SAĞLIK

KOVİD 19’UN YENİ BELİRTİLERİ ORTAYA ÇIKTI!

ÇOCUKLARDA KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ…

YENİ TİP KORONAVİRÜS SALGININA YAKALANANLARDA YENİ SORUNLAR GÖZLEMLENDİ

Sağlık uzmanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalanan Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunların gözlemlendiğini rapor etti.

KOORDİNASYON VE KONUŞMA BOZUKLUĞU

Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan JAMA Neuology adlı tıp dergisinde yer verilen bir araştırma:

”Kovid-19’a yakalanan Çinlilerin bir kısmında, şu ana kadar bilinen belirtilerin dışında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunların gözlemlendi.”

HASTALARDA SAPTANAN NÖROLOJİK SEMPTOMLAR

Salgının çıkış noktası olan Çin’in Vuhan kentinde hastalığı kapan 214 kişi ile ilgili verileri inceleyen uzmanlar, tüm hastaların yüzde 36’sında, ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bir takım nörolojik semptomların görüldüğünü saptadı ve bunların bazılarını beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Bu belirtilerin yanı sıra hastaların koronavirüsün yol açtığı yüksek ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi bilinen semptomlardan yakındığı ifade edildi.

Çocuk - koronavirüs

ÇOCUKLARDA KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

Çocuk doktoru Yvgeniy Komarovskiy:

”Koronavirüsün çocuklarda nasıl ortaya çıktığı ve enfeksiyonun nasıl tespit edileceği..

Çocuklar koronavirüs enfeksiyonunu kolay atlattığını hatırlatırım. Koronavirüs, çocuklarda akut solunum yolu viral enfeksiyonları hastalıklarına benziyor.

Koronavirüsle enfekte olan çocuklarda kusma ve ishal başlıca belirtiler..

Hastalığın etken maddesinin dışkı yoluyla dışarı atılması uzun sürüyor. Çocuklarda, nefes alma sıklığı veya ritminde değişiklik, dışkı ile ilgili sorunlar gibi semptomlar dikkatle takip edilmelidir..

Son zamanlardaki çocuk ölümlerinin neredeyse hepsi koronavirüsle ilgisi olmayan ciddi patolojilerle bağlantılı olduğunu belirtmeliyim.”

Koronavirüs

”KORONAVİRÜSÜN ÇOCUKLARDA AĞIR OLMA İHTİMALİ VAR”

Dünya Sağlık Örgütü:

”Kovid-19 virüsünün çocuklarda ağır hastalığa yol açma ihtimalinin olduğunu ama henüz çocukların hafif semptomlar gösterdiğini belirtmeliyiz..

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Hastalıklar Programı Başkanı Maria van Kerkhove:

“Çocukların hastalıklara eğilimli olduğunu ve Kovid-19 kapabildiğini biliyoruz. Ama dünya genelindeki vaka sayısını dikkate aldığımızda çocuklar arasında vaka sayısı büyüklere göre daha az. Genel olarak hastalanacak çocukların büyük bir kısmı hafif semptomlar gösterecek ama bu herkes için geçerli değil..

Çin’de birkaç çocuk ağır şekilde hastalandı ve bir çocuk da öldü. Böylece çocukların da ağır hastalanabileceğine hazırlıklı olmalıyız ama genel olarak hastalık onlarda hafif şekilde seyrediyor.”

SON VERİLER

Son verilere göre dünya genelinde toplam 1.7 milyondan fazla kişi Kovid-19 enfeksiyonuna yakalandı, yaklaşık 93 bin kişi ise yaşamını yitirdi. İyileşenlerin sayısı ise son verilere göre 389 bin kişi oldu.

İLGİLİ HABER

Odatv – tr.sputniknews.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top