DÜNYA

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ, ‘ESAD KLORİN VE SARİN KULLANDI’

BEŞAR ESAD

‘2017’DEKİ KİMYASAL SİLAH SALDIRILARINDAN ŞAM REJİMİ SORUMLU’

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü OPCW bünyesinde oluşturulan İnceleme Komisyonu:

“Suriye Devlet Başkanı Esad Latamne’deki üç saldırıda klorin ve sarin kullandı..

Suriye rejiminin 2017 yılında kimyasal silah kullandığını tespit ettik..

Mart 2017’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın emriyle düzenlenen üç saldırıda sarin ve klorin kullanıldığına ilişkin yeterli delil mevcut..

OPCW İnceleme Komisyonu’nun sözkonusu saldırılarla ilgili yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını Komisyon Koordinatörü Santiago Onate-Laborde duyurdu.

Onate-Laborde:

“Faillerin Latamne’de 24 Mart 2017 tarihinde sarin ve 25 Mart 2017’de klorini kimyasal silah olarak kullandığı ve sözkonusu maddelerin Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu sonucuna vardık. Bu tür stratejik saldırılar yalnızca Suriye ordusunun üst düzey komuta düzleminin emriyle düzenlenmiş olabilir. Latamne’deki üç saldırıdan en az 100 kişi etkilendi.”

Batılı ülkeler, Suriyeli muhalifler ve insan hakları örgütleri daha önce Esad yönetimine birden çok kimyasal saldırı suçlaması yöneltmiş ve Esad’ın bu saldırılar nedeniyle binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu dile getirmişti.

Suriye ve Suriye’nin en önemli müttefiki Rusya da tüm bu iddiaları reddetmişti. 2018 yılında OPCW’ye üye devletler, Rusya ve Suriye’nin karşı çıkmasına rağmen, Suriye’deki zehirli gaz saldırılarını araştırmak üzere bir inceleme komisyonu kurulmasını kararlaştırmıştı.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: