SIYASET

ULAŞTIRMA BAKANI NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

‘KAPININ ÖNÜNE KONDU’

‘ERDOĞAN ÜSTÜNÜ ÇİZDİ’

Saat 02.00’de kararname yayınlanması üzerine herkes aynı soruyu sordu:

-“Bakan Bey, Erdoğan’ı bu derece kızdıracak ne yaptı?”

Sorudan önce şunu açıklamalıyız:

İster AKP çevrelerine sorun…

İster bürokrat çevrelerine sorun…

İster işadamlarına sorun…

Cahit Turhan hakkında hepsi benzer cümleyi kuracaktır:

-“AKP iktidarının gelmiş geçmiş en temiz-namuslu ulaştırma bakanıydı!”

Deniyor ki, “kursağından haram lokma geçmemiş adam gibi adamdır…”

İyi de… Gece yarısı görevden alınacak kadar ne “kabahat” işlemiş olabilirdi? Baksanıza Cumhurbaşkanı sabahı bile beklememişti…

Sahi ne oldu?

Bakan Turhan, 2006 yılından beri Erdoğan’ın en yakın çalışma arkadaşlarından biriydi. Erdoğan ne görev verdi ise, Turhan o görevi itirazsız kabul etti. Bırakın Karayoları Genel Müdürlüğünü Danıştay da bile görev yaptı.

Peki…Şimdi kızgınlıkla görevden alınmasının sebebi ne?

Deniyor ki, “Koronavirüs günlerinde Kanal İstanbul ihalesi yapması Erdoğan’ı kızdırdı.”

Hayır! Büyük yanılgı…

Aksine, Bakan Turhan’ın Kanal İstanbul ihalesine gönülsüz olması Erdoğan’ı kızdırdığı iddia ediliyor!

İki gün önce yapılan ihale için “Kanal İstanbul ihalaesi” dense de yapılan sadece şuydu: Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi “Odabaşı” ve “Dursunköy” köprülerinin rekonstrüksiyon projesi ihalesi.

Yani, daha büyük ihale yoktu ortalıkta!

Şu bilgi bile bunu netleştiriyor:

Cahit Turan, yerine gelen Adil Karaosmanoğlu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı’nı yürütürken özel görev alanı Kanal istanbul idi!

Yine de…

Erdoğan’ın bu derece sinirlenmesinin sebebi eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın her fırsatta Bakan Turhan aleyhine konuşması mı? Bunu kulislerde dillendirenler de yok değil…

Son söz ise, Cahit Turhan’ın öfkeyle görevden alınması AKP grubunu hayli şaşırttığını ve moralleri bozduğunu bilgi olarak ekleyelim…

AKP’de neler oluyor; sinirler çok gergin…

Ankara neyle meşgul?

Kanal İstanbul ve bu projenin hızlanması için bakan değiştirmekle!.. Allah sonumuzu hayreylesin!..

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı…Görevden alındığı Cuma gecesini Cumartesi sabahına bağlayan gece Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle duyuruldu.

Görevden alınan Turhan’ın yerine Adil Karaismailoğlu’nun getirildiği belirtildi.

Mehmet Cahit Turhan’ın görevden alınmasıyla ilgili olarak;

Kanal İstanbul projesi için hafta içi yapılan ihale süreci kaynaklı olabileceği iddiası öne sürüldü.

Bir başka iddia ise, Corona virüsü salgını kapsamında alınan önlemlerde özellikle yurtdışından dönüş trafiğiyle ilgili kontrollerde sıkıntı yaşanmış olabileceği ve bundan rahatsızlık duyulduğu yönünde.

Mehmet Cahit Turhan, 9 Temmuz 2018’de Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak TBMM Genel Kurulu’nda yemin etmesi sonrasında Saray’da açıkladığı ilk kabinede bakanlığa getirilmişti.

Görevden alınan Turhan’ın yerine atanan Adil Karaismailoğlu, eski Başbakan Binali Yıldırım gibi Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde çalışma ekibindeki isimlerden birisi.

Adil Karaismailoğlu?

1969 Trabzon doğumlu..

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği mezunu..

Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi programında tamamladı..

1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde ilk görevine başladı..

1998 yılında İETT Genel Müdürlüğü’ne geçti. İETT’nin çeşitli birimlerinde mühendis ve yönetici olarak görev yaptı.

2002 yılından itibaren İBB Trafik Müdürlüğü’nde çalıştı..

Temmuz 2014 sonrası Ulaşım Daire Başkanlığı görevinde bulundu..

Temmuz 2016’da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı yaptı..

Nisan 2018’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi..

Eylül 2019’da ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayınlanan kararname ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı’na atandı.

TURHAN’IN SON İŞİ VE CHP’DEN TEPKİ

Eski Bakan Cahit Turhan’ın son işi, Türkiye koronavirüs mücadelesi içerisindeyken Kanal İstanbul ihalesini yaptırmak olmuştu. Bu hamle kamuoyundan büyük tepki çekmişti.

