SAĞLIK

BEŞ İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR…

‘BİRİNCİL HEDEF BULAŞICILIĞI ÖNLEMEK’

SALGININ MERKEZ ÜSSÜ HALİNE GELEN KENTTE YOĞUN BAKIMLAR BÜYÜK ORANDA DOLU.

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU 16:00’DA TOPLANIYOR

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, yeni tip koronavirüs ile mücadelede son durumu görüşmek için video konferans yöntemiyle saat 16:00’da bir araya gelecek. Toplantı sonrasında saat 19:00’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklaması yapacak.

BEŞ İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yoğun bakımların doluluk oranını yüzde 63 olarak açıkladı..

İstanbul’da yoğun bakımların büyük oranda dolu olduğu bazı yerlerde ameliyathaneleri de yoğun bakım olarak hazırlandı, agresif bir artışta buraların da kullanılabileceği belirtildi.

Uzmanlar:

”Yoğun bakım yatak ve ekipman sorunundan önemlisi kişilerin yoğun bakıma gelecek aşamaya gelmemesi olduğuna dikkat çekmek isteriz..

Bu işten kurtulmak istiyorsak öncelikle birbirimize hastalığı bulaştıracak her türlü şartı ortadan kaldırmamız gerek. Vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir.”

Türkiye’de yetişkinler için 24 bini aşkın yoğun bakım yatağı bulunuyor.

Ancak vaka artış hızıyla birlikte yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının artması nedeniyle bu servislerin yetersiz kalabileceği endişesi de yaşanıyor.

PİK HAZIRLIĞI

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel:

”Bulaşıcılığı önlemek için sıkı önlemler alınması gerekli. Belki tüm Türkiye’de değil ama vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir..

Koronavirüs salgınının pik noktasının nasıl gerçekleşeceğini bilmiyoruz. Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor. Bir taktik ile olası büyük dalgaya hazırlık yapılıyor; yeni yoğun bakım yatakları devreye sokuluyor, yeni hastane binalarının kısım kısım açılması planlanıyor. Ne var ki dalganın boyutunun ne olacağı, pik noktasının nereye varacağı belli değil, Fransa’da bir günde 1400 kişi öldü. İkinci dalganın gelme olasılığı da söz konusu olabiliyor..

MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 ameliyathanenin 14’ü vakaların artması durumunda yoğun bakım olarak kullanılmak üzere ayrıldı..

Birincil hedef ‘bulaşıcılığı’ önlemek.”

YATAKTAN İBARET DEĞİL

Prof. Dr. İsmail Cinel:

”Birincil hedefin halk sağlığı problemi olarak 2bulaşıcılığı’ önlemek olduğunu vurgulamalıyım..

Yoğun bakımın yatak ve solunum cihazından ibaret değil. Yoğun bakım bir ekip işidir. Yalnızca yoğun bakım ekibinin sağlığını korumak ve yoğun bakım yatak sayısını artırmak da çözüm olamayabilir; ‘yoğun bakımların akılcı kullanımının’ ön plana çıkarılması bu gibi olağanüstü pandemi günlerinde şarttır. İllerde yoğun bakım ekipleri kurulmalı. Bu ekipler, Covid-19 dışındaki yoğun bakım hastalarını özel hastanelere tahliye edebilir.”

İZOLE HALDE YAŞAMAK GEREK

Ankara Üniversitesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal:

”Türkiye’deki temel sorun şeffaf olunmaması. Duyumlarımıza göre İstanbul’da yoğun bakımların büyük oranda dolu olduğu yönünde bilgi geliyor. Hatta bazı hastanelerin ameliyathanelerinin de yavaş yavaş yoğun bakıma çevrildiği konusunda bilgim var..

İstanbul için genel kanaat şu: İşler çok iyi gitmiyor, birtakım şehirler nispeten daha iyi. Çok yoğun hasta geldiği takdirde tüm sağlık sistemlerinde olduğu gibi bizim de sistemimizin çökmekten başka çaresi olamaz..

Çözüm yoğun bakıma hasta yollamamaktan geçiyor. İzole halde yaşar hale geçmemiz gerek. Hastayı zamana yaymak zorundayız, en doğru politika budur.”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – Sibel Bahçetepe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top