SIYASET

‘DÜŞÜK PROFİLLİ BAKANLAR İSTENMEKTEDİR’

”İLK DEFA SÖYLÜYORUM…2016’DA YAŞADIĞIM İSTİFA SÜRECİ…”

‘BAKANLAR ARASINDA CİDDİ BİR REKABET VARDIR’

AHMET DAVUTOĞLU:

”Tek bir yüksek profil için düşük profilli bakanlar isteniyor.”

SÜLEYMAN SOYLU’NUN İSTİFA SÜRECİNE İLİŞKİN…

Ahmet Davutoğlu, istifası sürecindeki ayrıntıyı ilk kez açıkladı..

2016 yılında istifa edip AKP Genel Başkanlığı koltuğunu Binali Yıldırım’a bırakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa ve geri dönüş sürecini değerlendirdi.

Ahmet Davutoğlu:

”Soylu’nun, Erdoğan’dan habersiz sokağa çıkma yasağı kararı alamayacağını belirtmek isterim. Soylu’nun istifası doğru bir karar ancak arkasında duramadı.”

‘DEVLET YÖNETİMİ KRİZE GİRMESİN DİYE İSTİFA ETTİM’

2016’da yaşadığım istifa süreci..’

Ahmet Davutoğlu:

”Bunu hatırlatmak istemezdim. Ama ben başbakanlıktan istifa ederken ‘düşük profilli başbakan isteniyor’ dendi. Benim böyle olmadığım aşikar, ben makamın hakkını verdim. Kimse bunun aksini iddia edemez. Hakkını veremeyeceğimi düşündüğüm anda istifa ettim. Ben fedakarlık yaparak, devlet yönetimi krize girmesin diye istifa ettim..

İlk defa söylüyorum burada… Bütün teşkilatlar ‘İzin verin sizinle birlikte istifamızı verelim’ dediler. Dönemin AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurcu, ‘Biz 9 ay önce sizin genel başkanlığınızı onayladık. Tüm illerin il başkanları istifa edecek. Arkanızdayız’ dedi.”

HAZİNE VE MALİYE BAKANI’NDAN KİMSE HESAP SORAMIYOR

Ahmet Davutoğlu:

”Her zaman söyledim devletin üst kademelerinde akrabalık ilişkisi olamaz. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı’ndan kimse hesap soramıyor..

Bakanlar eşit görünüyor ama hep bir bakan bir adım önde. Sayın Soylu ile Sayın Albayrak arasındaki bir rekabetten bahsediliyor.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu:

”Son 2 gün içinde yaşanan krizden sonra hepimizin değerlendirme yapması gerekir. En çok da bu değerlendirmeyi yapması gerekenler yönetimde olan kişilerdir..

Bu hatayla ilgili hespa sürecinin işlemesi lazım..

Sokağa çıkma yasağı kararının açıklandığı saat krize neden oldu..

Zaten tüm dünyayı kasıp kavuran bir koronavirüs krizinin içinden geçerken, bunu engellemek için yapılan sokağa çıkma yasağı başlı başına kriz olmuştur. Bunun üzerinden bir bakanın istifasına giden süreçte de bir kriz yaşandı..

Sokağa çıkma yasağı doğru bir karardır. Hatta hafta sonu ile sınırlı kalmamalıdır. Ama geçtiğimiz cuma günü olduğu gibi son derece yanlış bir zamanlama ve yanlış bir yöntemle sokağa çıkma yasağı uygulamak zarar getirir. Bu hatanın sonuçları göz ardı edilemez ve bu hatayla ilgili hesap sürecinin işlemesi lazım..

Süleyman Soylu’nun ‘Sadece 250 bin kişi sokağa çıktı’ demesi olayın büyütülmemesini ima etmesi doğru bir karar değildir..

Alınan kararlarda etki analizinin hesap edilmesini ve dar bir kadroyla değil tüm bakanlıkların koordinasyonuyla kararlar alınması gerektiğini vurgulamak isterim.”

https://www.cafemedyam.com/2020/04/11/tek-adamin-yonettigi-bir-partinin-nasil-tukendigini-bizzat-yasayarak-gordum/

BU DURUM YÖNETİM KRİZİNDE OLDUĞUMUZU GÖSTERMİŞTİR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu:

”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kabul edilmeyen istifa süreci..

Sayın İçişleri Bakanı’nın, sorumluluğu üstüne alması ama kararı Sayın Cumhurbaşkanı’nın verdiğini söylemesi bir yönetim krizinde olduğumuzu göstermiştir..

Bu durum artık sadece bir krizi yönetme meselesi değil, devleti yönetme meselesi. Türkiye’de ve dünyada böylesi bir istifa sürecinin ve istifanın kabul edilmemesinin bir ilk olduğunu ifade etmeliyim.”

”DÜŞÜK PROFİLLİ BAKANLAR İSTENMEKTEDİR’

Ahmet Davutoğlu:

”Kurumlar ve makamlar arası iletişimsizlik ve güven sorunu olduğunu belirtmeliyim..

Bir kararı kim alıyor, hesabı kim verecek, sonuçlarına kim katlanacak, belli değildir. Yanlış karar sonrası sorumluluk kime ait olarak belli değildir..

Muhtemeldir ki bugün makamlar arası iletişimde ciddi bir sıkıntı yaşanmaktadır.  Böyle bir karar alınmadan Cumhurbaşkanı’na koordine olunmaması kabul edilebilir değildir.”

Ahmet Davutoğlu şunları kaydetti:

”Makamların içi boşaltılmıştır..

Türkiye ‘de önemli kararlar Bakanlar tarafından değil, dar bir kadro tarafından veriliyor. Bunun sebebi şudur; Türkiye’de maalesef son 4 yıl içinde başbakanlıktan ayrılırken kullanılan ifadeyi üzülerek kullanmak zorunda kalıyorum. Düşük profilli bakanlar istenmektedir. Göze batmayan devlet yöneticileri istenmektedir. Tek bir yüksek profil olması ve herkesin onun prestiji için çalışması istenmektedir. Türkiye’deki bakanlıklar düşük profille yönetilecek makamlar değildir..

Soylu’nun hatayı kabul etmesi bir erdemdir..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘nun istifa etmesi, hatayı kabul etmesi bir erdem. Ancak yaptığı açıklamalar, hatanın kimde olduğunu göstermiştir. Şu anda devleti yönetme sürecinde bulunan herkesin, makamlarda yüksek profilli şahsiyetler bulundurarak devleti yönetme sorumluluğu vardır..

Bakanlar arasında ciddi bir rekabet vardır..

Yeni hükümet sistemiyle birlikte bakanlıklar arasında istenilmeyen rekabetler görüldü. Bazı bakanlarımızın kripto FETÖ unsularına yaptıkları atıflar, bakanların birbirine omuz atmaları sonra bunu telafi etmek için birbirlerine samimiyet gösterilerinde bulunmaları ve şimdi de Süleyman Soylu’nun son istifa sürecinde yaşananlar, devletin bakanlıklar arası rekabetle yürütülecek bir devlet değildir. Devletin en üst kademesinde yakın akraba ilişkilerinin olması, bakanlar arası ilişkilerinin de doğasını bozuyor. Bazı bakanlar üstün görülüyorsa orada bir ekip çalışmasının ortaya çıkması mümkün değildir.”

İLGİLİ HABER

independentturkish.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: