GENEL

SALDA GÖLÜ

”SALDA İÇİN SUUDLARA SÖZ VERİLMİŞ…”

SALDA GÖLÜ’NÜN RANT ÖYKÜSÜ

MİLLET BAHÇESİ TALİMATINI ERDOĞAN VERMİŞTİ!

Çevre düzenleme ve millet bahçesi projesi kapsamına alınan Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’ne iş makineleri girdi.

İnşaat çalışması gelen tepkiler üzerine durduruldu. Türkiye Covid-19 pandemisiyle mücadele ederken ortaya çıkan bu görüntüler şaşırtmadı.

AKP’NİN RANT, SALDA GÖLÜ’NÜN HİKAYESİ…

SOSYAL MEDYA KEŞFETMİŞTİ!

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, turkuaz suları ve beyaz kumsallarıyla Maldivleri aratmayan görüntüsüyle son yıllarda sosyal medya kullanıcıları tarafından da keşfedilince ziyaretçi sayısı artmaya başladı. Bu ilgiyi ranta çevirmek isteyen AKP Salda Gölü’nün tanıtılması ve bölgeye turist çekmek için adımlar atarken rant ‘müjdesini’ geçtiğimiz yıl Şubat ayında Erdoğan verdi.

Erdoğan, Salda Gölü kıyısında Millet Bahçesi yapılacağını duyurdu.

Bu açıklamayla birlikte tüm Türkiye’nin gözü Salda Gölü’ne çevrildi. Göl hemen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi.

Hemen akabinde, TOKİ tarafından millet bahçesi yapılması planlanan Salda Gölü’nün milli park ilan edilmesi için 2013 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı (DKMP) Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan tescil başvurusunun işleme konulmadığı ortaya çıktı.

2013 yılında işleme konulmadığı ortaya çıkan rapora Bakanlık, Salda Gölü’nün milli park olarak tescilinin uygun görülmediğini bildirmiş.

Raporda, Salda Gölü’nün korunması amacıyla çevresindeki yerleşimleri de kapsayacak şekilde 28 bin hektarlık alanın milli park ilan edilmesi talep edilmiş.

MİLLET BAHÇESİ PLANI

Salda Gölü kıyısında yaklaşık 150 bin metrekarelik bir alanda uygulanmak istenen millet bahçesi projesi kapsamında, ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarının karşılanacağı kafeterya, restoran, kahvehane, giyinme kabinleri, mescit, tuvaletler, otopark ve yürüyüş bantları gibi ünitelerin inşa edilmesi planlanıyor.

Koruma altındaki gölün kaynak değerlerini yok edecek yoğun bir yapılaşma olacağı gerekçesiyle tepkiyle karşılanan millet bahçesi projesine ilişkin ihale 31 Temmuz 2019 tarihinde TOKİ tarafından gerçekleştirilmişti. 

AYAKKABI İLE BİLE BASILMAMALI

​Salda Gölü neden beton ve taş ocağı şirketine teslim edildi!

Salda Gölü Millet Bahçesi projesi durdurulmazsa, Türkiye koruyarak yok eden ilk ülke olarak tarihe geçecek!

İHALEYE KARŞI DAVA

TOKİ’nin alanla ilgili imar planlarıyla ilgili askı süreci tamamlanmadan yaptığı ihaleyi yargıya taşıyan Yeşilovalı yurttaşların açtığı dava ise önce yerel mahkemeden döndü ardından ise Ankara 16. Mahkemesi tarafından reddedildi.

Mahkeme, Kasım 2019’da yürütmeyi durdurma ve iptal talebini reddetti, davanın avukatları ise kararı temyiz edeceklerini duyurdu.

PANDEMİ KAPSAMINDA 12 NİSN’DA KAPANDI, 13 NİSAN’DA İNŞAAT BAŞLADI!

Millet Bahçesi yapılması girişimine tepkileri sürerken geçtiğimiz Mart ayında Salda Gölü kıyısın konteynerler yerleştirilerek inşaat çalışmaları için düğmeye basıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

”Salda Gölü’ne yapılması planlanan millet bahçesi projesine dair…

Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü’nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

12 Nisan günü  pandemiyle mücadele kapsamında Salda Gölü’ne ziyaretçi girişlerinin yasaklandığı duyuruldu.

Ortaya çıkan beyaz kumlarının iş makineleriyle taşınmaya başlama görüntüleri yoğun tepkilere neden oldu.

‘SORUMLULUKLARINIZI YERİNE GETİRİN’

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca:

”Kamyonlarla, iş makineleriyle girdiğiniz o beyaz kumlar, tarihi 3,7 milyar yıl öncesine dayanan, canlı organizmalar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarayın ‘Millet Bahçesi’ emrini yerine getirmek için cinayet işliyor..

Salda sürecini en başından beri yakından takip ediyoruz..

Doğal Sit alanı statüsü taşıyan alanda, o güzelim beyaz kumlarda inşaat faaliyetinde bulunuluyor. 1. Derece Doğal Sit alanında ne inşaat yapabilirsiniz, ne kum alabilirsiniz, ne de buralara hafriyat boşaltabilirsiniz..

Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Geçen sene ‘Kesin korunacak, hassas alan olarak ilan edeceğiniz’ dediğiniz alanda, bugün kamyon ve kepçelerle binlerce canlının yaşam alanına saldırılıyor. Sayın Bakan ya sizi kandırıyorlar ya da siz bu milleti kandırıyorsunuz..

Salda siz inşaat yapasınız diye değil, Koronavirüsü tedbirleri gerekçesiyle ziyarete kapatıldı..

Virüs sonrasında, yurttaşları bu manzarayla mı karşılamak istiyorsunuz? Çıplak ayakla dahi basılmaması gereken o beyaz kumları, kamyon ve kepçeler kirletiyor, binlerce yılda oluşan doğal ve özel kıyıları geri dönülmez şekilde yok ediyorsunuz..

Derhal bu rezaleti durdurup, sorumluluklarınızı yerine getirin.”

‘ACİLEN DURDURULMALIDIR’

TMMOB’dan Salda Gölü açıklaması:

Salda Gölü’nde inşaat çalışmalarının başlamasına tepki gösteren TMMOB bir açıklama yayımlayarak, inşaatın acilen durdurulması gerektiğini söyledi. 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz:

”Gözlerini rant ve kar hırsı hırsı bürüyenler Salda Gölü’nü yok olmanın eşiğine sürüklemektedir.”

Açıklamanın tamamı şöyle: 

“Dünya ve ülkemiz koronavirüs salgınına karşı korunma ve mücadeleye odaklanmışken, virüs salgını gerekçesiyle ziyaretçi girişine kapatılan Salda Gölü’ne 13 Nisan günü itibariyle iş makinaları sokularak millet bahçesi projesi yapımı için çalışmalar başlatılmıştır.

Koronavirüs salgınını fırsata çevirenler, gözlerini rant ve kar hırsı bürüyenler Salda Gölü’nü yok olmanın eşiğine sürüklemektedir.

Gölün mutlak korunması gereken alanına giren iş makinaları beyaz kumulları kazmış ve başka bölgelere taşımıştır. Kazılan ve taşınan beyaz kumullar, ayak dahi basılmadan korunması gerekecek, dünyada sadece birkaç yerde örneği bulunan nadir özelliklere sahip oluşumlardır. İş makinaları ile yapılan çalışma Salda Gölü’ne yönelik bir saldırıdır. Ortaya çıkan görüntüler herkesin vicdanlarını sızlatmaktadır.

Salda Gölü, jeolojik oluşumu ve canlılarla etkileşimi itibari ile dünyada örneği oldukça az bulunan ülkemizin en özel ve önemli alanlarından birisidir.

Korunması gereken göl millet bahçesi projesi adı altında yapılaşmaya açılmış ve projenin uygulanması durumunda yok olmanın eşiğine getirilmiştir.

TMMOB ve yöre halkı proje ve ilgili plan değişikliği hakkında dava açmış ve yargı süreci devam etmektedir. TMMOB ayrıca Salda Gölü Raporu hazırlıklarını sürdürmektedir. Rapor tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacak ve davanın muhatabı mahkemeye sunulacaktır.

Salda Gölü, çevresiyle bir bütün halindedir ve çevresindeki etkileşim alanıyla birlikte mutlaka korunması gerekmektedir.

Koronavirüs salgınını fırsata çevrilerek Salda Gölü’nde iş makinaları ile başlatılan çalışma acilen durdurulmalıdır.”

TOKİ’DEN AÇIKLAMA

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Salda Gölü’ne ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

TOKİ:

“Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlar yapılmaktadır. Paylaşımda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır..

Sorumlular görevden uzaklaştırıldı..

Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.

Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet göstermemiştir. Yüklenici firmaya kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir.

Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

Bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağını, çalışmalarımızı çevre hassasiyetini  ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürüteceğimizi saygıyla bildiririz.”

CHP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker:

”Çalışmaların müteahhit firma tarafından tek taraflı bir kararla başlatıldığı bize aktarıldı..

Buradan sonra Cumhuriyet savcılığına gidip olayın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

Ayakkabıyla bile basılmaması gereken yere iş makineleri soktular

​Salda Gölü Millet Bahçesi projesi durdurulmazsa, Türkiye koruyarak yok eden ilk ülke olarak tarihe geçecek!

Bakan Kurum’un bir gram beton dökülmeyecek dediği Salda Gölü’nün ihalesini alan firmanın iş kollarından biri de beton santrali.

Kamu ihaleleri almasıyla tanınan Malatya Merkezli firma, taş ocağı işletmeciliği yapmasının yanında karakol ve cezaevi binaları ile yap-sat usulüyle konutlar inşa ediyor.

Salda Gölü gibi biyolojik açıdan oldukça hassas bir doğal alana iş makineleriyle yapılan tahribattan sorumlu tutulan firmanın bu COVİD-19 salgını döneminde inatla başlanan Millet Bahçesi inşaatı çalışmalarının ne kadar denetlendiği ise tartışma konusu.

Ayakkabıyla bile basılmaması gereken Salda Gölü kumsalının iş makineleriyle tahrip edilmesi karşısında Bakan’dan valiye tüm ilgililerin yaptığı “haberimiz yoktu, onaylamıyoruz” açıklamaları ise kamuoyunun bu konudaki tepkilerinin ve güvensizliğinin haklılığını ortaya koyuyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde ortaya çıkan kumul tahribatı skandalı gündemdeki yerini koruyor.

TOKİ tarafından yapılan ihalenin ardından Salda Gölü kıyısında yapılması planlanan Millet Bahçesi projesi için COVİD-19 salgınıyla mücadelenin en yoğun olduğu günlerin seçilmesi dikkat çekiciydi. Ancak iki gün önce alana insan girişinin yasaklanmasının hemen ertesinde yüklenici firmanın iş makineleriyle göl kıyısındaki hidromanyezit oluşumlardan meydana gelen beyaz kuma iş makineleriyle dalarak alanı tahrip etmesi tüm Türkiye’yi şoke etti.

Türkiye’nin gözü gibi koruması gereken doğal mirasların başında gelen Salda Gölü kıyısında Millet Bahçesi yapma ısrarının kamuoyunun ve yerel halkın tüm karşı çıkışlarına rağmen sürmesi, “beton ekonomisin” geldiği noktayı gözler önüne serdi.

DENETMELESİ GEREKENLER, “HABERİMİZ YOK” DEMEKLE YETİNDİ

Göl kıyısındaki kumsal tahribatıyla ilgili haberlerimizin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yerel idarecilere kadar birçok yetkili benzer açıklamalar yaptılar. Açıklamaların ortak noktası, yapılan tahribattan kurumların haberinin olmadığı ve üzücü bulunduğu yönündeydi. Oysa Salda Gölü ya da benzer doğal alanların korunması konusunda Anayasal görev ve sorumlulukları bulunan yetkililerin yapılan tahribatı üzücü bulmak ya da haberlerinin olmaması lüksü bulunmuyor. Yapmaları gereken, geçtiğimiz ay Millet Bahçesi projesi için yer teslimi yapılan yüklenicinin yürüttüğü çalışmaların henüz, kamuoyunun tam olarak görmediği, içeriğinde neler olduğu konusunda çok da bilgi sahibi olmadığı projeye uygun olup olmadığını denetlemek. Eğer varsa bir yanlış, anında müdahale ederek telafisi mümkün olmayan tahribatların önüne geçmek. Ancak Bakanından Valisine tüm yetkililer ortaya çıkan manzara karşısında üzgün olduklarını açıklamakla yetindiler.

GENEL MÜDÜR, “ZEMİNE MÜDAHALE EDİLMEYECEK” DEMİŞTİ

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman ise 5 Mart’ta, yani yüklenici firmaya yer teslimi yapılmadan sadece bir hafta önce AA’ya yaptığı açıklamada, Millet Bahçesi projesi kapsamında alanın zeminine her hangi bir müdahalede bulunulmayacağını, çivi bile çakılmadan ahşap malzemeden üretilen yapıların planlandığını söylemişti. Ancak gelinen noktada yapılan son kumul tahribatıyla ortada doğal bir zeminin kalmadığını söylemek yanlış olmaz.

RESTORAN, MESCİT, TUVALET VE DÜKKÂNLAR İNŞA EDİLECEK

Kahraman’ın açıklamasına göre Salda Gölü kıyısında yapılacak Millet Bahçesi projesinde şu üniteler yer alacak:

“Proje kapsamında halk plajı bölümünde 4 adet 17 metrekarelik büfe, 2 adet 27 metrekarelik kafe, 1 adet 135 metrekarelik restoran, 1 adet 63 metrekarelik yönetici-sağlık ünitesi, yöresel ürünlerin satılacağı toplam 140 metrekare olan çoklu alan oluşturulacak. Açık ve kapalı olmak üzere 3 grup satış yapısı, giyinme-soyunma, mescit, cankurtaran birimleri de projelendirildi. Toplamda yaklaşık 82 bin metrekarelik alanın 1090 metrekaresinde kullanım alanı oluşturulacak. Beyaz Adalar bölümünde ise 1 adet 17 metrekarelik büfe, 2 adet 27 metrekarelik kafe, 1 adet 63 metrekarelik yönetici-sağlık ünitesi, yine vatandaşların yöresel ürünlerini satabileceği toplam 168 metrekare olan çoklu alan yapılacak. Açık ve kapalı olmak üzere 3 grup satış yapısı, giyinme-soyunma, mescit, cankurtaran birimleri de projelendirildi. Toplamda yaklaşık 27 bin metrekarelik alana 624 metrekare kullanım alanı oluşturulacak.”

KAHRAMAN, “KUMLARA BASMAYI SINIRLANDIRABİLİRİZ” DEMİŞTİ

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın açıklamasında değindiği bir başka nokta da alanda yapılan biyoçeşitlilik çalışmalarının ardından önceki gün iş makineleriyle yaklaşık 30 kamyon kumulun alındığı Beyaz Adalar bölgesine yönelik alınacak önlemler.

Kahraman:

“Yaptığımız biyoçeşitlilik çalışmaları sonuçlarına göre Beyaz Adalar bölümüne girişleri ve kumlara basmayı kademeli olarak sınırlandırabiliriz” diyor.

SİGARA YASAKLANACAK AMA İŞ MAKİNELERİ DENETLENEMİYOR

Kahraman, Sağlık Bakanlığının Tütünle Mücadele Eylem Planı kapsamında Salda Gölü kıyısında sigara içilmesinin yasaklanacağını ve dumansız hava sahası oluşturulacağını da dile getirmişti. Bu açıklamalar, sıfır atık ya da plastik poşet sınırlamaları gibi birçok konuda iktidarın çevre konularındaki politikalarının içeriğini ortaya koymaya yetiyor. Sigara yasağı, sıfır atık, plastik poşet kullanımına sınırlama getirmek gibi tedbirler elbette önemli ancak bütün bunlar çevre üzerindeki baskının sadece sonuçlarını oluşturuyor.

FİRMAYA KESİLEN 420 BİN LİRA CEZA SALDA’YI İYİLEŞTİRİR Mİ

Salda Gölü’ndeki çalışmaların durdurulduğu yönündeki açıklamalar, burada inşa edilen Millet Bahçesi projesinin değil, bu proje kapsamında alanda yapılan kumul tahribatını kapsıyor. Bir başka deyişle durdurulan sadece kumsal tahribatı, proje değil.

Yüklenici firmaya 420 bin TL para cezası uygulandığı ve tahribattan sorumlu tutulan çalışanların işine son verildiği açıklandı.

Alanda yaratılan tahribatın 420 bin TL ile giderilmesi mümkün olmadığı gibi, aynı firmayla yola devam edilmesi de bir başka skandal. Kumulun yeniden eski haline getirileceği ve alana çalışmaların 7/24 izlenebilmesini mümkün kılan kameralar yerleştirileceği, bundan sonraki süreç için de bilim kurulu oluşturulacağı da açıklamalar arasında.

ÜÇ AYRI KORUMA STATÜSÜ OLAN ALANDAKİ ÇALIŞMA ÇED’DEN MUAF

Salda projesinin, kısaca ÇED olarak anılan ve her türlü yatırımın doğal alanlar üzerindeki baskısını azaltmayı ve denetim altında tutmayı amaçlayan Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinin dışında tutulması da bir başka çelişki. 

SALDA, BETON SANTRALİ VE TAŞ OCAĞI FİRMASINA TESLİM EDİLDİ

Bu açıklamalardan, bu zamana kadar alanın sahipsiz ve denetimsiz bırakıldığı, yapılan çalışmaların bilim dışı biçimde ilerlediği ve üç ayrı koruma şemsiyesi bulunan böylesine hassas bir alanın beton santrali ve taş ocağı işleten, karakol ve cezaevi inşaatları yapan bir firmaya sorumsuzca teslim edildiği anlaşılıyor.

CEZAEVİ, KARAKOL VE ASKERİ ÜS İNŞA EDİYOR

Tartışmalar eşliğinde ve kapalı kapılar ardında yürütülen, üstelik yargıya da taşınmış olan Salda Gölü Millet Bahçesi ihalesini 21 milyon TL bedel ile alan Güngör Tarım İnşat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Malatya merkezli bir firma. Firmanın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre taş ocağı, beton santrali ve akaryakıt işletmeciliği yapılan ticari faaliyetler arasında. Yükleniciliği yapılan projeler arasında, cezaevleri, karakol binaları, askeri üs ve belediye binaları ile çeşitli kentlerde park projeleri bulunuyor. Bir başka deyişle Salda Gölü gibi özellikli bir alan, iştigal alanı taş ocağı ve beton santrali olan bir firmaya teslim ediliyor ve ortaya çıkan tahribatın ardından yetkili kurumların başındaki isimler, “bizim haberimiz yoktu, üzgünüz, tasvip etmiyoruz” demekle yetiniyorlar.

* Güngör Beton, salda projesini yürüten yüklenici firmanın iş kollarından biri

YÜKLENİCİ FİRMANIN OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMASI GEREK

Yeşilova Cumhuriyet Savcılığına yapılan konuyla ilgili suç duyurusunda da adı geçen yüklenici firmanın da bu olayla ilgili bir açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatma zorunluluğu olduğunu anımsatalım. Yetkililerin yaptığı açıklamalarda suçlanan ve sorumluluğu üzerine atılan firmanın açıklaması, konunun bütün yönleriyle aydınlatılmasına katkı sağlayacaktır.

EMİNE ERDOĞAN MİLLET BAHÇESİNİN REKLAM YÜZÜ OLMUŞTU

Salda Gölü’ne Millet Bahçesi tartışmalarının yoğunlaştığı günlerde geçtiğimiz yıl Eylül ayında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın bir halkla ilişkiler yüzü olarak bölgeye getirilmesi ve projenin ne kadar masum olduğunu “ben mutmain (ikna) oldum” sözleriyle anlatması kamuoyunu ikna etmeye yetmemişti. Ancak bugün ortaya çıkan tahribat, beklenenin de ötesinde bir vahameti ortaya koymaya yetti. Devletin en tepesinin de müdahil olarak kamuoyunu bütün medya gücüyle ikna etme çabasına karşın Salda Gölü’ndeki Millet Bahçesi projesi iktidarın bu konulardaki yönetim beceriksizliğini ortaya koymaya yetti.

MİLLET BAHÇESİ PROJESİ İPTAL EDİLMELİ

Bu aşamadan sonra Salda’ya Millet Bahçesi projesi iptal edilmeli ve hızlı şekilde gölün çevresiyle birlikte bütüncül bir havza koruma planı çıkartılarak harfiyen uygulanmalıdır. Bu projede ısrar edilmesi durumunda Türkiye, dünyada doğal alanlarını “koruyarak yok eden” ilk ülke olarak tarihe geçecektir.

İLGİLİ HABER

sol – ODATV/ Yusuf Yavuz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top