EKONOMİ

ABD MERKEZ BANKASI (FED) TUTANAKLARI YAYIMLANDI!

”KALICI HASAR BIRAKABİLİR”

“ABD EKONOMİSİNİN YAKIN DÖNEMLİ GÖRÜNÜMÜ, KESKİN BİR ŞEKİLDE KÖTÜLEŞECEK”

ABD Merkez Bankasınca, 2 ve 15 Mart’ta düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantılarının tutanakları açıklandı

Tutanaklar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomideki etkisi geçene kadar faiz oranlarının 0 seviyesinde tutulacağının sinyalini verdi. 

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) Mart ayının 2’si ile 15’inde düzenlenen toplantılarına ilişkin tutanakları yayımladı.

Tutanaklarda:

”Kovid-19 salgını küresel finansal koşulları da etkiledi. Tüm katılımcılar, son haftalarda ABD ekonomisinin yakın dönemli görünümünün keskin bir şekilde kötüleştiği ve belirsiz hale geldiği görüşünde.”

Politika faizinin yüzde 0-0,25 aralığına çekildiği 15 Mart’taki son toplantının tutanaklarında, Kovid-19 salgınının ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede ekonomik faaliyeti aksattığı belirtildi. 

EKONOMİK GÖRÜNÜME YÖNELİK RİSKLERDE ARTIŞ

Ekonomik görünüme yönelik aşağı yönlü riskler arttı.

Tutanakta:

”Ekonomideki toparlanma, salgının kontrol altına alınmasına yönelik önlemler, bunların başarısı ve diğer politika yanıtlarına bağlı..

Finansal piyasalar olağanüstü bir türbülans ve stres sergiliyor. Fed üyeleri piyasaların işleyişindeki aksamalara ilişkin endişelerini dile getirdi..

Fed üyelerinin çoğu faiz oranında 100 baz puanlık indirimi savunuyor. Bu karara sadece Fed’in Cleveland Şubesi Başkanı Loretta J. Mester’in karşı çıktı ve 50 baz puanlık indirim istediği kaydedildi.” 

EKONOMİYİ DESTEKLEME VURGUSU

Tutanaklarda:

“Para politikasıyla ilgili olarak katılımcılar, ekonominin son olayları atlattığından ve komitenin istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini başarma doğrultusunda rayına oturduğuna emin olana kadar, faiz oranının yüzde 0-0,25 aralığında kalmasının uygun olacağı kanısına vardılar..

Kamu sağlığı, küresel gelişmeler ve enflasyon baskıları da dahil olmak üzere ekonomik görünüme yönelik bilgilerin izlenmeye devam edilecek..

Komite ekonomiyi desteklemeye yönelik adımlar atacak..

Fed, hanehalkları ve işletmelere kredi akışını sağlamak, maksimum istihdam ve fiyat istikrarını desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya hazır.”

Fed, Kovid-19 salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için daha önce 17-18 Mart’ta yapılacağı duyurulan Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi ikinci kez faiz indirimine gitmişti. 

Politika faizini 2 Mart’ta 50 baz puan indirerek yüzde 1-1,25 aralığına düşüren Fed, 15 Mart’ta ise yüzde 0-0,25 aralığına çekmişti.

”KALICI HASAR BIRAKABİLİR!”

Eski Fed Başkanı Bernanke:

”ABD ekonomisinde iyileşme hızlı olmayacak; Küçük şirketler toparlanamazsa kalıcı hasar bırakabilir..

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen ABD ekonomisinde ‘V’ şeklinde keskin bir toparlanma beklemiyorum.”

Ben Bernanke, 2006-2014 yılları arasında ABD Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüttü/ Fotoğraf: Reuters

Pandeminin yeni merkezi ABD’de ekonomik toparlanma beklenenden daha yavaş olabilir. 

ABD Merkez Bankası’nin eski Başkanı Ben Bernanke:

”Şirket kapatmaları ve tüketim daralmasının ardından ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte en az yüzde 30 daralmasını bekliyorum..

Olumsuz durumun birkaç yıl devam edebileceğini belirtmeliyim. Amerikan ekonomisinde “hızlı ve keskin toparlanmayı” açıklayan “V” şeklinde bir sıçrama beklemiyorum..

Eğer küçük işletmeler asla toparlanamazsa, temkinli tüketici başka bir krizin doğmasından endişe duyarsa ve seyahat endüstrisinde değişim başlarsa, kalıcı yaralar bırakabilir..

Ekonomik faaliyete kademeli şekilde başlamak durumundayız. Virüsün yeniden canlanması durumunda faaliyette tekrar bir yavaşlama görülmesi mümkün..

Ekonomiyi açabilmek için yapabileceklerimiz elbette var ancak normale dönmemiz güvenin tekrar yerine gelmesine bağlı..

2007-2009 arası süren küresel krizle kıyaslandığında toparlanmanın daha kısa sürebileceğini söyleyebilirim..

ABD nüfusunun yüzde 90’ı dışarı çıkmıyor, milyonlarca insan iş kapatmalar ya da işten çıkarmalar nedeniyle çalışmıyor, aşının bulunması en az bir yıl sürecek, toparlanmanın derinliği ve süresi virüsle ilgili gelişmelere bağlı.” 

Fed’in bilançosunu genişletmeye devam edebileceğini ve piyasaları işler halde tutmak için diğer programları sunabileceğini aktaran Bernanke, bazı sektörlerde kalıcı hasarın da olabileceğini söyledi. 

İLGİLİ HABER

independentturkish

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: