EĞİTİM

YÖK’TEN AÇIKLAMA

YÜKSEK LİSANS YAPACAKLAR…

‘DOKTORA MEZUNLARINA ALES ŞARTI ARANMAYACAK!’

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğindeki değişiklik …

YÖK tarafından yapılan ve Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğindeki değişiklikle “Doktora / sanatta yeterlik / tıpta uzmanlık / diş hekimliğinde uzmanlık / veteriner hekimliğinde uzmanlık / eczacılıkta uzmanlık” mezunlarının, yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularında daha önceden istenilen ALES’e girme şartı bundan böyle aranmayacak.

Yapılan değişikliğe göre:

Yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru yapan doktora mezunlarının başvurularında kullanılmak üzere “ALES puanı üniversitelerin yetkili kurulları tarafından programların niteliğine göre” belirlenip, başvurular sırasında ilan edilecek. Bu değişikliğin doktoralı insan kaynağındaki niteliğe katkı sağlayacağı ifade edildi.

İLK KEZ YÜKSEK LİSANS YAPACAKLARI KAPSAMIYOR

Halihazırda doktora mezunu olanların, farklı bir alanda tekrar yüksek lisans veya doktora yapmak istediklerinde yeniden ALES’e girmelerine gerek kalmayacak. 

İlk kez yüksek lisans yapacakları kapsamayıp, ikinci kez yüksek lisans ve doktora yapanlara yönelik olacak. 

YÖK Başkanı M. A. Yekta Saraç:

-Bugünlerde bilhassa salgına yönelik aldığımız tedbirler kapsamında sürecin asgari mağduriyetlerle yürütülmesine dair çalışmalarımıza ek olarak ülkemizdeki eğitim ve öğretimin niteliğine yönelik de kararlar almaktayız.

-Bugün yayımlanan yönetmelik değişikliği ile doktora mezunlarımızın yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularında daha önceden istenilen ALES’e girme şartı artık aranmayacak.

-Bilindiği üzere YÖK olarak son dönemde ‘YÖK 100/2000 Doktora Projesi’ gibi projeler ile doktoralı insan kaynağını artırmaya yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Bu değişiklik doktoralı insan kaynağındaki niteliğe de katkı sağlayacaktır. Hayırlı olsun.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top