Görevden alma kararına CHP’den ilk tepki de geldi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel:

 “Arkadaşlar; Bu memlekette, bu mevcut düzende Kanal İstanbul İhalesi’ni ertelemedi diye gece 02.00’de bakan görevden almazlar. Büyük ihtimalle ihaleyi alan firmada bir yanlışlık (!) olmuştur. Bu düzende bunun cezasını sabaha bırakmazlar.” 

İşte o karar:

‘KAPININ ÖNÜNE KONDU’

Tüm ülke Koronavirüs belası yüzünden diken üstünde sağlık ve ekonomiye ilişkin radikal kararların alınmasını beklerken, gece yarısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan adeta kapının önüne kondu.

“Kapının önüne kondu” diyoruz, çünkü günlerden Cumartesi olduğu halde Ulaştırma Bakanlığı internet sitesinden Turhan’la ilgili bilgiler sabahın erken saatlerinde çıkarılırken, Turhan’ın Twitter hesabındaki “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı” yazısı ancak öğleden sonra silindi. Muhtemeldir ki, görevden alındığını o da bizimle birlikte öğrendi!..

Kimdir Turhan, önce bunu hatırlatalım.

Mühendis olan Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulundu. AKP iktidarı döneminde 2005’ten 2015 yılına kadar Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı. Ağustos 2015’te bu görevden alındıktan sonra önce Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına, 2 ay sonra da Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine getirildi. 9 aylık Danıştay üyeliğinin ardından emekli oldu. Bir süre Kuzey Marmara Otoyolu inşaatını üstlenen konsorsiyumun CEO’luğunu yaptı. 10 Temmuz 2018’de de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atandı. 

Yani Erdoğan’ın vazgeçmediği isimlerden birisiydi.

Peki, ne oldu da kolay kolay “Surda gedik açtırmayan” Erdoğan, onu gece yarısı, hem de ülke koronavirüs derdindeyken görevden aldı?

Malûm Erdoğan’ın, “Benim projem, tabii ki, konuşacağım” dediği bir konu var; Kanal İstanbul.

Nitekim Cahit Turhan’ın da Temmuz 2018’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koltuğuna oturur oturmaz, ilk talimatı Kanal İstanbul’a ilişkin oldu. Erdoğan’ın kendisine bakanlık görevini verirken, projelerin hız kesmemesini istediğini vurgulayan Turhan, proje ihalesini yılsonuna kadar gerçekleştireceklerini söyledi. 

Turhan, bu yılın Ocak başında da, “Kanalın yeri belirlendi, proje çalışmaları tamamlandı. Kanalın yapıldığı yerlerde önemli yollar, iletişim, enerji hatları var. Önümüzdeki günlerde ihale sürecini başlatacağız” dedi.

Ancak bilindiği gibi, koronavirüs salgını patladı… Hayat durdu/durduruldu…

Durum bu iken, birkaç gün önce Bakanlık, ellerde eldiven, yüzlerde maskeyle Kanal İstanbul projesinin ilk ihalesini yaptı.

Haliyle sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve muhalefetin değil, milletin de büyük tepkisine yol açtı. Çünkü, “Koyun can, kasap et derdinde” gibi bir tabloydu!..

Bakanlık oralı olmadığı gibi, tepkilere üst perdeden şu cevabı verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken, üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir. Kanal İstanbul projesi ile ilgili çalışmalar da elbette devam etmekte olup, bugün proje ihalesi yapılan iki tarihi köprünün taşınması veya yerinde korunması işi de önceden belirlenmiş bir sürecin bir parçasıdır. Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde yatırım ve üretimin durdurulmasının istenmesi, yapılan bir proje ihalesi üzerinden siyasi fırsatçılık yapmak, milletimize koronavirüsten daha çok zarar vermektedir.”

https://www.cafemedyam.com/2020/03/28/binalinin-saibeli-gecmisi/

İhale yapıldı… Tepkiler böyle püskürtüldü… Ama yine de Cahit Turhan gönderildi.

Acaba neden?

İki görüş var.

İlki; Turhan’ın, Koronavirüs’e rağmen ihaleyi ertelememesinin Saray ve AKP’de de rahatsızlık yarattığı yönünde. Öyleyse öncelikle ihalenin iptal edilmesi yoluna gidilmez miydi?

Diğerinde; Turhan’ın ihalenin ertelenmesini istediği, ama Saray’ın kabul etmediği savunuluyor. Bu durumda da eğer Turhan’ın farklı bir “Tavrı” varsa, ihaleden önce görevden affını istemesi gerekmez miydi?

AKP kulislerinde konuşulan ise bunlardan farklı; “İhaleyi yaptığı için değil, Kanal İstanbul Projesini geciktirdiği için alındı. Yavaş hareket etti” deniliyor.

Yerine Hazine Bakanı Berat Albayrak’a Turhan’dan daha yakın olan ve dahi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı eski Genel Sekreteri Adil Karaismailoğlu’nun getirilmesi de bu durumun göstergesi olarak değerlendiriliyor.

AYNI SAATLERDE TRUMP NE DİYORDU

Turhan’ın gece yarısı görevden alınmasıyla Kanal İstanbul yeniden gündemimize girerken, aynı saatlerde ABD Başkanı Trump neler yaptı?

Kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı veren “Savunma Üretim Yasası”nın kullanılması konusunda Beyaz Saray Ticaret Danışmanlığına Peter Navarro’yu atadığını açıkladı.

Sağlık elemanı ihtiyacını karşılamak için Savunma ve İç Güvenlik Bakanlıklarına rezerv askerleri göreve çağırma yetkisi verdi. 

“Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği, sonra ekonomi” dedi.

Bir de koronavirüs tedavisinde kullanılacak ventilatör ile tıbbi ekipmanların üretimini geciktirdikleri için Ford, General Motors ve Tesla’ya tepki gösterip, “Hadi, hızlı bir şekilde üretime başlayın” uyarısında bulundu. 

Ankara neyle meşgul? Kanal İstanbul ve bu projenin hızlanması için bakan değiştirmekle!..

Allah sonumuzu hayreylesin!..

Silivri’deki Barış’lar, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler. 

NEDEN ŞİMDİ OLDU?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınması, “neden görevden alındı, neden şimdi oldu?” sorularını beraberinde getirdi. Turhan’ın, koronovirüs salgınına rağmen yapılan Kanal İstanbul güzergahındaki 2 tarihi köprünün taşınması ihalesinin yapılmasından bir gün sonra görevden alınması dikkat çekti.

Turhan ayrıca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de sık sık polemik yaşamıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Erdoğan’ın ‘çılgın projesi’ Kanal İstanbul’un yerel seçimlerin ardından merkezi hükümet tarafından gündeme getirilmesi üzerine Turhan ve İmamoğlu arasında birçok tartışma yaşanmıştı.

‘YEĞENİM ÜSKÜDAR’DA YARIM SAAT BEKLİYOR

En akılda kalan tartışma ise ‘yeğen polemiği’ olmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın Kanal İstanbul projesine, boğazdaki yoğun trafik nedeniyle ihtiyaç duyulduğunu anlatırken verdiği,  ‘Üsküdar’dan Beşiktaş’a geçen yeğenim söyledi. Geçen yıl 15 dakikada geçiyorduk, bu sene yarım saati buluyor karşıdan karşıya geçmek. Çok yoğun deniz trafiği var’ örneği uzun süre tartışılmıştı.

SALGININ ORTASINDA ELDİVENLİ-MASKELİ İHALE

Son olarak da bakanlık, koronavirüs salgını nedeniyle kamuda birçok kısıtlama kararı alınmasına rağmen gerçekleştirilen ve büyük tepki çeken Kanal İstanbul güzergahındaki 2 tarihi köprünün taşınması ihalesinin yapıldı.

Okullar kapandı, sınavlar, duruşmalar ertelendi ancak Kanal İstanbul güzergahındaki iki tarihi köprüyü taşıma işi için açılan ihale iptal edilmedi.

26 Mart günü maskeli ve eldivenli  ihale komisyonu üyeleri tarafından ihale yapıldı.

Tahmini bedeli 566 bin TL olan ve 4 teklifin sunulduğu ihalenin sonucunun açıklanması beklenirken bakan Turhan görevden alındı.

26 Mart günü gerçekleştirilen ve kamuyonun tepkisini çeken ihaleden bir gün sonra 27 Mart 2020 tarihinde Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alındığının duyurulması dikkat çekti.

İBB İLE HAYDARPAŞA TARTIŞMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı TCDD’nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın atıl depo sahaları bölgesini  kiralamak için açtığı ihale sürecinde yaşananlar da Turhan ve İmamoğlu’nu defalarca karşı karşıya getirmişti.

İhaleye teklif sunan İBB’nin hukuksuz şekilde elenerek ihalenin eski bir İBB çalışanı da olan Okçular Vakfı’nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapmış 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi’ne verilmesi tepki çekmiş, ihalenin iptali için hukuki mücadele başlatılmıştı.

YENİ BAKAN İMAMOĞLU GELİNCE İSTİFA ETMİŞTİ

Turhan’ın yerine getirilen yeni bakan Adil Karaismailoğlu da, İmamoğlu’nun ikinci kez kazandığı İstanbul seçimlerinin ardından mazbatasını alarak resmen göreve başladığı 28 Haziran günü İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ile birlikte istifa eden 7 genel sekreter yardımcısından biriydi.

İstifa eden genel sekreter yardımcılarından Adil Karaismailoğlu, kısa süre sonra 20 Eylül 2019’da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı’na atanmıştı.

Adil Karaismailoğlu 27 Mart itibariyle de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı oldu.

İLGİLİ HABER

Odatv.com – Müyesser Yıldız amerikaninsesi – Yıldız Yazıcıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: