SÜLEYMAN SOYLU İSTİFA ETTİM DEDİ... KİM NE DEDİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, istifa ettim demiş sonra istifasını geri almıştı!

Soylu’nun ifadeleri şöyle:

“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik
hafta sonu sokağa çıkma kararınının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.
Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler,
mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı..
Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda,
böyle görüntülere yol açmamalıydı.
İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı.
Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın…
Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum…
Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık..
Allah milletimizi korusun…”

PELİKANCILAR NE DEDİ?

Süleyman Soylu’nun istifası tüm Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Süleyman Soylu’nun kararı sonrasında, devlet içinde Soylu’ya karşı tutumları ile bilinen Pelikan yapılanmasının neler söyleyeceği merak konusu oldu. Ancak Pelikan yapılanmasının sessizliği dikkat çekti. Bosphorus Global’in sosyal medya hesabından herhangi bir paylaşım yapılmazken, sadece bazı isimler Soylu’nun istifasına ilişkin mesajlar yazdı.

Öte yandan Pelikancılar sokağa çıkma yasağı sonrasında Süleyman Soylu’yu hedef alan mesajlar yazmıştı.

İşte o paylaşımlar:

BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ: TEMENNİMİZ KABUL EDİLMEMESİDİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını değerlendiren Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, “Cumhuriyet Tarihimizin en başarılı içişleri bakanlarından olan, terörle mücadele başta olmak üzere tüm görev alanlarında çok başarılı, özverili çalışmalar yürüten Sayın Süleyman Soylu’nun istifa kararı milletimizi üzmüştür. Temennimiz kararın Cumhurbaşkanımızca kabul edilmemesidir” dedi.

MİLLİ GAZETE: ERDOĞAN KABUL ETMEDİ

Milli Gazete tarafından yapılan haberde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa kararını kabul etmediğini iddia etti.

Milli Gazetenin haberinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevinden ayrılma açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı belli oldu. Aktarılan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Soylu‘nun istifasını kabul etmedi” denildi.

İşte o haber:

FETÖ’CÜLER NE DEDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifası üzerine çok sayıda isim sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Bu isimler arasında FETÖ’cüler de yer aldı.

FETÖ firarisi Emrullah Uslu, Süleyman Soylu’nun istifasını, 12 Aralık 2019’da yaptığı paylaşımla duyurdu. “Yakında Süleyman Soylu gidecek aktın FAV’a bekleyin…” ifadelerini paylaşan Uslu, “Şimdi FAV’ı hatırlatma zamanı. Kutlama mesajlarınızı Süleyman Soylu’ya gönderebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Bir başka FETÖ firarisi Adem Yavuz Arslan ise Soylu’nun istifası üzerine, “Olmaz, olmamalı. Siyasette dip yapmanın rekorunu kıran bir isim, Türkiye de pek göremediğimiz ‘sorumluluk alıp istifa eden siyasetçi’ olarak gitmemeliydi. ‘Reis’ olaya el atıp, istifayı kabul etmesin. Ardından da kovsun” ifadelerini kullandı. Arslan, Soylu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında MHP’nin başına getirileceği iddialarının olduğunu belirtti.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK DEĞERLENDİRME

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifa kararının ardından sıcağı sıcağına ilk değerlendirmeyi Habertürk TV canlı yayınında yaptı.

CHP lideri kararı, “Süleyman Soylu istifasının tek başına alınmış bi karar olduğunu düşünmüyorum. Tıpkı Sağlık Bakanının da tek başına karar alamadığı gibi… Erdoğan’ı kurtarmak için Süleyman Soylu’nun istifa etmesini anlayışla karşılıyorum” diyerek değerlendirdi.

SAADET’TEN İLK YORUM: OLMASI GEREKEN OLDU. SIRA BERAT ALBAYRAK’TA

İçişleri Bakını Süleyman Soylu’nun görevinden ayrılmasını Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, “Süleyman Soylu istifa etti. Olması gereken oldu. Sıra Berat Albayrak’ta” diye değerlendirdi. Aydın sokağa çıkma yasağının ardından yaşananlarla ilgili Soylu’yu istifaya davet etmişti.

İYİ PARTİ’Lİ ÇIRAY: KENDİSİNİ ERDOĞAN İÇİN SİPER ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevinden ayrılmasını değerlendiren İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Soylu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “kendini siper ettiğini” belirtti. Çıray, “Sayın Süleyman Soylu için hayırlı olsun. Kendisini Sayın Erdoğan için siper etti. Bu yeni rejimde tokmak bir kişide davulu taşıyan hapı yuttu” dedi.

Süleyman Soylu’nun, korona virüsüyle mücadele için alınan sokağa çıkma yasağı kararı üzerine binlerce kişinin alışveriş için sokağa dökülmesi sonrası İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etmesi dış basında flaş haber olarak duyuruldu.

DAİLY SABAH, SÜLEYMAN SOYLU’NUN İSTİFASINI BÖYLE DUYURDU: BECERİKSİZ

Hükümete yakınlığıyla bilinen Daily Sabah gazetesi Süleyman Soylu’nun istifasını “berbat etti” diyerek duyurdu.

Daily Sabah, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda İngilizce olarak “Interior Minister Süleyman Soylu resigns over botched announcement of curfew Friday night after which 250,000 people flooded shops and bakeries (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cuma akşamı sonrasında 250.000 insanın dükkan ve fırınlara akın ettiği beceriksiz sokağa çıkma yasağı ilanı üzerine istifa etti)” ifadeleriyle Soylu’nun istifasını duyurması dikkat çekti.

THE GUARDIAN: YASAK ACEMİCE İDARE EDİLDİ

The Guardian gazetesi:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın müttefiki olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, haftasonunda Covid-19’u kontrol altına almak için 31 kentte ilan edilen tam sokağa çıkma yasağının acemice idare edilmesinin ardından istifa etti.”

The Guardian:

‘‘yasak kararının duyulmasıyla nerelerin açık olacağının duyurulması arasında geçen sürede 31 kentte panik yaşandığını, çok sayıda kişinin panikle alışveriş için sokağa döküldüğünü ve bu durumun hem siviller, hem siyasetçiler tarafından sert biçimde eleştirildiğini’’

REUTERS: VİRÜS SALGININDA GİDEN İKİNCİ BAKAN

Reuters ajansı, abonelerine son dakika olarak geçtiği haberde:

“Eğer istifası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilirse Soylu, korona virüsü salgınının başından beri görevinden ayrılan ikinci bakan olacak” denildi.

Haberde, Mehmet Cahit Turhan’ın iki hafta önce salgın sırasında Kanal İstanbul için bir ihale düzenlemesi sonrası Ulaştırma Bakanlığı’ndan ayrıldığı hatırlatıldı.

SPUTNIK: DSÖ’NÜN SOSYAL MESAFE TAVSİYELERİ İHLAL EDİLDİ

Rus devlet ajansı Sputnik, İngilizce sitesinden son dakika olarak verdiği haberde şu ifadeleri kullandı: “Cuma gecesi alelacele ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı, yüz binlerce kişinin ihtiyaçlarını almak için sokağa dökülmesi sonrası yetkililerin eleştirilmesine sebep oldu. Türk vatandaşları sokaklarda, Dünya Sağlık Örgütü’nün sosyal mesafelendirme tavsiyelerini ihlal ederken görüntülendi, bazı yerlerde iş şiddete döküldü. Bazı kentlerin belediye başkanları, kendilerine yasak hakkında önceden bilgi verilmediğinden şikâyet etti.” 

Odatv – gazeteduvar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: