SAĞLIK

‘İNSANLARIN HAYATINI KURTARABİLİR’

‘İNSANLARIN HAYATINDAN GÜN ÇALMAK İSTEMEDİK’

PROF. DR. ERCÜMENT OVALI’DAN KORONAVİRÜS İLACI PAYLAŞIMI

Türkiye’de ve dünyada koronavirüs aşısı ve tedavisi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Aşı ve tedavi geliştirmek için çalışmalar yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan heyecanlandıran açıklama geldi.

Ercüment Ovalı:

”1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim”.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı

ERCÜMENT OVALI İLE GÖRÜŞME

NEDİM ŞENER:

”Ercüment Ovalı’yı aradım. Onun ağzından yaşadıklarını aktarmak istedim.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görev yaparken, 2008’de FETÖ’cülerin
hedefi haline geldiğini aktardı.

Öyle ki FETÖ’nün yayın organlarının hedef göstermesi sonucu, gazeteci Hrant Dink’in katili olmakla itham edilip yuhalatılmış.

Kısa bir süre sonra da önce üniversiteden ücretsiz izne ayrılmış, ardından da 2010 yılında görevinden ayrılmak zorunda kalmış.

Hiçbir geliri olmadan ailesiyle ortada kalan Ovalı, bir süre sonra Ergenekon kapsamında gözaltına alınmış. Aleyhinde hiçbir delil olmadığı için 20 bin TL kefaletle serbest bırakılmış. Buna rağmen davanın sonucunda 6 yıl hapis cezası almaktan da kurtulamamış.

Görevini kaybederek, ailesiyle çektiği manevi eziyet yanında maddi olarak da zorluklar yaşamış Ovalı. Ama yine de mesleğine, ülkesine hizmet etmekten geri durmamış. Acıbadem grubunda görevini yapmaya devam etmiş. Koronavirüs salgını ortaya çıkınca da birçok bilim insanıyla birlikte o da kolları sıvamış. Çözüme yönelik önerilerini Sağlık Bakanlığı ile paylaşmış.

Dedim ya, o gerçek bir vatansever ve vatanseverliğini konuşarak değil, işini en iyi şekilde yaparak gösteriyor.”

ÖNERİLERİ UYGULANIYOR

NEDİM ŞENER:

”Ercüment Ovalı ile herkesin çok merak ettiği koronavirüsle mücadele konusundaki çalışmalarını konuştuk. 11 Mart’ta ilk vakanın tespit edilmesinden sonra Sağlık Bakanlığı’na beş öneri sunmuş ve bunların dördü tedavilerde kullanılıyor. O önerileri şunlar:

1- Kök hücrelerin COVID-19 pnömonisinde kullanılması.

2- IL-6 engelleyicisinin COVID-19 tedavisinde yer alması.

3- Bağışıklık sistemi düşük olanlarda özel olarak virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin kullanılması.

4- Bağışık plazmalarının hızla devreye alınması.

5- Hızla önleyici aşının geliştirilmesi.

Plazmanın tedavide kullanılması yanında asıl önemli çalışmalarından biri de koronavirüse karşı önleyici aşının bulunması.

Ercüment Ovalı bu konuda oldukça mütevazı, ‘Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek’ diyor”


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top