktan yellenmelerini istedi.

Külot giyilerek yellenilen petri kabı temiz kalırken, çıplak halde yellenilen petri kabında gece boyunca normalde cildimiz ve bağırsağımızda bulunan iki tür bakterinin öbek oluşumu gözlendi.

Bulgular giysilerin yellenme yoluyla dışarı çıkabilecek bakterilere karşı karşı bir bariyer görevi gördüğünü ortaya seriyordu.

Araştırmanın sonuçlarını 2014 yılında hakemli dergi BMJ’nin tatil sayısında yayımlayan Dr. Kruszelnicki şu ifadeleri kullandı:

”Çıkarımımız ikinci petri kabındaki bağırsak kökenli öbeğin yellenmenin sonucu olduğu, çevresindeki öbeğinse yellenmenin şiddetiyle ciltteki bakterilerin kaba sıçramasıyla oluştuğuydu. Bu nedenle eğer bulaştırıcı çıplaksa yellenmeyle enfeksiyon bulaşabilir ama üzerinde giysi varsa enfeksiyon bulaşamaz. Ancak bu sonuçlar endişe verici olmamalı çünkü söz konusu bakteriler zarar verici değil. Onlar yoğurtta bulunan “dost” bakteriye benziyor.”

 Çin’in Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin başkent Pekin’deki Tongzhou bölgesindeki şubesi bu konuda gelen soruları yanıtladı.

Global Times’ın şubat ayındaki haberine göre:

Kurum açıklamasında Kruszelnicki ve Tennent’ın deneyine atıfta bulunarak giysilerin yellenme sırasında yeni tip koroanvirüsün bulaşmasını başarılı şekilde engelleyeceğini belirtti.

Ancak açıklamada eğer bir kişinin külot giymeyen bir Kovid-19 hastasının fazla miktardaki yellenmesine yakın mesafeden maruz kalması halinde enfeksiyonun mümkün olabileceğine işaret edildi.

Tongzhou bölgesi CDC, makaleyi yazmadan önce ödevlerini açıkça yaptığını ve birkaç yıl önce Karl Kruszelnicki ve Luke Tennent tarafından yürütülen bir osuruk deneyi gösterdiğini söyledi. Bulguları, pantolonun mikropları etkili bir şekilde eleyebileceği sonucuna varılarak discovermagazine.com’da yayınlandı.

Yani, herkes pantolonunu giydiği sürece, gazın geçmesinin mikro biyolojik kirlenme riskine neden olacağından endişelenmenize gerek yoktur.

Tongzhou makamı, makalenin alt kısmına, pantolonların giyilmesi şartıyla osurukların yeni koronavirüsü iletmeyeceğini söyleyecek bir sonuç çıkardı.

Ancak enfekte hasta pantolonunu giymiyorsa ve çok miktarda gaz çıkarırlarsa ve başka biri yakınlarda oldu ve gaza yakın ve sert bir koklama aldıysa, her şey mümkün olabilirdi. 

Habertürk’te güldüren anlar! Canlı yayında kim yellendi?

Veyis Ateş’in sunduğu programda ilginç anlar yaşandı. Adil Gür, Gürkan Hacır, Mete Yarar ve Nedim Şener’in konuk olduğu programda ekrana yellenme sesi geldi. Hangi konuğun yellendiği ise anlaşılamadı.

VEYSİ ATEŞ SESİ DUYDU, ZOR ANLAR YAŞADI

Koronavirüsü nedeniyle programa katılan konuklar evlerinden bağlantı kurmak zorunda kaldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasıyla ilgili yorumların yapıldığı esnada ekranda ilginç bir ses duyuldu. Veyis Ateş’in söz konusu sesi duyarak zor anlar yaşadığı görüldü.

Veyis Ateş, hiçbir şey olmamış gibi canlı yayınına devam ederken konuklar da Bakan Soylu’nun istifa sürecini değerlendirdi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Sosyal medyada da yayılan olay ilginç ve komik yorumların yapılmasına neden oldu. Twitter’da yellenme anları gündeme girmeyi başardı. Canlı yayın kazası olarak değerlendirilen olay Habertürk Gündem programının yayın akışını bozmadı, fakat acil reklama gidilmesine neden oldu.

VEYSİ ATEŞ’TEN AÇIKLAMA

Veyis Ateş daha sonra yaptığı açıklamada yellenmeyi kabul ederek, “Evlerden yayın yapıyoruz. Aksıran olabilir tıksıran olabilir” diyerek konuya açıklık getirdi.

independentturkish – mynet

Daily Star, Mentalfloss, Global Times

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: